Savet bezbednosti ustao protiv Rusije 1Foto: EPA-EFE SERGEY DOLZHENKO

Ruski predsednik Vladimir Putin je ljut i ozbiljno zabrinut zbog odluke predsednika Ukrajine Petra Porošenka da uvede ratno stanje na 30 dana, prenose ruski mediji.

Ukrajinski parlament je zbog incidenta u Azovskom moru, kada su ukrajinski brodovi navodno narušavajuc?i članove 19 i 21 Konvencije UN o morskom pravu, presekli državnu granicu Rusije, odobrio ukaz Porošenka i uvela ratno stanje u deset oblasti u zemlji među njima i Luganskoj i Donjeckoj, ali i unutrašnjim vodama akvatorije Azov-Kerč.

Uvođenje ratnog stanja „je unutrašnja stvar Ukrajine, ali, naravno, u kontekstu izbornog procesa, ovakav korak  ima ima posebnu i ne baš zakamufliranu nijansu, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima tvrdeći da su ruski graničari već smirili situaciju. Peskov je najavio i da će Putin uskoro objaviti svoj stav o čitavom incidentu. U slučaju eventualnih pitanja tokom bilateralnih susreta u Argentini gde 30. novembra počinje Samit G20 ruski predsednik će dati iscrpno objašnjenje, kaže portparol Kremlja.

U međuvremenu, brojne zapadne zemlje osudile su Rusiju. I zasedanje Saveta bezbednosti UN na kojem je kriza u Crnom moru bila glavna tema obeležilo je oštro neslaganje Moskve i Zapada a nije postignuta ni saglasnost o agendi koju je predložila Rusija – sedam članova Saveta bezbednosti glasalo je protiv, četiri člana glasalo je za, a isto toliko bilo je uzdržano. Porošenko je, između ostalog, na svom tviter nalogu na engleskom jeziku pozvao na pooštravanje međunarodnih sankcija protiv Rusije.

Američki državni sekretar Majk Pompeo u saopštenju je kazao da je otmica ukrajinskih brodova bila „opasna eskalacija i kršenje međunarodnog prava“. U razgovoru sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel Putin je tvrdio da su Ukrajinci namerno ignorisali pravila mirnog prolaza u teritorijalnim vodama Ruske Federacije, navodi se iz Kremlja. Merkelova je naglasila potrebu smirivanja i dijaloga između dve strane. Ministarka odbrane Nemačke Ursula fon der Lajen apelovala je na Ruse da oslobode ukrajinske mornare. „Ovde se radi o pitanjima poštovanja teritorijalnog integriteta … Kremlj je u proteklih nekoliko godina kršio ova pravila i principe. U sadašnjoj situaciji obe strane moraju da pokažu da doprinose deeskalaciji“.

Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev je za list Argumenti i fakti istakao da su „postupci Kijeva postali stalni izvor pretnji, a incident na moru bio je još jedan red na njegovom spisku zločina“. Nezakoniti prelazak granice Rusije ocenio je najgrubljim kršenjem međunarodnog pomorskog prava nazvavši potez ukrajinskih brodova planiranom provokacijom. „Ukrajinski mornari bili su moneta za potkusurivanje u političkoj igri predsednika Porošenka i njegovih saradnika, koji su spremni na svakakve zločine kako bi povec?ali sopstvene šanse da ostanu na vlasti.“ A one su, dodao je, vrlo male.

Patrušev smatra da provokacija u Kerčkom moreuzu svedoči o planovima predsednika Ukrajine da svoju predizbornu kampanju izgradi na raspirivanju imaginarnih pretnji. Zbog uvođenja ratnog stanja sa delimičnim ograničavanjem prava i sloboda njenih građana, prema rečima Patruševa, moguc?e je i odlaganje predsedničkih izbora pod izgovorom zaštite Ukrajine.

Optužnice protiv mornara?

Rusija je navodno spremna da podigne optužnice protiv ukrajinskih mornara koji su pritvoreni posle incidenta u Kerčkom moreuzu uprkos protestima iz Kijeva i pozivima da oni budu tretirani kao ratni zarobljenici. Odluka o podizanju optužnica zbog ilegalnog prelaska granice najverovatnije će produbiti najnoviju krizu između dve zemlje. Kremlj kaže da će sudbina mornara biti rešena u sudu nagoveštavajući da Rusija planira podizanje optužnica. Kako prenose i ruski i ukrajinski mediji, mornarima će suditi u Simferopolju na Krimu.

Ruska državna televizija emitovala je u utorak snimak ispitivanja trojice mornara i njihova priznanja koja su očigledno iznuđena pod pritiskom, navodi se u izveštajima. Tom prilikom ukrajinski oficir Vladimir Lesovoj priznao je da su dejstva koja su ukrajinski mornari sproveli imala provokativni karakter. „Namerno smo ignorisali zahteve da se zaustavimo. Na našim brodovima nalazilo se i vatreno oružje, kao i mitraljezi sa municijom, rekao je Lesovoj. On je dodao i da je kao „službeno lice ispunjavao naređenje i planirao da izvede transfer ljudstva iz luke Odesa u luku Marijupolj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari