Svi će glasati za "neželjenu vladu" 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Sednica Skupštine Crne Gore, na kojoj će biti izabrana nova Vlada, trebalo bi da bude održana 2. decembra.

Nije moglo biti ranije, obrazložio je Aleksa Bečić, predsednik Skupštine jer je, naveo je, osam poslanika zaraženo virusom kovid 19.

Naveo je i da je mandatar Zdravko Krivokapić „birao kandidate za ministre nove Vlade“ te da će on „snositi odgovornost za njihove rezultate“.

Bečić smatra da „ovom projektu mandatara treba dati šansu“, kao i da se „mora poštovati izborna volja građana“.

Pri tom, dodao je, „sve što Vlada dogovori sa verskim zajednicama, Demokrate će podržati“.

Dodatnu pometnju u ceo proces oko formiranja vlade čini se da je uneo nikšićki biznismen Miodrag Daka Davidović koji osniva Narodni pokret (NP) čiji je glavni motiv, kaže, ukidanje Zakona o slobodi veroispovesti i izrada kvalitetnog ekonomskog programa.

Ali, pre svega, ističe Davidović, težnja da se „izmere“ uoči lokalnih izbora u Nikšiću naredne godine.

Ne otkrivajući imena kandidata za ministre koji su navodno članovi NP, da im ne bi, kako je naveo, napravio probleme zbog kojih ne bi mogli da uđu u vladu, Davidović smatra da će ih biti više, te da bi „čitava vlada trebala da bude u Pokretu“.

Stav mandatara Krivokapića jeste da „nijedan kandidat za ministra nije deo te, niti bilo koje druge stranke, niti će biti tokom mandata trajanja ove vlade“, koja će, po njegovom ubeđenju, trajati četiri godine.

„Sve u svemu, cirkus“, ocenjuje za Danas Ljubo Filipović, crnogorski analitičar.

„Ovo je vlada nepovjerenja, neželjena vlada. Mandatara svi kritikuju i svi smatraju njega i njegove kandidate nužnim zlom. Demokratski front (DF) se zbog osjećaja odbačenosti već okomio na Krivokapića praveći sebi odstupnicu za sljedeće izbore. Nazivaju ga izdajnikom srpstva, trobojke i šta sve već ne. Medojević (Nebojša) je sada teorije zavjere sa DPS-a usmjerio na Krivokapića. Optužuju ga za saradnju sa DPS“.

Sa druge strane URA, navodi Filipović, „koja je pored Milačićeve Prave Crne Gore, bila jedina mandatarova uzdanica, pod pritiskom građanske javnosti i nevladinog sektora, primorana je da ga se javno odrekne“.

URA i njoj bliski mediji i aktivisti optužuju DF, kaže crnogorski analitičar, da pod palicom predsednika Srbije Aleksandra Vučića čine uslugu DPS i predsedniku Crne Gore Milu Đukanoviću.

Kako je naveo, „mandatar je od početka bio izbor crkve, a sada se nakon smrti dvojice svojih lidera crkva zabavila sama sobom“.

Zato je, ukazuje Filipović, „najviše zanimljiv i mnogima nerazumljiv raskol u tom, neformalnom političkom krilu crkve, koji je do sada bio prilično kompaktan“.

„Naime, veoma uticajni i crkvi blizak biznismen, Miodrag Daka Davidović, formirao je partiju, i ušao u razmjenu kritika sa Zdravkom Krivokapićem, stvarajući još jednu u nizu podjela u novoj većini“.

Ipak, Filipović je uveren, da će i pored „nerazumijevanja svi glasati za ovu Vladu, gledajući kako i kada je najbolje da joj uskrate povjerenje i sa dobre pozicije uđu u nove izbore“.

Boris Raonić, direktor Građanske Alijanse (GA) u izjavi za Danas navodi da će „Crna Gora dobiti tehničku i ekspertsku vladu, jer je neće činiti političke ličnosti, reformsku, jer će sprovesti reformu javne uprave, ali i nakon 75 godina odvojiti državu od partije“.

Sav taj proces, kaže Raonić, je veoma komplikovan jer iza njega staju „raznorodni politički subjekti“.

Činiće je i „pojedinci bez administrativnog iskustva, pa će im sa slabom institucionalnom memorijom, rad biti veoma otežan“, zaključuje naš sagovornik.

Prva poseta Briselu

Prva zvanična poseta premijera i zamenika premijera nove crnogorske Vlade biće Briselu. To je dogovoreno na sastanku mandatara Krivokapića i kandidata za potpredsednika Vlade Dritana Abazovića sa šeficom Delegacije EU u Crnoj Gori Oanom Kristinom Popom. Taj dogovor u Građanskom pokretu URA ocjenjuju kao iskaz političke volje za što snažnijim integracijama Crne Gore u EU i još čvršćeg partnerstva Crne Gore i EU. Najavljuju da će ta saradnja biti „intenzivirana odmah nakon formiranja Vlade i započinjanja važnih reformskih procesa, koji su neophodni Crnoj Gori“.

„Daljinsko glasanje“ u parlamentu

Parlament Crne Gore je pripremljen za zasedanje i glasanje na daljinu, pošto su početkom nedelje usvojene izmene Poslovnika, kojima je predviđeno da poslanik kojem je, zbog vanredne situacije izazvane epidemijom kovid-19, ograničena sloboda kretanja, može glasati onlajn na sednicama Skupštine i njenih radnih tela. Ovakav način glasanja prvi put će biti primenjen na sednici 2. decembra, kada će mandatar Krivokapić obrazložiti program i personalni sastav nove vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari