Ministarstvo odbrane Crne Gore: Ne razmatra se ustupanje baza Sjedinjenim Američkim Državama 1Foto: Pixabay/ comrade_petruha

Ministarstvo odbrane Crne Gore saopštilo je danas da nema saznanja da se razmatra mogućnosti da Crna Gora ustupi svoje vojne kapacitete i pruži logističku podršku Sjedinjenim Američkim Država za rat protiv Irana.

Želimo da naglasimo da bi eventualno donošenje te odluke bilo van nadležnosti Ministarstva odbrane i iziskivalo bi saglasje na najvišem državnom nivou, navodi se u odgovoru Ministarstva na pitanje Radio-televizije Crne Gore.

Ističe se da Crna Gora u Sjedinjenim Američkim Državama vidi važnog strateškog partnera i saveznika u okviru NATO, sa kojim razvija sadržajnu i obostrano korisnu saradnju, posebno u oblasti odbrane, u skladu sa sopstvenim nacionalnim interesima i prioritetima.

„Ta saradnja je zasnovana na principima međusobnog uvažavanja, savezništva i odgovornog doprinosa kolektivnoj bezbednosti, o čemu svedoči i nedavno usaglašeni Tehnički sporazum sa Komandom američkih snaga u Evropi i Africi koji se odnosi na pružanje podrške zemlje domaćina, ali isključivo u domenu vojnih obuka i vežbi“, navodi se u saopštenju.

Generalni sekretar NATO Mark Rute je na samitu Evropske političke zajednice u Jermeniji rekao da članice tog vojnog saveza, poput Crne Gore, Hrvatske, Rumunije, Portugalije, Grčke, Italije, Velike Britanije, Francuske i Nemačke, sprovode zahteve za korišćenje baza i druge logističke podrške Sjedinjenim Državama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari