Rekordan broj oružja pronađen na američkim aerodromima u ovoj godini: Čak 88 odsto arsenala bilo napunjeno 1EPA-EFE/JOEL CARRETT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Uprava za bezbednost saobraćaja (TSA) saopštila je da predviđa da će do kraja godine sprečiti da ukupno 6.600 komada oružja uđe u bezbedno područje aerodroma, što je skoro 10 odsto više od 2021.

Uprava za bezbednost saobraćaja presrela je rekordan broj oružja na bezbednosnim kontrolnim punktovima aerodroma ove godine, a ogromna većina ih je bila napunjena.

U saopštenju objavljenom krajem prošle nedelje, TSA je otkrila da su od 16. decembra njeni službenici presreli 6.301 komada vatrenog oružja. Od toga, 88 odsto je napunjeno.

Ovaj broj označava povećanje za više od 300 u odnosu na 5.972 komada vatrenog oružja koje su otkrivene 2021. Oko 86 odsto vatrenog oružja zaplenjenog prošle godine bilo je napunjeno.

Agencija je saopštila da predviđa da će do kraja 2022. sprečiti da ukupno 6.600 komada vatrenog oružja u ručnim torbama uđe u bezbedno područje aerodroma, što je skoro 10 odsto više u odnosu na prošlogodišnji broj.

Od 2010. godine, broj vatrenog oružja koje je TSA presreo na aerodromima je u stalnom porastu, sa izuzetkom 2020. godine, kada je saobraćaj značajno opao zbog pandemije koronavirusa. Od 2010. do 2019. godine, broj vatrenog oružja koje je TSA otkrio na bezbednosnim kontrolnim punktovima na aerodromu porastao je sa 1.123 na 4.432. Zatim, 2020., broj je pao na 3.257 da bi se ponovo povećao skoro dva puta za dve godine.

„Zakoni o posedovanju vatrenog oružja razlikuju se u zavisnosti od državne i lokalne vlade, ali vatreno oružje nikada nije dozvoljeno u ručnim torbama na bilo kom bezbednosnom punktu TSA, čak i ako putnik ima dozvolu za skriveno oružje“, navodi TSA u svom saopštenju.

U pokušaju da smanji broj oružja na bezbednosnim kontrolnim punktovima aerodroma, agencija je povećala maksimalnu kaznu za prekršaj vatrenog oružja sa 13.910 dolara na 14.950 dolara. TSA određuje iznos kazne za prekršaj na osnovu okolnosti svakog slučaja, saopštila je agencija, a prenosi Gardijan.

Za putnike koji su uhvaćeni sa oružjem u posedu, agencija je saopštila da će im opozvati pravo na TSA PreCheck na pet godina, pozivajući se na program koji određenim putnicima omogućava ubrzane procese pregleda na aerodromima.

„TSA može da sprovede pojačan skrining za te putnike kako bi se uverio da nema drugih pretnji“, dodaje se u saopštenju agencije. „U zavisnosti od državnog ili lokalnog zakona na lokaciji aerodroma, putnici koji donesu vatreno oružje na kontrolni punkt mogu biti uhapšeni od strane organa za sprovođenje zakona.

Administrator TSA David Pekoske pohvalio je službenike agencije, rekavši da rade „odličan“ posao „sprečavajući da vatreno oružje uđe u bezbedne oblasti aerodroma i aviona“.

Njegova izjava se nastavlja: „Vatreno oružje je zabranjeno u ručnim torbama na kontrolnom punktu iu avionu. Kada putnik donese vatreno oružje na kontrolni punkt, to troši značajne sigurnosne resurse i predstavlja potencijalnu pretnju po bezbednost transporta, pored toga što je veoma skupo za putnika.”

Putnici koji putuju avionom i žele da uzmu svoje oružje moraju isto da skladište u prijavljenom prtljagu i moraju da poštuju pravila o pakovanju, saopštila je TSA.

Ti propisi uključuju pražnjenje i zaključavanje vatrenog oružja u kontejner sa tvrdim stranama. Pored toga, samo putnik koji pakuje pištolj u čekirani prtljag treba da ima kombinaciju ključa ili brave, osim ako ih službenici TSA izričito ne traže.

Delovi i pribor za pištolje koji su zabranjeni u ručnim torbama uključuju magacine, štipaljke, zavrtnje i udarne igle.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari