Lavrov upire prstom u Incka 1Foto: EPA-EFE/KIMMO BRANDT

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov smatra da je bivši visoki predstavnik Valnetin Incko „svojim neodgovornim ponašanjem“ u vezi sa izmenama Krivičnog zakona znatno pokvario unutrašnju političku klimu.

„Apsolutno je neozbiljno dopustiti ovakvu provokaciju bukvalno uoči ostavke, zalupiti vrata i ostaviti svima da sređuju posledice haosa koji je usledio“, kaže Lavrov u intervjuu za sarajevsko Oslobođenje. Smatra da inicijative Milorada Dodika ne predstavljaju pretnju miru.

„Rusija, kao jedna od država garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma, izuzetno odgovorno pristupa svojim obavezama i pomno prati razvoj situacije u BiH. Reći ću iskreno, zabrinuti smo zbog neviđenog pada nivoa međuetničkog dijaloga i poverenja u zemlji tokom celog postkonfliktnog perioda. Prema našem mišljenju, to je vezano za intenziviranje spoljnih pokušaja revizije dejtonske etno-administrativne arhitekture u korist unitarizacije i centralizacije BiH na štetu ustavnih ovlašćenja konstitutivnih naroda i entiteta. Takva politika je izuzetno opasna po stanje u zemlji, regionu i Evropi u celini“.

Na pitanje šta je glavni interes Rusije na Balkanu, Lavrov kaže da su to mir, sigurnost i stabilnost. Kako navodi, „nema potrebe tražiti neko skriveno značenje u ruskoj politici. To nema perspektive. Naš dijalog sa svima je zasnovan na ravnopravnosti, međusobnom uvažavanju, transparentnosti, na principima međunarodnog prava, pre svega, Povelje UN-a“.

Lavrov navodi da je mit o „malignom uticaju“ Moskve očito izmišljen. Ističe da je predstavljanje balkanskih država pred veštačkim izborom “ili Evropska unija ili Rusija” kontraproduktivno i, kako kaže, nepravedno jer to izaziva formiranje novih linija podele u regionu i ometa saradnju.

„Volja građana balkanskih država se često namerno ignoriše. Pogledajte do čega je to dovelo u Crnoj Gori, koja je bukvalno uvučena u NATO, suprotno mišljenju većine. Zašto lomiti ‘preko koljena’ i nasilno promovisati evroatlantsku agendu? Uzgred rečeno, svi se dobro sećaju šta su članice NATO-a sve uradile u regionu devedesetih godina“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari