Šta je poznato o novom američkom "nevidljivom" bombarderu B-21 Raider (VIDEO) 1Foto: Printsxreen/YouTube/ PilotPhotog

Novi borbeni avion „stelt“, koji je teško otkriti radarima, moći će da prikuplja obaveštajne podatke i da izvrši napade na više ciljeva na neprijateljskoj teritoriji.

Po prvi put u više od 30 godina, američko vazduhoplovstvo predstavlja novi borbeni avion B-21 Raider. Očekuje se da će ovaj „nevidljivi“ avion za radare biti prikazan javnosti u petak.

Strateški bombarder dugog dometa dizajniran je da zameni avione B-1 Lancer i B-2 Spirit.

Navodno je iz budžeta Vazduhoplovstva 2010. godine izdvojeno više od 25 milijardi dolara za projektovanje ovog aviona, a na njegovoj proizvodnji je radio Northrop Grumman.

Bombarder B-2 Spiriti, koji se proizvodi 34 godine, bio je avion ispred svoje generacije, napravljen od naprednih materijala koji su ga učinili gotovo „nevidljivim“ za radare, omogućavajući mu da izvršava misije velikog dometa u neprijateljskim okruženjima. . Avioni kao što su B-1 i B-52 imali su mnogo manje šanse da uspeju u takvim misijama.

Neotkriven, B-2 je mogao da uništi mete duboko na neprijateljskoj teritoriji bez ikakvog upozorenja, piše AJB.

Dakle, po čemu je njegov naslednik, B-21, poseban?

Šta je novina?

Program za izgradnju aviona bio je strogo poverljiv i Northrop Grumman je objavio nekoliko detalja o projektu. Prema njihovim rečima, očigledno je da B-21 Raider ima dosta dizajna svog prethodnika, kao što je koncept krila sa ugrađenim motorima i konfiguracija efikasna u izbegavanju radara. Međutim, prostor za teret, bombe i rakete, skoro je prepolovljen.

Avion nije naročito brz kao prethodnik, ali je znatno jeftiniji, kako za kupovinu tako i za održavanje. Održavanje aviona B-2 bilo je enormno skupo.

Iako je „stelt” tehnologija glavna prednost ovog aviona, nije jedina. Američka vojska pokušava da izgradi moćnu mrežu dalekometnih senzora i platformi za napade koje mogu da prenose velike količine podataka o neprijatelju.

B-21 se uklapa u ovu stratešku mrežu, jer ima mogućnost prikupljanja obaveštajnih podataka o neprijatelju ili području i pokretanja napada. Drugim rečima, može da prikuplja i oslanja se na informacije sa prijateljskih aviona, satelita i radara, ali može i da uništi mete.

Udari velikog dometa mogu biti primarna misija ove letelice, koja će moći da prikuplja i deli obaveštajne podatke, koji će pomoći u usmeravanju njegovog oružja i uništavanju više ciljeva. Ukratko, njen „mozak“ je najvrednija karakteristika letelice.

Letelom se može upravljati bez ljudske posade, a moći će da nosi najnovije „nevidljive“ rakete dugog dometa poput projektila JASSM, kao i drugo konvencionalno i nuklearno oružje.

Kineska tehnologija

Postoje izveštaji da napredak u razvoju novih radara neće dozvoliti da ova letelica leti neotkrivena. Kina tvrdi da ima radar koji može da otkrije takve letelice, međutim, zapadni stručnjaci odbacuju takvu tvrdnju.

Decenijama su nebom dominirali radarski nevidljivi avioni, pa bi sa takvim radarom nestala značajna prednost SAD.

Javno predstavljanje B-21 označava početak godina i godina razvoja i usavršavanja jer će letelica proći brojna testiranja, prvo na zemlji, a zatim u vazduhu pod različitim uslovima, pre nego što se konačno pridruži američkom vazduhoplovstvu.

Kina je zbog toga ubrzala istraživanja o izgradnji sopstvenih aviona Ksian H-20, kako bi mogla da se takmiči sa vojskom SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari