Sve veći broj ruskih oligarha koji su preminuli “pod čudnim okolnostima” 1Foto: Wikipedia

Kako se pokazalo, biti moćan u Rusiji, a pogotovo u svetu naftne industrije, postalo je pogubno po mnoge, o čemu svedoči podatak da je od početka godine zabeleženo najmanje deset “sumnjivih” smrti ruskih oligraha.

Polsednji u nizu je Ravil Maganov, predsednik Upravnog odbora ruskog proizvođača nafte „Lukoil” koji je pre nekoliko dana preminuo nakon pada sa prozora u bolnici u Moskvi.

Kompanija je potvrdila njegovu smrt, ali je rekla samo da je Maganov „preminuo nakon teške bolesti”.

Ruska novinska agencija Tass je njegovu smrt nazvala samoubistvom i naveli su da im je anonimni izvor potvrdio da je Maganov primljen u bolnicu nakon srčanog udara, kao i da je pio lekove protiv depresije, piše Njujork Tajms.

Strani mediji podsećaju da je Maganov bio jedan od ruskih oligarha koji se protivio ratu u Ukrajini, a nakon početka invazije uprava Lukoila pozvala je na što pre okončanje sukoba, izražavajući svoje saosećanje sa žrtvama „ove tragedije“.

Lukoil je najveća ruska privatna kompanija, u kojoj se Maganov zaposlio 1993. godine, a već dve godine kasnije preuzeo rukovodeću poziciju.

Godine 2019. dobio je nagradu za životno delo koje mu je dodelio predsednik Rusije Vladimir Putin.

Ovo je samo jedan u nizu „čudnih” smrtnih slučajeva ruskih oligarha od početka invazije na Ukrajinu.

Prvi zabeležen slučaj je smrt izvršnog direktora Gazproma Leonida Šulmana, koji je pronađen mrtav u kupatilu svoje vikendice u Lenjingradskoj oblasti krajem januara ove godine.

Uz telo ovo šezdesetogodišnjaka navodno je pronađena oproštajna poruka, zbog čega je zaključeno da je reč o samoubistvu.

Nakon njega, 25. februara, samo dan posle početka ruske invazije na Ukrajinu, pronađen je mrtav i Aleksander Tjuljakov, zamenik direktora zadužen za korporativnu bezbednost i ljudske resurse u Gaspromu.

Pronađen je obešen, a i pored njega je bilo pismo, te je i ovaj slučaj zabeležen kao samoubistvo.

I ruski oligarh Mihail Votford, čije je pravo prezime bilo Tolstošeja, a koji se obogatio naftaškim poslovima, pronađen je obešen u svom domu 28. februara, ali ne u Rusiji, već u Britaniji, u mestu Sari.

Policija nije pronašla dokaze o umešanosti treće strane, ali je slučaj nazvala „neobjašnjivim“.

Policija u Nižnjem Novgorodu je 23. marta otkrila tela Vasilija Melinikova, njegove supruge Galine i njihova dva sina.

Istražitelji su zaključili da je on nožem izbo članove porodice, pa je presudio i sebi.

Prijatelji i porodica su rekli da ne veruju u tu verziju smrti.

Bivši potpredsednik Gazprombanke, Vladislav Avajev, njegova supruga i ćerka pronađeni su 18. aprila mrtvi u svom stanu u Moskvi.

Vlasti su slučaj tretirale kao ubistvo-samoubistvo, kako je izvestio Radio Slobodna Evropa.

Gazprombank je treća najveća banka u Rusiji i ima bliske veze sa energetskim sektorom.

I telo Sergeja Protosenja, nekadašnjeg menadžera kompanije Novatek, pronađeno je u aprilu u vili u Ljoret de Maru, u Španiji.

Katalonska policija je objavila da je on pronađen obešen u bašti, dok su tela njegove žene i ćerke pronađena izbodena u svojim sobama.

Zaključak je bio da ih je ili oligarh ubio, pa presudio sebi ili je neko ubio sve troje, pa pokušao to da predstavi kao dvostruko ubistvo i samoubistvo.

Izvršni direktor Lukoila Aleksandar Subotin pronađen je mrtav 8. maja u kući jednog šamana kod koga je otišao kako bi, kako su preneli mediji, izlečio mamurluk.

Navodno, šaman je napravio mali rez na njegovoj koži kako bi ubrizgao otrov jedne žabe koji izaziva povraćanje.

Međutim, umesto povraćanja, Subotin je osetio jake bolove u grudima, posle čega mu se stanje naglo pogoršalo.

Sledećeg jutra je pronađen mrtav, a navodi se da je preminuo od srčanog udara.

U junu je multimilionera Jevgenija Palanta (47) i njegovu suprugu Olgu (50) pronašla njihova ćerka Polina (20) sa višestrukim ranama od noža.

Reč je o mogulu mobilne telefonije A-mobil, koja posluje u ruskoj republici Abhaziji.

U pojedinim izveštajima se tvrdi da su ubistva u stvari bila ubistvo-samoubistvo izazvano ljubomorom.

Ruski mediji prenose da su vrata stana bila zaključana iznutra.

U julu je Jurij Voronov, izvršni direktor i osnivač brodskog preduzetnika koji pruža usluge Gazpromovim projektima na Arktiku, pronađen mrtav od očigledne rane od vatrenog oružja u bazenu u svom domu u Lenjinskom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari