
„To je neuspeh sa naše strane da promovišemo zdravu konverzaciju”, napisao je Dorsi juče preko Tvitera u nizu poruka u kojima je komentarisao odluku te društvene mreže da na neodređeno vreme blokira odlazećeg predsednika SAD zbog podsticanja na nasilje u američkom Kongresu.
Ovaj tip mera „nas deli. One ograničavaju mogućnost da se objasni, da se iskupi, sazna”, rekao je Dorsi. Dodao je da „i to uspostavlja presedan koji mi izgleda opasan: moć jednog pojedinca ili jedne firme nad delom svetskog javnog razgovora”.
Tviter je bio glavno sredstvo komunikacije Trampa koji se svakodnevno njim služio da se direktno obrati svojim 88 miliona pratilaca. On je takođe suspendovan sa Fejsbuka, Snapčeta, Tviča i od uotrka je na nedelju dana suspendovan sa Jutjuba. Međutim odluka Tvitera je daleko najsimboličnija.
Izbacivanje odlazećeg šefa države sa Tvitera pozdravili su mnogi zakonodavci ali to su takođe kritikovala udruženja i svetske vođe kao što je nemačka kancelarka Angela Merkel, zabrinuti zbog moći tehnoloških firmi.
Džek Dorsi je istakao da je ravnoteža vlasti poštovana dok ljudi „mogu jednostavno da odu na drugi servis” ako im ne odgovaraju pravila njihovog servisa i način na koji ih on primenjuje.
Ali taj koncept je „doveden u pitanje prošle nedelje kada je jedan broj ključnih snabdevača servisa preko interneta takođe odlučio da ne dozvoli ono što smatraju opasnim”, rekao je Drosi.
„Ne verujem da je to usaglašeno. Verovatnije su firme došle do sopstvenih zaključaka ili su ohrabrene delovanjem drugih”, dodao je on.
Tviter i druge tehnološke firme su već mesecima pod udarom američkih vlasti. Zakonodavci obe partije zameraju im veliku moć, po pitanju ekonomske konkurencije, držanja podataka i javne rasprave.
Kada je Donald Tramp u petak pokušao da odgovori na blokiranje svog ličnog naloga na Tviteru preko zvaničnog naloga POTUS (Predsednik SAD) porukom upućenom „75 miliona patriota” koji su za njega glasali, ta društvena mreža odmah je povukla njegove poruke.
„Korišćenje drugog naloga da bi se izbegla suspenzija je protiv naših propisa”, tada je objasnio portparol Tvitera.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Увек су били лицемери и разбојници од свог оснивања па до данас. Држава им почива на костима геноцида спроведеног над целим континентом индијанаца, а надградња на костима робава и страдалих у безбројним ратовима и пљачкама по целом свету. Нема веће организоване дружине разбојника на целој планети.
Ko? Tviter?
Večno filozofsko pitanje i dilema, poznata još davno pre Tvitera i društvenih mreža: da li da sloboda i demokrtaija važe i za one koji su protiv slobode i demokratije i koji drsko zloupotrebljavaju slobodu i demokratiju samo zato da bi ih uništili?
Ako ograničavamo slobodu i demokratiju zbog zloupotreba, ko je taj što će suvereno i nepristrasno presuđivati ko zloupotrebljava demokratiju i zato je ne zaslužuje?
Zasad još niko nema dobre odgovore na ova pitanja…
Kod nas bi bilo dovoljno da rts i pink AV-u isključe ton!