Svi pričaju o Vagneru, ali ko su drugi plaćenici? 1Foto: AP Photo, File

Vagner kao ruski plaćenici su u fokusu svetske javnosti tokom agresije Rusije na Ukrajinu. Ali postoje i druge grupe ruskih plaćenika.

Jedan od razloga zašto je Vagner u centru pažnje je njihov šef Jevgenij Prigožin, koji se često pojavljuje u javnosti. Vagner je među brojnim ruskim privatnim vojnim kompanijama koje su bogate i uticajne. Kako prenosi Euronews, oni regrutuju bivše specijalce, zatvorenike, skitnice, adrenalinske zavisnike i druge iz celog sveta.

Anton Šehovcov, direktor neprofitnog Centra za demokratski integritet, primetio je da ruske elite razumeju da privatne vojne kompanije mogu imati koristi od Kremlja. Prema njegovim rečima, ako doprinesu ratnim naporima u Ukrajini, biće nagrađeni.

Lider Čečenske Republike i saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina Ramzan Kadirov navodno namerava da osnuje privatnu vojnu kompaniju. Kadirovljeve pristalice poznate su po video snimcima koje objavljuju na društvenoj mreži TikTok.

Energetska kompanija Gasprom navodno ima dve privatne vojske poznate kao „Baklja” i „Plamen”. Oni su, navodno, zaduženi za zaštitu imovine ove kompanije u inostranstvu, što se odnosi i na Siriju i Ukrajinu.

Kako je rekao Stiven Hol sa britanskog Univerziteta Bat, oni navodno štite naftovode, ali se jednostavno ne zna pouzdano. Međutim, kako prenosi Euronews, privatne vojne kompanije ne pripadaju samo ruskim elitama.

Najamnička grupa „Pravoslavno bratstvo”, koja je povezana sa uticajnom pravoslavnom crkvom, navodno se bori u Ukrajini da bi, kako je rekao Hol, „odbranila Rusiju od dekadentnog Zapada”.

ENOT je grupa ekstremno desničarskih militanata koji se bore u Ukrajini od 2014. godine, kada su se proruski separatisti borili protiv ukrajinskih snaga na istoku zemlje.

Šehovcov veruje da ENOT prilikom regrutacije koristi ono što je nazvao „zaraznim imperijalizmom“ – ideologiju prema kojoj je Ukrajina deo Rusije. On je, međutim, istakao da se pomenuta grupa bori samo zato što je uspela da plati svoju ideologiju, dobivši podršku lokalnih kompanija u delovima Ukrajine koji su proglasili nezavisnost.

„Oni samo zarađuju novac“, rekao je Šehovcov i dodao da je Kremlj srećan što se „otarasio“ nasilnih ekstremista, sprečivši ih da izazovu nevolje u Rusiji.

Osnivač ENOT-a je Igor Leonidovič Mangušev, ozloglašeni nacionalista koji je svojevremeno održao govor držeći, kako je tvrdio, lobanju ukrajinskog borca. Mangušev je poginuo u februaru ove godine tokom borbi na istoku Ukrajine. ENOT je ugašen 2019. godine, a Šehovcov tvrdi da su Manguševa verovatno ubili Rusi.

„Ruski plaćenici su vezani za državu“

Privatne vojne kompanije su nominalno nezavisne. Hol je mišljenja da oni mogu postojati samo uz blagoslov Kremlja. U stvari, oni su nelegalni, odnosno zakonski je zabranjeno regrutovati, obučavati i finansirati plaćenike. Hol je naveo da će uvek raditi ono što država traži i naglasio da su duboko isprepleteni sa ruskom tajnom službom (FSB).

„Razlog zašto je Vagner najveća plaćenička organizacija je što ima najbolje sponzorstvo, a ne samo finansijsku i političku zaštitu. To nije bio slučaj sa ENOT-om“, istakao je Šehovcov govoreći o tome zašto je ENOT ugašen.

Plaćenici su prilika da se država bavi prljavim poslovima, a da pritom to negira tvrdeći da je to posao privatnih vojnih kompanija. Te radnje se odnose i na kriminalne radnje.

Hols tvrdi da je Moskva bila inspirisana američkom upotrebom sada nepostojeće Blackwater kao privatne vojne kompanije u Iraku. Blackwater je postao poznat široj javnosti nakon masakra iračkih civila 2007. Plaćenici su prilika za Rusiju da prikrije gubitke u Ukrajini, jer se retko nalaze u zvaničnom broju poginulih boraca.

„Ako plaćenici ginu u Ukrajini, to je nesreća. Kremlj nije u obavezi da objašnjava ova pitanja. Sovjetski Savez je tokom rata u Avganistanu 1980-ih naučio da se javnost uznemiri kada se njihovi mladići vrate kući u vrećama za leševe“, napominje Hol.

To je plaćenička grupa „Patriot” koja nudi vojnu pomoć Rusiji bez ikakvih obaveza. Formiran je 2018. godine, pod kontrolom je Ministarstva odbrane i čine ga bivši pripadnici ruskih specijalnih snaga Specznaz koji, prema ruskim standardima, zarađuju mnogo – 5.600 evra mesečno, rekao je Hol. Ali navodno nemaju penziju i odštetu za povrede.

Prema Šehovcovu, „Patriot” je odgovor na rastuću popularnost i pregovaračku moć Vagnera, pionira među plaćeničkim grupama.

Prema američkom institutu za proučavanje rata, ostaje da se vidi koliko će plaćenici biti efikasni u ratu, ali do sada nisu ostavili mnogo traga.

„Borba između mafijaških grupa“

Grupe plaćenika imaju sve veću moć u Rusiji, kontrolišu veliki broj ljudi i resursa. Neki od njih se bave privrednim aktivnostima, poput rudarstva u Africi, čime jačaju svoju poziciju.

„Sve dok ne pređu crvenu liniju, država nema problem sa njima, jer donose korist. Ali ako se mešaju u donošenje političkih odluka, onda mogu da budu ugašeni“, rekao je Šehovcov.

On je ocenio da je Kremlj dovoljno moćan da ih ugasi i da li će oni biti ugašeni zavisi i od toka rata.

„To će zavisiti od toka rata, ali sa svakim vojnim porazom na bojnom polju Rusija će početi da gubi kontrolu nad ovim oružanim grupama“, istakao je on.

On je podsetio da se Prigožin otvoreno protivio Kremlju, smatrajući da je to bilo nezamislivo godinu dana ranije.

„Pojedinci u režimu su sve više zabrinuti za budućnost. Kremlj je sebi iskopao rupu stvarajući privatne vojne kompanije. Ne duguju državi, jer im država ne plaća“, naglasio je on.

Ako Putin izgubi vlast, biće to, kako je rekao, kao mačke koje se bore u vreći. Prema njegovim rečima, to je kao „Igra prestola“, ali sa nuklearnim oružjem, prenosi Klix.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari