Foto: Shutterstock/OPOLJAViše od 10.000 ljubitelja čuvenog italijanskog skutera „vespa“ učestvovalo je danas u svečanoj vožnji ulicama Rima povodom 80 godina od nastanka tog najpoznatijeg skutera.
Učesnici iz Evrope, Severne Amerike, Azije i Australije prošli su pored najvećih rimskih znamenitosti, uključujući Кoloseum i Rimski forum, slaveći brend koji je postao jedan od simbola italijanskog dizajna i načina života.
„Strast prema vespi je strast za italijanski stil, slobodu, šezdesete godine“, rekla je Natali Dinan, penzionerka iz Francuske.
Prvu vespu je 1946. godine napravila italijanska kompanija „Pjađo“, koja je nakon Drugog svetskog rata, umesto proizvodnje aviona koja joj je zabranjena, počela da proizvodi skutere.
Zahvaljujući dizajnu i jednostavnosti, vespa je brzo stekla svetsku popularnost.
Njena popularnost dodatno je porasla nakon pojavljivanja u filmu „Praznik u Rimu“ (Roman Holiday) iz 1953. godine, u kojem su glavne uloge tumačili Odri Hepbern i Gregori Pek.
Prema navodima kompanije Pjađo, do sada je prodato 20 miliona vespi u 110 država širom sveta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


