Putin je rekao "rat" i promenio sve: Kremlj šuška o pismu iz Pekinga 1EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY / POOL

Kineski lider Si Đinping zatražio je od ruskog predsednika Vladimira Putina pismeno objašnjenje o tome kako i kada će okončati rat sa Ukrajinom.

Ruskog despota je, piše Jutarnji list, navodno kineski kolega pitao tačne datume kada namerava da prekine krvavi sukob, zapretivši da će prekinuti komunikaciju ako ne dobije odgovor, tvrdi britanski Dejli mejl, koji je preneo tekst ruskog Telegram kanala.

General SVR, koji ima dobre veze sa Kremljom i Putinovim okruženjem. Prema generalu SVR, Dmitrij Medvedev je otputovao u Peking kao poštar da bi predao odgovor svog lidera Siju.

Medvedeva, zamenika predsednika Saveta bezbednosti Rusije, Putin je retko angažovao poslednjih godina, a u poslednje vreme se u zapadnim medijima prikazuje kao „dvorski klovn“ u Kremlju zbog ekstremno antizapadnih objava na društvenim mrežama.

Tvrdnje o pismu Medvedeva sugerišu da je Putin suočen sa snažnim pritiskom Kine da okonča rat jer ono izaziva ozbiljne potrese u svetskoj ekonomiji. General SVR tvrdi da je Si „tražio od Putina detaljan plan sa datumima, gde ruski predsednik treba da napiše kako i kada će se rat završiti”.

On dalje piše da je „samo ako postoje takva pismena objašnjenja ili barem obećanja, kineski lider bio spreman da pristane na telefonske razgovore sa Putinom i razgovara o mogućnosti posete Rusiji sledeće godine“.

Nastavlja se: „Koliko je pismo ruskog predsednika ubedilo Si Đinpinga, biće jasno iz toga da li će lideri dve zemlje imati telefonske razgovore u bliskoj budućnosti ili ne“.

S druge strane, u zvaničnim kineskim izveštajima o sastanku se ističe da je Medvedev Siju uručio pismo u kojem „prenosi prijateljske pozdrave i dobre želje” kineskom lideru.

Što se Ukrajine tiče, Si je naglasio da je njegova zemlja „uvek odlučivala o sopstvenoj poziciji i politici na osnovu osnova same stvari“, piše Čajna dejli.

Ipak, u izveštajima Pekinga o neočekivanom sastanku Si-Medvedeva postojala je jasna poruka koja je podvlačila potrebu za smirenošću. „Kina ima objektivan i pravičan pogled na to pitanje – i uložila je aktivne napore da olakša mirovne pregovore“, navodi se u zvaničnim novinama.

Takođe je objavljeno da je Si „izrazio nadu da će relevantne strane pokazati racionalnost i uzdržanost, započeti sveobuhvatne dijalog i međusobno rešavanje bezbednosnih problema političkim sredstvima.“ Medvedev je na sastanku tvrdio da su rat izazvali kompleksni faktori koje on nije objasnio. U svakom slučaju, Kies je jasno stavio do znanja da neće zauvek podržavati rat Rusije u Ukrajini. .

Uzgred, neki veruju da je Putin bio dodatno ponižen ovih dana kada su njegova dva viša pomoćnika za bezbednost – Nikolaj Patrušev i Aleksandar Bortnikov, 71-godišnji i dugogodišnji zvaničnici – viđeni kako dremaju tokom njegovog ključnog govora o politici odbrane u Moskvi. Iako nisu u cvetu mladosti, nije uobičajeno da se prespava izlaganje šefa države.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari