Šta predviđa indonežanski plan za mir u Ukrajini? 1Foto: EPA-EFE/Oleh Pereverziev

Indonežanski mirovni plan za Ukrajinu koji je donekle sličan predlogu koji je iznela Kina, ističe duboke globalne podele, ali i ambivalentnost zemalja van Zapada u pogledu najvećeg oružanog sukoba u Evropi od Drugog svetskog rata, pišu svetski mediji navodeći da je taj plan naišao je na oštro odbacivanje sa Zapada i iz Ukrajine, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).

Indonežanski ministar odbrane Prabovo Subianto predložio je u subotu mirovni plan za okončanje rata u Ukrajini, koji predviđa demilitarizovanu zonu i referendum pod nadzorom Ujedinjenih nacija (UN) na, kako je rekao, spornoj teritoriji, ukazuje Rojters.

Na Šangri-La bezbednosnom dijalogu u Singapuru kojem su prisustvovali odbrambeni i vojni zvaničnici iz celog sveta, Prabovo je pozvao da se usvoji deklaracija s pozivom na prekid neprijateljstava u Ukrajini.

On je predložio plan u više tačaka koji uključuje prekid vatre i uspostavljanje demilitarizovane zone kojom bi obe strane povukle svoje snage s isturenih pozicija.

Demilitarizovanu zonu treba da nadgledaju mirovne snage koje bi rasporedile UN, rekao je on, dodajući da bi referendum pod nadzorom UN trebalo da bude održan da bi se „objektivno utvrdile želje većine stanovnika različitih spornih oblasti“.

Ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov na skupu u Singapuru odbacio je plan indonežanskog kolege za okončanje rata, ističe Agencija Frans pres.

„Pokušaću da budem ljubazan“, rekao je ukrajinski ministar odbrane, dodajući da predlog „zvuči kao ruski, a ne indonežanski plan“. „Ne treba nam ovakav posrednik koji dolazi s ovim čudnim planom.“

On je rekao da nema nikakvih spornih teritorija na kojima bi se održao referendum, već da je ruska vojska okupirala teritorije na kojima „čini ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid“.

Indonežanski mirovni plan za Ukrajinu izazvao je žestoke kritike zapadnih bezbednosnih zvaničnika, ali je dobio pohvale Kine, ističući duboke globalne podele zbog ruske invazije na susednu zemlju, piše Fajnenšl tajms.

Predlog Prabova iznet je u trenutku dok se, kako navodi britanski list, SAD i Evropa muče da ubede mnoge zemlje u razvoju da kritikuju napad Rusije na Ukrajinu.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj, govoreći direktno posle indonežanskog ministra, rekao je da je potrebno dovesti mir u Ukrajinu, ali da to mora da bude „prosto mir, ne mir predajom“.

Holandska ministarka odbrane Kajsa Olongren insistirala je da u sukobu u Ukrajini „neutralnost nije opcija“.

Iako je Indonezija zvanično osudila rusku invaziju na Ukrajinu, Prabovove izjave su, ističe Fajnenšl tajms, podvukle sve veću ambivalentnost zemalja van Zapada prema ratu u Ukrajini.

Afričke i latinoameričke zemlje se sve više protive tome da se sukob predstavi kao globalni, a ne evropski rat, navodi list i ukazuje da je nekoliko zemalja jugoistočne Azije bilo uzdržano ili je čak glasalo protiv nacrta rezolucija koje podržavaju Kijev u UN. Druge zemlje u razvoju takođe oklevaju da uvedu sankcije Rusiji.

Delegati iz Kine, čiji su posrednički napori za mir u Ukrajini na Zapadu dočekani s dubokim sumnjama, pohvalili su Prabov plan i ukorili Evropu zbog njenih kritika, navodi Fajnenšel tajms.

„Veoma cenim napore naših prijatelja u regionu, poput Indonezije i Južne Afrike“, rekao je Cui Tiankai, bivši kineski ambasador u SAD.

„Uz svo dužno poštovanje prema našim evroatlantskim prijateljima: ne mislim da efikasno upravljate svojom bezbednosnom situacijom. Možda je bolje reći da loše upravljate“, rekao je on.

Blumberg ukazuje da se čini da Prabovov predlog ima mnogo sličnosti s kineskim mirovnim planom koji je uglavnom odbijen u Evropi, delimično zato što bi ruske snage zadržale kontrolu nad ukrajinskom teritorijom osvojenom ubrzo posle početka invazije u februaru 2022.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari