Putin u ratu sa Ukrajinom koristi najmoćniju letelicu koju ima i čiju tehnologiju čuva kao oči u glavi: NATO joj dao ime "zločinac" 1EPA-EFE/SERGEY GUNEEVSPUTNIK

Iako Moskva zbog žestoke ukrajinske PVO veoma nerado šalje u nebo iznad Ukrajine svoju najnapredniju letelicu, prema poslednjoj proceni britanskih obaveštajaca, oni su u ratu protiv Ukrajine ipak koristili moćne avione Su-57 Felon.

To je najnapredniji supersonični borbeni avion pete generacije. Prema britanskom Ministarstvu odbrane, ove misije su verovatno bile ograničene na prelete samo iznad ruske teritorije, odakle je najsavremeniji Suhoj lansirao dalekometne rakete vazduh-zemlja ili vazduh-vazduh na Ukrajinu.

Ime Felon znači zločinac ili zločinac, ovo ime je ruskom predatoru dao NATO zbog njegovog opakog učinka.

NATO ima dugu tradiciju davanja nadimaka ruskim borbenim avionima, radi lakše komunikacije i obeležavanja potencijalno neprijateljskih aviona. Pored aviona, NATO daje imena i drugim sistemima naoružanja, od kojih je jedan od najopakijih dat ruskoj balističkoj raketi RS-36M, koja je dobila naziv Satan.

Satelitski snimci od 25. decembra pokazuju pet zločinaca u vazduhoplovnoj bazi Ahtubinsk, u kojoj se nalazi 929. centar za vazdušna ispitivanja.

„Pošto je ovo jedina poznata baza sa prestupnicima, ruske snage su verovatno koristile ove avione za operacije protiv Ukrajine“, kažu Britanci a prenosi Slobodna Dalmacija.

Ali oni takođe dodaju da Rusija veoma pazi na svoju reputaciju i da ne želi da izgubi zločince zbog Ukrajine, što je simptomatično za kontinuiranu averziju Rusije prema riziku kada angažuje svoje vazduhoplovstvo u ratu, i ne žele da njena tehnologija padne u ruke Zapada.

SU-57 koristi „stelt“ tehnologiju koja mu omogućava smanjenu radarsku refleksiju (iako zapadni analitičari postavljaju pitanje koliko je zapravo manji odraz radara u poređenju sa američkim borbenim avionima pete generacije – F-22 Raptor i F3 Munja II).

Opremljen je i sa dva motora AL-41F1 koji imaju trodimenzionalni vektorski potisak, što im značajno poboljšava manevarsku sposobnost i omogućava superkrstarenje, odnosno postizanje nadzvučne brzine bez upotrebe naknadnog sagorevanja.

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu tvrdio je da su ruske snage briljantno koristile stelt avione u Ukrajini, rekavši državnim medijima u avgustu 2022. da Su-57 ima „veoma visok nivo zaštite od različitih sistema protivvazdušne odbrane“.

A general Sergej Surovikin je u oktobru rekao da Su-57, od kojih je do sada proizvedeno šest serijskih modela pored 10 prototipova, uspešno izvršavaju svoje zadatke u okviru „specijalne operacije“ i da deluju na ciljeve na zemlji i vazduhu. U ruskim medijima su se čak pojavile glasine da je Su-57 oborio ukrajinski Su-27, ali za to nema dokaza.

Vojni analitičar Hari Kazijanis smatra da se Rusija ni po koju cenu ne bi usudila da pošalje svoje najmoćnije bombardere čak ni blizu Ukrajine.

„Ako bi Ukrajina oborila Su-57, to bi za Kijev bio toliko ogroman propagandni efekat da bi još više nego što sada dovodi u pitanje sposobnost ruske vojske i ruskog vazduhoplovstva. Zašto bi Putin toliko rizikovao? Ne verujem da bi! – prokomentarisao je Kazianis za odbrambeni portal 19FortyFive.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari