Požari u Sibiru bi mogli da postanu najveći u istoriji 1foto (BETAPHOTO AP Photo/Ivan Nikiforov)

Požari koji bukte na severoistoku Sibira mogli bi da postanu najveći u istoriji, rekli su stručnjaci iz Grinpis Rusija za Moskou tajms.

Republika Jakutija, ruski najveći i najhladniji region, uništen je požarima bez presedana koji su, kako se navodi, sada veći od svih požara zajedno koji trenutno bukte širom sveta.

Stanovnici nedeljama žive u vanrednom stanju dok se gusti dim spušta na naselja i dolazi do gradova koji su udaljeni hiljadama kilometara dok je hiljade volontera angažovano u borbi protiv vatrene stihije.

Najveći među požarima koji trenutno bukte u regionu premašuje površinu od 1,5 miliona hektara, rekao je za Moskou tajms Aleksej Jarošenko, šef odeljenja za šumarstvo u organizaciji za zaštitu životne sredine Grinpis, dodajući da ako se taj požar „proširi na još oko 400.000 hektara, biće najveći u dokumentovanoj istoriji“.

„Ovaj požar nije moguće zauzdati ljudskim naporima. Vatrogasci bi morali da ugase vatreni pojas dug 2.000 kilometara“, rekao je Jarošenko i naglasio da bi ovu vatrenu stihiju mogla da zaustavi ili značajno uspori samo kiša, ali su, kako je ukazao, aktuelne padavine previše slabe da bi se to realizovalo.

„U najboljem slučaju bismo mogli da spasemo naselja i infrastrukturu koji se nalaze na putu vatrene stihije“, dodao je Jarošenko.

Njegovi komentari su usledili nekoliko dana nakon što su UN u svom izveštaju o klimatskim promenama upozorile na globalno zagrevanje i apelovale da se uvedu ambicioznije mere da se spreči da se klimatske promene otmu kontroli.

Eksperti kažu da su velika prostranstva tajgi postala „bure baruta“ zbog brzog zagrevanja Jakutije, s obzirom da je u regionu od početka dvadesetog veka prosečna godišnja temperatura porasla za tri stepena Celzijusa u kombinaciji sa najvećom sušom u poslednjih 150 godina i jakim vetrovima.

Ključni faktor koji doprinosi tome da se požari šire kao nikada do sada jesu štetne aktivnosti u šumama, rekla je za Moskou tajms Julija Davidova, stručnjak iz Grinpisa. Regionalne vlasti nisu u obavezi da gase požare u takozvanim „kontrolnim zonama“, područjima koja su daleko od ljudskih naselja. Seča stabala, legalna ili nelegalna, još jedan je česti uzročnik, ukazuju novi podaci do kojih je došao Grinpis.

Služba Evropske unije za satelitsko praćenje atmosfere Kopernikus je saopštila da su šumski požari u Sibiru već emitovali rekordnih 505 megatona karbon-dioksida.

Satelitski snimci koje je napravio Nasin instrument za posmatranje zemlje MODIS pokazali su da je dim od požara prošle nedelje došao do Severnog pola, što je, kako se pretpostavlja, prvi put u istoriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari