Stranim borcima Isisa suditi u njihovim zemljama 1Ilustracija Foto: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Kurdski zvaničnici su saopštili da međunarodna zajednica zanemaruje svoju odgovornost time što ponovo ne preuzima zarobljene strane članove Islamske države, svoje državljane, koje trenutno drže njihove snage u severoistočnoj Siriji.

Kurdsko-arapske Sirijske demokratske snage (SDF), koje imaju podršku Sjedinjenih Država, sada se bliže završnoj fazi kampanje čiji je cilj da se preostali članovi džihadističke grupe isteraju iz pustinje na istoku, i očekuju da će tokom narednih sedmica zatvoriti još stranih boraca, piše Gardijan.

Ali, kurdski zatvori i prihvatni kampovi u kojima se nalaze osumnjičeni borci Isisa i njihove porodice su već prepuni, kaže Abdel Karim Omar, kopredsedavajući kurdskog odbora za spoljne poslove u Kamišliju, kurdskom administrativnom centru u Siriji. „Ovaj problem predstavlja veliki teret za nas. Ženama i deci je najviše potrebna rehabilitacija, a mi nismo u mogućnosti da to sami obezbedimo. Svaku zemlju treba ubediti da prihvati nazad svoje sopstvene građane i da im bude suđeno na njihovom tlu“, rekao je Omar.

Pozivi međunarodnim partnerima u borbi protiv Isisa da pomognu svojim kurdskim saveznicima upućeni su pošto je tokom vikenda objavljeno da su SDF zarobile tri stranca za koje se sumnja da su borci Isisa – britanskog građana Anvara Miaha, apotekara iz Birmingema, po jednog Španca i Italijana.

Prema Omarovim rečima, oko 520 stranih boraca Isisa se trenutno nalazi u kurdskom pritvoru, a organizacija Hjuman rajts voč procenjuje da se oko 2.000 žena i dece, povezanih sa grupom, iz preko 40 zemalja nalazi u prihvatnim kampovima. Samo su SAD, Rusija, Sudan i Indonezija javno prihvatili nazad svoje građane koji su bili povezani sa Isisom, a ukupno je u svoje zemlje vraćeno samo 60 ljudi. Za najmanje četvoricu Britanaca se zna da su trenutno u pritvoru u objektima koje vode Kurdi i SAD u Siriji.

Nova zarobljavanja su pokrenula pitanja o tome koliko boraca Isisa je preostalo u pustinji na istoku Sirije, gde su članovi ove grupe pobegli nakon što su poraženi i isterani iz njihovog de fakto glavnog grada Rake pre skoro godinu dana. U izveštaju UN od prošlog meseca se navodi da je između 20 i 30 hiljada pripadnika grupe aktivno na pustinjskoj teritoriji na obe strane sirijsko-iračke granice, ali neki analitičari smatraju da je ta procena previše visoka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari