Šta sve treba da znate o ruskim raketama i projektilima? 1Foto: EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ

Šta je raketa a šta projektil? Koje vrste oružja su do sada koristili Rusi u Ukrajini i koliko ih ima Rusija? Kijev post se bavio ovim pitanjima.

Terminologija

Postoji razlika između onoga što se, u medijima, obično naziva ‘raketama’, ‘projektilima’ i ‘bespilotnim letelicama (UAV)’ i važno je razumeti razlike.

RAKETA je samohodno, nevođeno oružje koje pokreće raketni motor. Njegovo ciljanje i putanja su zasnovani na uglu njegovog lansiranja i količini pogonskog goriva koju troši i koliko daleko može da putuje. Rakete su generalno oružje zemlja-zemlja i deo kopnenih artiljerijskih operacija (iako neke mogu biti ispaljene iz aviona i helikoptera).

RAKETA je samohodno, vođeno oružje koje pokreće mlazni motor ili raketni motor. Mnogi mogu da promene putanju usred leta.

Rakete imaju pet sistemskih komponenti: ciljanje, sistem navođenja, sistem leta, motor i bojevu glavu. Rakete dolaze u tipovima prilagođenim za različite namene: rakete zemlja-zemlja i vazduh-zemlja (balističke, krstareće, protivbrodske, protivpodmorničke, protivtenkovske, itd.), rakete zemlja-vazduh (i protiv balističkih), rakete vazduh-vazduh i protivsatelitsko oružje.

Opšte pravilo je da su projektili precizniji od raketa kao rezultat toga što su tehnički složeniji (a samim tim i skuplji).

DRON, koji bi tačnije trebalo da se nazove bespilotna letelica (UAV), je „vozilo na pogon koji ne nosi ljudskog operatera, koristi aerodinamiku za podizanje, može leteti autonomno ili se njime upravlja daljinski, može biti potrošno ili povratno i može nositi smrtonosni ili nesmrtonosni teret.“

Osim dronova kamikaza, kao što je iranski Shahed koji koristi Rusija, bespilotne letelice su uglavnom vozila koja se koriste za gađanje drugog oružja, a ne kao oružje samo po sebi.

Tipovi

Rusija koristi razne kombinacije raketa i projektila u različite svrhe.

Međutim, tokom svoje invazije na Ukrajinu u punom obimu, Rusija je iscrpila zalihe velikog broja svog oružja i pribegla je upotrebi zamene koje nisu dizajnirane za svrhu za koju se koristi.

Na primer, Rusija je više puta koristila rakete Kalibr – visokotehnološko, višemilionsko oružje dizajnirano da napadne i neutrališe bojne brodove i drugu veliku opremu – da pogodi stambene zgrade. Međutim, generalno, neke od glavnih tipova raketa, projektila i naoružanih dronova su:

Rakete

BM-27 Uragan sistem za višestruko lansiranje raketa (MLRS). Reč je o raketama kalibra 220 mm koje se montiraju u grupama od 12 ili 16, u zavisnosti od modela, a koje se normalno ispaljuju iz kamionskih lansera na vojne formacije na terenu.

Modernizovana 2008. raketa iz Uragana je efikasna do 35 kilometara. Mogu se ispaljivati salvama do 12/16 odjednom. Rusija navodno ima do 900 sistema Uragana.

BM-21 Grad višecevni raketni sistem (MLRS). Oružje iz doba hladnog rata, rakete Grads 122 mm koje se takođe ispaljuju iz lansera montiranog na kamion.

Grad mogu da putuju do 52 kilometra. Obično se ispaljuje u salvama do 40 raketa istovremeno, to je neselektivno oružje od kojeg Rusija navodno ima više od 3000 sistema različite starosti i modifikacija.

Projektili

SU-300. Zbog opadanja zaliha skupljih i regularnih ofanzivnih projektila, Rusija sve više koristi SU-300, prvobitno zamišljen kao oružje zemlja-vazduh iz 1978.i koji se može lansirati iz vučnih prikolica.

Iako je dizajnirana za suzbijanje raketa dugog dometa, Rusija sada koristi SU-300, sa dometom od oko 40 kilometara, za napad na kopnene ciljeve sa razornim efektom.

KH-22. Datira iz 1962. i to je oružje iz doba hladnog rata dizajnirano da pogodi američke nosače aviona. Lansiran iz aviona, KH-22 može putovati oko 600 kilometara i košta oko milion dolara po jedinici.

U junu prošle godine, KH-22 ispaljen iz bombardera korišćen je za napad na tržni centar u gradu Kremenčuk u kojem je poginulo 20 ljudi.

Kalibr. Ova visokotehnološka raketa, koja datira iz 1990-ih, može se lansirati iz mora ili iz vazduha sa dometom do 4500 kilometara. Sa cenom od 6,5 miliona dolara po komadu, Kalibr je dizajniran da gađa velike udaljenosti. Kijev post piše da su zgrade gradske većnice Harkova i Mikolajeva i stambene zgrade u Saltivki kod Hersona pogođene projektilima Kalibr.

Šahed-136/Geran-2s. Ovo oružje je naoružani dron. Proizveden u Iranu i modifikovan u Rusiji, procenjuje se da Shahed može da leti do dometa između 1000 i 2500 kilometara, a zatim da luta u blizini svoje predviđene mete pre nego što napadne na način ‘kamikaze’.

Geran (ruski: „geranijum“), ruska verzija Shahed-a, lako se lansira sa zadnjeg dela vozila niske tehnologije jer je težak samo oko 200 kilograma sa rasponom krila od 2,5 metara. Shahed košta oko 20.000 dolara – za razliku od rakete zemlja-vazduh koja se koristi za njegovo obaranje, a koja može koštati i do 430.000 dolara.

Shahed je Rusija koristila u svom pokušaju da uništi energetski sistem Ukrajine ove zime. Broj Shaheda koje Rusija ima je nepoznat, ali zapadni obaveštajni zvaničnici nagađaju da je reč o „stotinama“. Ministarstvo odbrane Ukrajine tvrdi da ih je bilo do 750, a da ih sada može biti manje od 90 – iako serijski brojevi nedavno nadjenih Shade sugerišu da je Rusija možda dobila novo snabdevanje iz Irana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari