Sankcije Dodiku, ukidanje pomoći EU za Republiku Srpsku 1Foto: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

EU treba hitno da promeni strategiju prema Miloradu Dodiku, treba razmotriti implementacija svih projekata i pomoći koje finansira EU za i unutar Republike Srpske, uključujući makrofinansijsku pomoć i finansiranje IPA III, sa ciljem da se odmah zamrzne direktno i indirektno finansiranje koje bi koristilo vlasti ovog entiteta BiH, stoji, između ostalog, u zajedničkom saopštenju evroparlamentaraca iz četiri političke grupacije.

Oni odlučno osuđuju postupke srpskog člana Predsedništva BiH i pozivaju na promenu “strategije pomirenja” EU prema njemu.

“Nagrađivanje secesionističke politike šalje razorno pogrešan signal bosanskohercegovačkim političarima, građanima i celoj regiji”, navodi se u saopštenju koje su popodne objavili zastupnici iz političkih grupa EPP, S&D, Renew i Zeleni/EFA.

Oni pozivaju države članice EU da slede primer Sjedinjenih Država i uvedu sankcije Miloradu Dodiku, osim ako radikalno ne promeni kurs i ne preduzme konkretne korake za deeskalaciju trenutnih tenzija.

“Mi, poslanici u Evropskom parlamentu, odlučno osuđujemo opasne podele koje su u toku od člana Predsedništva BiH Milorada Dodika, a koje predstavljaju namerni pokušaj podrivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH kao i njenog ustavnog poretka te drugih odredbi Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u saopštenju.

Implementacija svih projekata i pomoći koje finansira EU za i unutar Republike Srpske, uključujući makrofinansijsku pomoć i finansiranje IPA III, treba hitno biti predmet temeljnog preispitivanja, s ciljem da se odmah zamrzne direktno i indirektno finansiranje koje bi koristilo vlasti ovog entiteta.

Pozivaju EU da osigura da se slobodni i pošteni izbori održe u oktobru 2022. i izražavaju punu i snažnu podršku Kancelariji visokog predstavnika kao nadležnom telu za nadgledanje sprovođenja civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Krajnje je vreme za čvršći, jasniji i kredibilniji pristup, zasnovan na demokratiji, vladavini prava, kao i 14 ključnih prioriteta koje zemlja treba da ispuni kako bi bila preporučena za otvaranje pregovora o pristupanju EU”, ističu evroparlamentarci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari