Stručnjak za Rusiju iz Četam hausa: "Ruska nuklearna ucena je spektakularni uspeh za Putina" 1Foto: EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Vladimir Putin je prošle nedelje izneo detalje o nameri Rusije da bazira taktičko nuklearno oružje u Belorusiji. Nalet alarmističkih izveštaja o tome šta je to značilo naglašava veliki deo onoga što nije u redu sa odgovorima Zapada na ruska nuklearna zastrašivanje, piše Kir Džajls, stručnjak za Rusiju u Četam Hausu u Londonu, u tekstu za CNN.

Kako su Putinove reči izokrenute na Zapadu može biti iznenađenje za Moskvu – ali nema sumnje da će to biti veoma zadovoljavajuće.

Zato što je Rusija već „upotrebila“ nuklearno oružje.

Koristila ga je veoma uspešno trgujući praznim pretnjama o potencijalonim nuklearnim udarima da bi veoma efikasno odvratila Zapad od pune podrške Ukrajini protiv imperijalističkog rata Rusije.

Međutim, do sada je trebalo da naučimo da ne mešamo ono što je Putin rekao sa onim što je Rusija uradila ili će uskoro da uradi.

Putinovi planovi

Putin nije najavio nikakve planove koji nisu već bili objavljeni sredinom 2022.

Prošlonedeljna najava nije bila nova samo su joj priloženi datumi koje nismo ranije čuli.

Slično tome, naširoko je objavljeno da je Putin preduzeo ovaj koraj kao direktan odgovor na najavu Velike Britanije da će Ukrajini isporučiti tenkove koji sadrže osiromašeni uranijum.

Iako je Putin ranije rekao da će Rusija „reagovati u skladu sa tim“, na takav potez to nije bio okidač u subotnjim planovima.

U punoj verziji intervjua koju je objavila ruska TV Putin je eksplicitno rekao da je ovo dugogodišnji plan „van konteksta“ najave Velike Britanije.

Nema sumnje da će Rusija želeti da izvuče makismalni potencijal zastrašivanja iz bilo kakvih planova za pomeranje raketnih sistema dugog dometa kako bi mogli da ugroze veće delove Evrope.

Postoji presedan u dugotrajnom programu Rusije za raspoređivanje raketa Iskander u Kalinjingrad (ruska provincija duž baltičke obale) koji je izazvao novu uzbunu među zapadnim političarima tokom prethodne decenije svaki put kada je objavljen.

Rusija je odvano naučila da pominjanja vojnih raspoređivanja ne moraju da budu nova da bi bile efiskana i da će stalno izazivati veoma zadovoljavajući talas komenatara iz „kolektivnog Zapada“ koji ima prekratko pamćenje da bi ih stavio u kontekst.

Duga igra Rusije

„U mom izveštaju koji je ove nedelje objavio istraživački centar za međunarodne poslove Četam haus izložio sam kako je ruska taktika nuklearnog zastrašivanja bila izuzetno uspešna u sprečavanju Ukrajine da dobije pomoć koja joj je potrebna za pobedu u ratu“, piše Džajls.

To je rezultat dugotrajne kampanje koja je mobilisala sve ruske propagandiste, influensere, glasnogovornike i agente uticaja širom Zapada, vraćajući kući jednostavnu poruku da se Rusiji ne treba protiviti jer će to pokrenuti nuklearni rat.

Uspeh te kampanje može se meriti načinom na koji se promenila cela osnova razgovora u zapadnoj politici.

Ideja upravljanja eskalacijom i način odvaraćanja Rusije zamenjen je davanjem prioriteta izbegavanju ekslacaije u potpunosti na osnovu pretpostavke da je samo Rusija ta koja može da praktikuje odvraćanje.

Rezultati su – odrešene ruke Putinu.

Rusija je koristila svoje nuklearno oružje kao kartu za izlazak iz zatvora kako bi izbegla posledice svojih akcija u Ukrajini.

U tome joj je pomogao informacioni ekosistem koji pojačava i igra na nuklearne pretnje – uključujući ne samo rusku mrežu prapagandista, portparola i uticajnih ljudi već i prave zapadne medije.

Šta to znači za Belorusiju?

Godinama je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko uspevao da održi određeni stepen nezavisnosti a posebno da izbegne da odbranu Belorusije prepusti svom savezniku Rusiji – na primer odbijajući uporne ruske zahteve za tamošnjom vadzušnom bazom.

Sve se promenilo nakon lažiranih izbora u Belorusiji u avgustu 2020.

Lukašenko se jače oslanjao na rusku podršku za ostanak na vlasti što je značilo da se stisak Kremlja pojačao u njegovoj zemlji.

To je bio suštinski preduslov da Belorusija dozvoli da Rusija koristi beloruske kopnene objekte i vazdušni prostor za napade na Ukrajinu u februaru 2022.

Oružane snage Belorosije uprkos njihovoj bliskoj saradnji sa onima iz Rusije nisu pokazale očiglednu sklonost da uđu u rat za Moskvu jer bi to izložilo njihovu zemlju represalijama.

A rašireno izveštavanje ranije ove godine da bi Rusija možda pripremila novi napad na Ukrajinu sa beloruske teritorije sada je uveliko odbačen jer Rusija nije stavila snage da to učini.

Udari ukrajinskih dronova na objekte u Belorusiji pokazuju kako je Lukašenko obezbeđujući pozadinu za ruske vojne operacvije, svoju zemlju ipak uičinio metom. Ugostiti ruske nuklearne rakete, ako i kada se to dogodi, znači da Lukašenko izlaže svoju zemlju još većem riziku.

Iako su se dosadašnje pretnje Rusije pokazale ispraznim i dalje postoji šansa različita od nule da bi Putin na kraju moga da naredi nuklearni udar ako shvati – pogrešno – da su koristi od toga veće od posledica.

Tu šansu koja nije nula trebalo bi još više smanjiti suštinskom promenom načina na koji druge zemlje žele da odvrate Rusiju od razmatranja stvarne nuklearne upotrebe.

Kao što sam detaljno napisao u izveštaju Četam hausa Rusija bi mogla da veruje da će posledice ako je upotrebila nuklearno oružje biti podnošljive, piše Džajls.

To treba da se promeni jer uprkos svim užasima i tragedijama koje je Rusija nanela Ukrajini sličan neuspeh da se odvrati Putin ako se odluči da se upusti u nuklearni avanturtizam košta bi znatno više.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari