Udruženje Majke Srebrenice traži od UN da spreči učešće vojske Hrvatske u misiji EUFOR u BiH 1Foto: EPA/ REMKO DE WAAL

Udruženje Majke enklave Srebrenica i Žepa uputilo je pismo čelnicima Ujedinjenih nacija (UN), zatraživši da bude sprečeno angažovanje vojske Hrvatske u Bosni i Hercegovini posredstvom misije EUFOR, uz obrazloženje da bi dodatno doprinelo destabilizaciji zemlje.

„Pozivamo vas da, shodno Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida i Akcionom planu Generalnog sekretara iz 2007. godine, sprečite nameru hrvatske vlade da putem UN i NATO-a vojno angažuje svoje oružane snage u BiH, posredstvom misije Altea (EUFOR) u BiH“, navelo je udruženje u pismu.

U pismu se navodi da je Savet bezbednosti UN u više rezolucija pozvao Srbiju i Hrvatsku da poštuju suverenitet BiH i da iz te zemlje povuku svoje vojne i druge oružane snage, kao i da je ocenio kao neprihvatljivo političko mešanje i vojno prisustvo susednih država u BiH.

Udruženje navodi da je Haški tribunal u presudama konstatovao da se u BiH dogodio „medjunarodni sukob“, da je Hrvatska „bila agresor na BiH i da je hrvatska vojska bila vojno angažovana s ciljem okupacije dela BiH i njenog pripajanja Hrvatskoj“.

Dodaje se da glavni tužilac Haškog tribunala i Rezidualnog mehanizma godinama obaveštava Savet bezbednosti UN da su Hrvatska i Srbija „glavni kočničari progona zločinaca u regionu“.

„U ovakvim okolnostima, kada je Hrvatska i po oceni Haškog tribunala/Rezidualnog mehanizma medjunarodni nosilac opstrukcija u procesuiranju teških kršenja medjunarodnog humanitarnog prava, hrvatska vlada želi da angažuje svoje oružane snage u BiH posredstvom NATO-a i UN, što predstavlja prst u oko žrtvama“, naveli su u pismu.

Udruženje navodi da se radi „o pokušajima Hrvatske da u datom momentu ponovo destabilizuje BiH, zbog čega UN putem svojih mehanizama mora zaustaviti zlonamerne akcije hrvatske vlade“.

„Tražimo hitne reakcije UN, rasprave u UN o izveštajima Haškog tribunala/Rezidualnog mehanizma od 2015. godine i primenu adekvatnih mera i pokretanje akcionog plana da se zaustavi delovanje Hrvatske“, dodaje se u pismu.

Zvaničnici Hrvatske su naveli da bi vojnici te članice EU trebalo da budu u sastavu misije EUFOR u BiH, čiji je mandat Savet bezbednosti UN nedavno produžio za još godinu dana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari