Švedska posreduje između Amerike i Severne Koreje 1Foto: EPA-EFE VILHELM STOKSTAD

Severnokorejski ministar spoljnih poslova Ri Jong Ho razgovarao je danas u Stokholmu sa švedskim premijerom Stefanom Levenom, pred mogući sastanak američkog predsednika Donalda Trampa i Kim Džong Una.

Pjongjang je saopštio da je Ri u Stokholm otputovao zbog „bilateralnih odnosa i pitanja od zajedničkog interesa“.

Švedska ima dugu istoriju posredovanja između Vašingtona i Pjongjanga. Ri se prethodno sastao sa švedskom ministarkom spoljnih poslova Margot Valstrom u četvrtak uveče i petak rano ujutro. Švedsko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da su razgovori usredsređeni na zategnute odnose između dve Koreje i diplomatsko posredovanje Švedske u ime SAD u Severnoj Koreji. Švedska nacionalna televizija SVT Niheter je javila da je prvobitno planirano da Ri ostane dva dana, ali da je poseta produžena do nedelje. Sajt ove televizijske kuće piše da je proširen i dnevni red razgovora, tako da će jedna od tema biti izgradnja mera poverenja sa SAD, uključujući i oslobađanje američkih građana koji su zatvoreni u Severnoj Koreji.

Donald Tramp je prošle nedelje prihvatio poziv na direktne razgovore sa Kim Džong Unom, što je izazvalo šok u javnosti s obzirom na to da su dvojica lidera mesecima unazad izmenjivala samo pretnje i uvrede. Od Severne Koreje nije stigao zvaničan odgovor od kako je poziv uručen preko severnokorejskih zvaničnika u Vašingtonu. Švedski premijer je za novinsku agenciju TT rekao da „ako glavni akteri žele da Švedska odigra svoju ulogu, onda smo mi spremni na to“. „Mi smo zemlja koja je vojno neutralna i već dugo je prisutna u Severnoj Koreji a, uz poverenje koje uživamo, mislimo da možemo da odigramo svoju ulogu. Ali glavni akteri su ti koji treba da odluče kakvu će ulogu Švedska imati“, rekao je Leven.

Nijedan predsednik SAD na dužnosti se nije sreo sa nekim severnokorejskim liderom. Takav sastanak, koji je Pjongjang dugo želeo, je ranije izgledao moguć samo nakon što Severna Koreja učini velike ustupke, navode agencije. Prkosno istrajavanje Severne Koreje na razvoju nuklearnog i raketnog programa dovelo je do oštrih sankcija međunarodne zajednice prema Pjongjangu.

Švedska ima dugotrajne veze sa Pjongjangom i njena ambasada u Severnoj Koreji je jedna od prvih zapadnih diplomatskih misija u toj zemlji otvorena 1970-ih. Švedska je i prva zemlja na svetu koja je proglasila neutralnost 1814. godine i zastupa stav da je najbolje nemati vojne saveze u doba mira, tako da bi mogla da ostane neutralna u slučaju da izbije rat. Međutim, angažovana je u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija, ima blisko partnerstvo sa NATO i šalje vojnike da podrži avganistanske bezbednosne snage.

Planovi za sastanak Trampa i severnokorejskog lidera iznenadili su svet. Prethodila je godina retorike ispunjene mržnjom između Severne Koreje i SAD i rastuća zabrinutost da bi ovo neprijateljstvo moglo da eskalira u vojni sukob. U pozivu koji su Vašingtonu preneli severnokorejski zvaničnici, Kim je navodno rekao da je „posvećen denuklearizaciji“. Međutim, brojne neizvesnosti okružuju ovaj mogući susret, pored ostalog i smena američkog državnog sekretara Reksa Tilersona, koji je bio skloniji diplomatiju nego pretnjama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari