Jutarnji list: Cirkus u Srbiji nakon puštanja aktivista iz pritvora, Vučić besan 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Odluka Apelacionog suda u Novom Sadu da odredi kućni pritvor za troje od šestoro opozicionih i mladih aktivista, optuženih za rušenje ustavnog poretka, izazvala je gnev vlasti, pre svega predsednika Srbije, koji ih naziva „pučistima“ i „teroristima“, a sud ih optužuje da rade ilegalno.

Šestoro aktivista, uhapšenih 14. marta, uoči masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom za pripremanje krivičnih dela „protiv ustavnog poretka i bezbednosti“ Srbije, nalazi se u pritvoru više od 60 dana, a jedna od njih, profesorka sociologije i aktivistkinja Pokreta slobodnih građana Marija Vasić, prošle nedelje je započela štrajk glađu i žeđu, piše hrvatski Jutarnji list.

Sud je u utorak, nakon višednevne studentske i građanske blokade, reagovao na žalbe advokata i odredio kućni pritvor za troje aktivista, dok će preostala trojica ostati u zatvorskom pritvoru, zbog čega je blokada tog pravosudnog organa nastavljena i danas.

Poništenje odluke suda o pritvoru dogodilo se na dan kada je visoki komesar UN za ljudska prava Folker Tirk započeo posetu Srbiji, sa kojim bi trebalo da se sastane i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Reagujući na odluku suda, Vučić je u izjavi za provladine medije izrazio svoj „bes zbog nepravde i bezakonja“, rekavši da se nada da će to naterati državu da reaguje.

„Da se ​​hrabro suočimo sa posledicama obojene revolucije, odnosno uzrocima obojene revolucije – kako je ona pripremljena, kako nam je zemlja ukradena“, rekao je Vučić.

Optužio je sud da „laska blokaderima“ i da „donosi nezakonite odluke koje su nemoguće ni u jednom pravnom poretku“ jer je „banda koja se okupila ispred suda to tražila“.

Jedan od studentskih zahteva istaknutih u talasu protesta nakon pogibije 16 ljudi u urušavanju nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici jeste upravo da institucije rade nepristrasno, bez političkog pritiska i uticaja.

Takođe je najavljena blokada suda koju je orkestrirala vladajuća stranka.

Vučić je takođe rekao da podržava zahtev lidera srpske napredne stranke i donedavnog premijera Miloša Vučevića da pristalice SNS-a sledeće nedelje organizuju blokadu suda zahtevajući puštanje na slobodu četvoricu članova i aktivista Srpske napredne stranke, uhapšenih zbog napada na grupu studenata bejzbol palicama u Novom Sadu, kada je jednom studentu polomljena vilica.

Prema Vučićevim rečima, oni su u pritvoru, „i nisu hteli da izvrše puč, već su se branili i nikoga nisu napali“.

Upravo nakon tog napada, tadašnji premijer i šef SNS-a, Miloš Vučević, podneo je ostavku, što je dovelo do pada vlade. Vučević je tada objasnio da „politika kojoj pripada mora pokazati najviši stepen odgovornosti“ i da je nakon napada na studente njegova „neopoziva odluka“ da podnese ostavku.

U današnjim reakcijama iz opozicionog korpusa, Vučićeva kritika suda naziva se „pokušajem relativizacije“ i izjednačavanja šest nezakonito pritvorenih građanskih aktivista sa krivičnim delom pristalica SNS-a kada su „zamalo ubili studenta u Novom Sadu“.

Prema rečima parlamentarne Demokratske stranke, ovo „dolazi u vreme kada čak i određeni delovi bezbednosnog aparata na koji se godinama oslanjao napuštaju Vučića“, i da je „to panični refleks režima koji oseća da mu tlo izmiče pod nogama“.

Ministar pravde Republike Srbije Nenad Vujić izrazio je zabrinutost zbog poništavanja sudske odluke i rešenja o kućnom pritvoru.

„Ako je donet kao rezultat ili pod uticajem blokade suda ‘sa ulice’, predstavlja ozbiljnu pretnju nezavisnosti suda i kršenje prava na pravično suđenje pred nezavisnim sudom“, naveo je ministar pravde Srbije u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari