Istraga.ba: Bošnjak u Federaciji vredi deset puta manje od Srbina, a četiri puta manje od Hrvata 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu, prema popisu iz 2013.(za izbor delegata u Dom naroda koristi se popis iz 2013. prema odluci Visokog predstavnika) živi 118 hiljada Hrvata, 92 hiljade Bošnjaka i šest hiljada Srba.

Taj kanton će, prema odredbama Kristijana Šmita, u federalni Dom naroda delegirati pet Hrvata, dva Srbina i samo jednog Bošnjaka, piše portal istraga.ba.

Dakle, 118 hiljada Hrvata delegira pet Hrvata. Šest hiljada Srba delegira dva Srbina. A 92 hiljade Bošnjaka samo jednog Bošnjaka. Četiri puta je, dakle, jedan Hrvat iz Mostara vredniji od jednog mostarskog Bošnjaka.

U Srednjobosanskom kantonu živi 57 odsto Bošnjaka. To je, prema popisu iz 2013. 146 hiljada onih koji se izjašnjavaju kao Bošnjaci. Hrvata je 97 hiljada ili, procentualno gledajući, oko 30 odsto. Srba je oko tri hiljade. OHR i visoki predstavnik Kristijan Šmit su propisali da iz tog kantona u Dom naroda FBiH budu delegirana dva Bošnjaka, četiri Hrvata i i jedan Srbin.

Dakle, tri Bošnjaka iz, recimo, Jajca, vrede koliko jedan Hrvat iz tog grada.

U Kantonu 10 (Livno), prema popisu iz 2013. živi oko 8.000 Bošnjaka. Hrvata ima 67 hiljada, a Srba 10 hiljada. U Dom naroda FBiH taj će kanton, prema Šmitovim odredbama, delegirati tri Hrvata, četiri Srbina i jednog Bošnjaka (koliko je ustavni minimum). Dakle, deset hiljada Srba iz Kantona 10 daje četiri delegata, a osam hiljada Bošnjaka samo jednog.

U Tuzlanskom kantonu, zvanični su podaci popisa iz 2013. živi 392 hiljade Bošnjaka. Hrvata je 23 hiljade, a Srba sedam hiljada. Raspored delegata, prema Šmitu, trebao bi biti – pet Bošnjaci, tri Srbi, jedan Hrvati. Znači, skoro 400 hiljada Bošnjaka bi dalo pet delegata (78000 Bošnjaka ima pravo na jednog delegata), 23 hiljade Hrvata – jedan delegat, a sedam hiljada Srba – tri delegata (2300 Srba ima pravo na jednog delegata).

Bošnjaci u Tuzlanskom kantonu su, dakle, tri puta manje vredni od Hrvata, dok su Srbi iz Tuzlanskog kantona 34 puta vredniji od Bošnjaka.

Prema popisu iz 2013. u Zeničko-dobojskom kantonu živi 364 hiljade stanovnika. Bošnjaka je skoro 300 hiljada, Hrvata je 43 hiljade, a Srba 5500. Visoki predstavnik Kristijan Šmit propisuje da Zeničko-Dobojski (ZDK) delegira četiri Bošnjaka, dva Hrvata i dva Srbina. Znači, 75.000 Bošnjaka ima pravo na jednog delegata, a 23 hiljada Hrvata daje jednog delegata.

Dve i po hiljade Srba daje jednog delegata. Opet, dakle, jedan Hrvat iz ZDK vredi kao tri Bošnjaka, a jedan Srbin kao 28 Bošnjaka.

U Kantonu Sarajevo, prema službenim rezultatima popisa iz 2013. živi 413 hiljade ljudi, od čega je 346 hiljada Bošnjaka, 17 hiljada Hrvata i 13 hiljada Srba. Rešavajući “blokade”, Šmit je odlučio da Kanton Sarajevo u Dom naroda FBiH delegira četiri Bošnjaka, jednog Hrvata i četiri Srbina. To znači da 86 hiljada Bošnjaka ima pravo na jednog delegata, 17 hiljada Hrvata na jednog, a 3.200 Srba delegira jednog delegata u Dom naroda FBiH. Jedan sarajevski Hrvat, tako, vredi kao pet sarajevskih Bošnjaka, a jedan sarajevski Srbin kao 26 Bošnjaka.

Unsko-sanski kanton, po popisu iz 2013. ima 273 hiljade stanovnika. Njih 246 hiljada se izjašnjava Bošnjacima. Srba je 8.452, a Hrvata pet hiljada. Šmitov oktroirani Ustav FBiH i Izborni zakon propisuju da iz tog kantona u Dom naroda FBiH idu tri Bošnjaka, tri Srbina i jedan Hrvat.

Dakle, 82 hiljade Bošnjaka iz USK stiče pravo da delegira jednog bošnjačkog delegata, a jedan hrvatski delegat vredi pet hiljada glasova. Iza jednog srpskog delegata stoji 2.800 Srba iz USK-a. Tako dođeno do računice da jedan bihaćki Hrvat vredi pet puta više od bihaćkog Bošnjaka, a jedan Srbin iz Bosanskog Petrovca, recimo, kao trideset Bošnjaka iz tog grada.

To je, dakle, Šmitov oktroirani ustav preveden u brojeve. Jedan Bošnjak u Federaciji vredi, u proseku, četiri puta manje od jednog Hrvata. Ili čak više od deset puta manje od Srbina. Glas svakog delegata, bez obzira kojem konstitutivnom narodu pripadao, u Domu naroda FBiH vredi isto.

Šmit je propisao i to da Bošnjacima ne može pripasti najviše jedna pozicija od tri ključne pozicije u Federaciji BiH – (premijer, predsedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije i predsedavajući Doma naroda FBiH).

Istovremeno je propisano da premijer i predsednik FBiH ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda. Poređenja radi, u Republici Srpskog tih ograničenja nema. U ovom trenutku, i predsednik i premijer Republike Srpske su Srbi. Jer u Republici Srpskoj se bira po sistemu – jedan čovek jedan glas, a u Federaciji – jedan Bošnjak – četiri Hrvata – deset Srba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari