Dritanov obračun za “zlim politikama”: Abazovićev Temeljni ugovor sa SPC koja štiti sveštenike koji su blagoslovili genocid u Srebrenici 1Foto: istraga.ba

Prošao sam asfaltnim putem Jadar-Petriča. Ugledao sam minaret do nebesa. Mislim da je on jutros poravnat. Trebao je biti“, reći će general Miodrag Živanović, dok je 13. jula 1995. u kući Zvonka Bajagića, izveštavao vladiku Vasilija Kačavendu o akciji u Srebrenici.

Zvorničko-tuzlanski vladika samo se osmehnuo. Kasnije tog dana Kačavenda će služiti liturgiju u vlaseničkoj crkvi, podseća portal istraga.ba u svojoj analizi podstaknutoj današnjim  govorom crnogororskog premijera Dritana Abazovića u Potočarima koji je uvredio Bošnjake i izazvao sramotu većeg dela crnogorske javnosti.

Podsetimo, na instiranje Abazović u petak je bez javne rasprave i bez konsenzusa pa čak i bez kvalifikovane većine usvojen Ugovor sa SPC koji je podelio crnogorsko društvo i izazvao pad vlade.  Abazović je danas u Potočarima kazao da genocid nije počinjen nad Bošnjacima, nego nad ljudima. I nisu ga počinilie vojske, nego politike.

„Ja želim da čestitam generalu i preko vas hrabroj srpskoj vojsci i vojskovođama. I mnogim našim obilićima. Koji su u svakoj prilici spremni teći i oteći, i na strašnom mestu ostajati u odbrani večnih ideala, vere naše pravoslavne imena Srbinovog i otadžbine. Koji hrabro nose krst časni, da bi dobili slobodu zlatnu“, reći će vladika Vasilije.

Nekoliko sati kasnije, i svega nekoliko kilometara dalje, „obilići“ su u Kravicama započeli streljanje zarobljenih Bošnjaka.

„Genocid“, reći će 27 godina kasnije crnogorski premijer Dritan Abazović, „nije počinjen nad Bošnjacima, nego nad ljudima“.

A taj genocid, nastaviće dalje, nije počinila vojska.

„Počinile su ga politike zla, politike smrti, politike prevara“, zaključiće Abazović i reći da se to mora menjati.

Srpska pravoslavna crkva nikada se nije izvinila zbog postupanja njihovog sveštenstva tokom devedesetih, ukazuje portal.

Vasilije Kačavenda i danas je pod zaštitom SPC-a. Ali, crnogorski premijer Dritan Abazović je, tri dana pre komemoracije u Srebrenici, proglasio Temeljni ugovor sa SPC-om koji je usaglasio sa patrijarhom Porfirijem.

U Temeljnom ugovoru se navodi odvojenost Srpske pravoslavne crkve (SPC) i države Crne Gore, SPC-u se priznaje pravni subjektivitet i kontinuitet od 1219. godine, država Crna Gora garantuje SPC-u da u njenim objektima državni organi ne mogu preduzimati bezbednosne mere bez prethodnog odobrenja nadležnih crkvenih organa, SPC se daju javno pravna ovlašćenja, država garantuje SPC nepovredivost svojine i obavezala se da uknjiži i neupisane nepokretnosti u vlasništvu eparhija SPC u Crnoj Gori.

“Ugovor nije u skladu sa Ustavom, a preambula nije saglasna sa istorijskim činjenicama. Obaveštavam vas da je Vlada izgubila legitimitet i nakon konsultacija biće podnet zahtev za skraćenje mandata Skupštini, odnosno za održavanje vanrednih izbora”, rekao je potpredsednik Vlade Crne Gore Raško Konjević.

Ali Dritan Abazović je nastavio istim putem. Dok su srebrenički Bošnjaci ukopavali žrtve genocida, Abazović je iz Potočara, putem Tvitera, nastavio braniti „Temeljni sporazum“.

„Kao što rekoh, politički procesi nemaju veze sa Temeljnim ugovorom, nego sa pravdom. Iza svake nacionalne histerije zapravo se krije korupcija“, napisao je Abazović iz Srebrenice.

Dan pred komemoraciju u Srebrenici, srbijanski su mediji objavi jedan drugi ugovor.

Dritanov brat, Džihan Abazović pokrenuo je privatni biznis sa Milicom Đurić, inače partnerkom srbijanske premijerke Ane Brnabić.

No, vratimo se genocidu u Srebrenici i izjavama crnogorskog premijera.

“Imao sam izjavu da su genocide počinile politike i politike stvaraju sve, i politike stvaraju zlo i ubijaju ljude, a vojske izvršavaju u ime politike”, objasniće, nakon brojnih osuda, svoj govor Dritan Abazović.

Juni je 1995. Negde u blizini Šida, pripadnici jedinice Škorpioni došli su da zatraže blagoslov od Jeromonaha Gavrila. Tu će nastati i čuveni snimak kada u crnim uniformama, Škorpioni ljube ruku ocu Gavrilu. Dvasetak dana kasnije, Škorpioni će u Trnovu, pred kamerama, streljati zarobljene srebreničke Bošnjake. Otac Gavrilo je umro 2017. Prozvali su ga srpskim prorokom.

Tri godine kasnije, na vlast u Crnoj Gori dolazi Dritan Abazović. Zavladao je uz pomoć vladike Amfilohija, sveštenika kod kojeg su po blagoslov dolazili Arkan, Šešelj i drugi ratni zločinci. No, pre nego je Abazović formalno preuzeo vlast, vladika Amfilohije je umro.

Izražavam saučešće svim vernicima i sveštenstvu Mitropolije crnogorsko-primorske, povodom smrti mitropolita Amfilohija. Ljubav jedina stvara večnost! Neka mu Bog podari večni mir, a svima nama snagu da se izborimo za ideale koji su besmrtni”, napisao je Abazović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari