dron ukrajinaFoto; Betaphoto/Ukrainian military's Strategic Communications Directorate via AP

Istraga ukrajinske obaveštajne službe pokazala je da su iranski dronovi, koje Rusija koristi za napade na Ukrajinu, napravljeni od komponenti proizvedenih uglavnom u Americi, Evropi i Japanu.

Prema izveštaju, u koji je uvid imao Vol strit džornal, polovinu od 200 tehničkih komponenti iranskog drona proizvele su američke kompanije, a skoro trećinu japanske kompanije.

Ovo otkriće je usledilo nakon što je ukrajinska vojska oborila nekoliko dronova, uključujući iranski dron Mohadžer-6 koji su ukrajinski agenti hakovali u letu i uspeli da ga prizemlje netaknutog.

Komponente, koje je identifikovala ukrajinska vojna obaveštajna služba, proverila je Nezavisna komisija za borbu protiv korupcije (NAKO), neprofitna organizacija sa sedištem u Kijevu koja je pregledala dron, prenosi Jutarnji list.

Rezultati istrage su posebno zabrinjavajući jer je Iran poslednjih godina pod strogim sankcijama uvedenim zbog svog nuklearnog programa.

Američke sankcije uvedene celokupnoj iranskoj ekonomiji delimično su imale za cilj da odseku zemlju od međunarodnog finansiranja i trgovine potrebnih za finansiranje i razvoj vojske, uključujući dronove.

Slično tome, zabrane izvoza komponenti koje bi se mogle koristiti za razvoj i proizvodnju modernog oružja, koje su na snazi u SAD i Evropi, osmišljene su da spreče Iran, Rusiju i druge zemlje da iskoriste zapadnu tehničku ekspertizu.

Konkretno, servomotore u Mohadžeru 6, koji omogućavaju operaterima da manevrišu dronom, proizvela je japanska kompanija Tonegava-Seiko, prema dokumentima ukrajinske obaveštajne službe i izveštaju NAKO.

Mnoge druge elektronske komponente proizvode Infineon Tehnolodžis AG u nemačkom vlasništvu i Mikročip tehnolodži iz Arizone, dva najveća svetska proizvođača čipova.

A teleskopsko infracrveno sočivo visoke rezolucije koje se koristi u Mohadžeru 6 za nadzor i ciljanje izgleda identično modelu izraelske kompanije Ofir optroniks solušens.

Kompanije su saopštile da istražuju nalaze, ali su upozorile da identifikacija porekla određene komponente može biti teška, čak i za kompaniju koja je proizvodi.

Na primer, ukrajinski obaveštajci su sumnjali da je infracrvenu kameru proizvela Sijera-Olimpik tehnolodžis, kompanija sa sedištem u Oregonu koja koristi Ofir sočiva, navodi se u izveštaju.

Ali Kris Džonston, osnivač i izvršni direktor Sijera-Olimpika, rekao je nakon pregleda fotografija da su neki delovi kamere isti, ali da su drugi različiti, sugerišući da ipak nije iz njegove kompanije.

Iranci su mogli da nabave delove zapadnih vojnih aviona oborenih u Iraku i Avganistanu ili od posrednika.

„Rupe u zakonu prvenstveno koriste loši akteri koji odbijaju da se pridržavaju zakona o izvozu“, rekao je Džonston.

Analitičari takođe upozoravaju da su SAD uvele sankcije Iranu, ali mnoge druge vlade nisu.

Komponente zapadne proizvodnje naglašavaju poteškoće koje vlasti imaju u pokušaju da zaustave iranske isporuke dronova.

Mnogi delovi nisu pod kontrolom izvoza i lako se mogu kupiti na mreži i poslati u Iran preko drugih zemalja koje privlače manje pažnje.

Ministarstvo finansija SAD je u utorak sankcionisalo nekoliko kompanija i pojedinaca iz Irana, Rusije i Ujedinjenih Arapskih Emirata za koje veruju da su odgovorni za proizvodnju i transfer iranskih dronova koje Rusija koristi u Ukrajini.

„Prioritet je razumevanje kako strani delovi završavaju u iranskim dronovima“, rekao je Dejvid Olbrajt, osnivač vašingtonskog Instituta za nauku i međunarodnu bezbednost, koji je prošlog meseca objavio sopstvenu analizu iranskih dronova.

U izveštaju instituta se navodi da, pored zapadnih komponenti, postoje i dokazi da kineske kompanije možda isporučuju Iranu kopije zapadne robe za proizvodnju borbenih dronova.

Američka savezna agencija odgovorna za sprovođenje kontrole izvoza, Biro za industriju i bezbednost Ministarstva trgovine, pokrenula je istragu o delovima zapadnog porekla koji su završili u iranskim bespilotnim letelicama.

Džejms Rodžers, vanredni profesor ratnih studija na Univerzitetu Južne Danske, veruje da je vreme da UN razviju nova pravila za sprečavanje širenja tehnologije dronova.

„Ovo je globalni problem i zahteva globalno rešenje“, zaključuje Rodžers.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari