Šezdesetoro ubijenih u intervenciji vojske na protestima 1Foto: EPA-EFE/ MARWAN ALI

Broj stradalih u intervenciji paravojne grupacije na prodemokratskim protestima u Kartumu dostigao je 60, saopštile su opozicione grupe.

Kako se navodi, članovi paravojne grupacije su patrolirale ulicama i napadale civile. Nasilje je izbilo kada su snage Prelaznog vojnog saveta (TMC) u ponedeljak otvorile vatru na nenaoružane demonstrante. Vojska se suočila s međunarodnom osudom zbog napada. Pokušaj Saveta bezbednosti UN da osudi nasilje juče je osujetila Kina i Rusija.

Demonstranti okupiraju trg ispred sedišta vojske od 6. aprila, nekoliko dana pre nego što je sudanski predsednik Omar al Bašir smenjen nakon trideset godina na vlasti. NJihovi predstavnici su pregovarali s TMC i postigli dogovor o trogodišnjem tranzicionom periodu koji bi kulminirao izborima.

Međutim, snage su u ponedeljak upale na trg, nastojeći da rasteraju demonstrante. Mnogi građani Kartuma su za gušenje protesta okrivili Snage za brzu podršku. Paravojna jedinica, koja je prethodno bila poznata kao DŽandžavid milicija, postala je ozloglašena 2003. u konfliktu u Darfuru na zapadu Sudana.

TMC je u utorak saopštio da su pregovori s demonstrantima završeni, da su svi prethodni sporazumi poništeni i da će izbori biti održani tokom narednih devet meseci. Demonstranti su tvrdili da je potreban duži period da bi mogli da se zagarantuju pošteni izbori i da bi se razbila politička mreža povezana s prethodnom vladom.

Veliki deo Kartuma je u blokadi. Prema rečima očevidaca, piše Bi-Bi-Si, demonstranti su se povukli u stambena područja grada, gde su pravili barikade i palili gume. Na video-snimku s mobilnog telefona se vidi kako kolone vojnika marširaju ulicama, prenela je britanska agencija.

Centralni komitet sudanskih lekara ranije je saopštio da je na trgu poginulo 40 ljudi, ali je juče na svojoj Fejsbuk stranici naveo da broj stradalih iznosi 60. Organizatori protesta Udruženje sudanskih profesionalaca (SPA) optužili su TMC da je izveo „masakr“ i apelovali na svoje pristalice da nastave miran protest.

Jedna stanovnica Kartuma, koja je zahtevala anonimnost, rekla je za Bi-Bi-Si da ljudi žive u strahu dok se šire vesti o gnusnim zločinima. „Dostigli smo tačku gde više ne možemo da kročimo iz svojih domova jer se bojimo da će nas prebiti ili upucati bezbednosne snage“, rekla je, dodavši da je njen ujak video pogubljenje trojice mladića u gradu.

Jedan drugi stanovnik koji je takođe zahtevao anonimnost rekao je da su ga članovi DŽandžavida izvukli iz automobila i tukli po glavi i leđima.

Kako se navodi, veliki broj vojnika s teškim naoružanjem patrolira ulicama Omdurmana, drugog grada po veličini u Sudanu. Žena, koja se predstavila samo kao Sulajma, rekla je za Bi-Bi-Si da su pripadnici Snaga za brzo delovanje „svuda po Kartumu“. „Opkolili su ceo kraj, prete ljudima. Takođe koriste pravu municiju. Ima ih svuda. Ne osećamo se bezbedno i nemamo poverenje u bezbednosne snage. Ovo je potpuni haos“, rekla je Sulajma.

Ujedinjeno Kraljevstvo i Nemačka su raširili nacrt saopštenja u Savetu bezbednosti UN u kojem su osudili Sudan zbog smrti civila i apelovali na sudansku vojsku i demonstrante da „nastave da zajedno rade“ na nalaženju rešenja. Kina je odbacila tekst, a Rusija je saopštila da Savet prvo treba da sačeka reakciju Afričke unije. Pošto je ova inicijativa osujećena, osam evropskih zemalja su izdale sopstvena saopštenja u kojima su osudile napade „sudanskih bezbednosnih snaga na civile“ i zahtevale da se vlast prebaci na civilnu vladu.

Bezbednosne snage su u ponedeljak ujutru došle na centralno mesto održanja protesta. Vojni savet je naveo u televizijskom saopštenju da su u operaciji targetirani „oni koji prave probleme i sitni kriminalci“ i da je on posvećen zaštiti civila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari