RSE: Bez reakcije Kremlja i Putina na izbor Bajdena 1Foto: Beta/AP/Alexander Zemlianichenko

Dok su američki saveznici veoma brzo pozdravili izbor Džozefa Bajdena (Joseph Biden) za sledećeg predsednika SAD, a Nemačka ga ocenila kao „novo i uzbudljivo poglavlje“ u transatlantskim odnosima, u Rusiji je za sada tišina, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) na sajtu engleskom jeziku.

Takav odnos Kremlja ne čudi, jer se očekuje da će Bajden, koji je 7. novembra proglašen za pobednika u predsedničkoj trci, zauzeti oštriji stav prema Rusiji u pogledu pitanja ljudskih prava i njihove spoljne politike u odnosu na aktuelnog predsednika Donalda Trampa.

Novoizabrani predsednik je više puta kritikovao ruskog predsednika Vladimira Putina zbog „zloćudnih postupaka“, uključujući invaziju na susede i mešanje u izbore drugih zemalja, a nedavno je zemlju nazvao i „protivnikom“.

Bajden je u intervjuu za magazin Njujorker u julu 2014. tvrdio da je „bio oštar sa Putinom“ tokom njihovog sastanka tri godine ranije, kada je nadzirao američke napore da pomognu Ukrajini u borbi protiv separatista na istoku Ukrajine koje podržava Rusija.

Rusija je na kraju izbačena iz Grupe osam (G8) zbog svog neprijateljstva prema Ukrajini, koje je takodje uključivalo i aneksiju poluostrva Krim. Tramp je, s druge strane, pokrenuo mogućnost da Putina ponovo pozove u ovu grupu vodećih industrijskih država i retko je kritikovao Kremlj.

Postoji još jedan razlog zbog koga bi Kremlj mogao da sačeka sa prihvatanjem Bajdenovog predsedništva, navodi se u analizi.

Bajden je rekao da želi da ojača transatlantske odnose, uključujući oživljavanje NATO-a, vojne alijanse koju predvode SAD usredsredjene na obuzdavanje ruske agresije.

Trampovi kritičari kažu da je aktuelni predsednik svojim kritikama NATO-a i Evropske unije narušio taj odnos, posebno sa Nemačkom i Francuskom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari