Zašto ove godine u Hrvatskoj ima manje komaraca nego ranije? 1Foto: Pixabay/CreativesolutionisT

Pavi uzrok nestanka komaraca u Slavoniji ove godine nije zaprašivanje, kako se pisalo po nekim hrvatskim medijima, već ekstremna suša zbog koje nije bilo poplava koje su ključne za njihov razvoj, tvrde stručnjaci, a piše Index.hr.

Goran Vignjević s Odseka za biologiju Univerziteta u Osijeku kaže da ove godine i sam svedoči mnogo manjem broju komaraca u Slavoniji.

„U Hrvatskoj ima 50-ak vrsta komaraca. Svaka od njih ima neku svoju biologiju. Najbrojniju populaciju stvaraju tzv. poplavni komarci, koji se množe na poplavnim područjima oko reka Save, Drave i Dunava. Budući da su ove godine poplave izostale, izostala je i populacija poplavnih komaraca“, kaže Vignjević.

Kako dodaje, vodostaji reka tokom proleća bili su izuzetno niski.

„Topljenje snega, koje inače uzrokuje prve poplave, takođe nije bilo obilno jer ni u Alpima nije bilo puno snega, pa nije bilo dovoljno vode da se niski vodostaj reka digne do nivoa koji bi poplavio okolna područja. Poplavni komarci ostavljaju svoja jajašca upravo u tim područjima. Dakle, ta prolećna voda nije došla do jajašaca, pa se ona nisu mogla razviti u larve komaraca“, tumači stručnjak.

On podseća i da je jedan od problema vezanih za suzbijanje komaraca loš uticaj na okolinu, odnosno neselektivno trovanje drugih insekata, od kojih su mnogi korisni. Tretiranje komaraca može, dodaje, ali i ne mora biti štetno za druge insekte i životinje koje se njima hrane.

Neke zemlje u svetu poslednjih godina nastoje riešiti problem komaraca puštanjem u prirodu sterilnih mužjaka.

Vignjević je upravo nacionalni koordinator za sprovođenje projekata uvođenja sterilnih komaraca.

„Konačno smo uspeli da uradimo sve što je potrebno za sprovođenje pilot-projekta uvođenja sterilnih komaraca u Hrvatskoj. Trenutno to radimo u Premanturi u Istarskoj županiji s hrvatskim i istarskim Zavodom za javno zdravstvo. Taj projekat zasniva se na tome da se sterilni mužjaci pare sa ženkama koje potom stvaraju jajašca koja nisu oplođena, pa se iz njih neće izleći komarci. To je vrlo efikasno za suzbijanje invazivnih vrsta kao što je tigrasti komarac. On nam je trenutno najveći problem jer je invazivna vrsta, širi se urbanim područjima i najopasniji je vektor bolesti. Ovom metodom za sada tretiramo samo njega. Njome nije obuhvaćena nijedna druga vrsta tako da je ovo izrazito biološka metoda bez upotrebe hemijskih sredstava“, kaže Vignjević.

Ta metoda već je dala dobre rezultate u nekim zemljama u svetu.

„Mi je trenutno testiramo, a ako se pokaže dobrom i kod nas, preći ćemo u sledeću fazu puštanja sterilnih komaraca na većim područjima jer je ona puno prihvatljivija od metoda adulticidnog, pa čak i larvicidnog uništavanja komaraca“, najavljuje Vignjević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari