SZO upozorena na opasne posledice mešanja politike i struke tokom epidemije u Italiji 1Ilustracija Foto: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Autor povučenog izveštaja Svetske zdravstvene organizacije (SZO) o odgovoru Italije na korona virus upozorio je svoje šefove da ljudi mogu umirati ako se dozvoli da politička zabrinutost potisne dokument o pravom stanju.

Autor povučenog izveštaja upozorio je svoje šefove u maju i da bi ugled te agencija UN mogao biti „katastrofalno” oštećen ako se dozvoli da preovlada zabrinutost za političke posledice pandemije, pokazuje prepiska koju je pregledala agencija AP.

Taj povučeni sveobuhvatni izveštaj SZO bavio se time kako su Vlada i zdravstveni sistem reagovali pošto je Italija postala epicentar zaraze u Evropi krajem februara, uz podatke u stvarnom vremenu i studije o tome šta je funkcionisalo, a šta nije. Cilj je bio da se drugim zemljama pomogne da se bolje pripreme za širenje virusa.

SZO je taj izveštaj skinula sa svog sajta dan pošto je postavljen, što je navelo zvaničnika koji je koordinirao njegovu pripremu da se 28. maja direktno obrati šefu SZO Tedrosu Adhanomu Gebrejesusu i upozori ga da povlačenje izveštaja podriva kredibilitet SZO. Upozorio je da bi svaki dalji pokušaj cenzure ugrozio nezavisnost te agencije i njene odnose sa zemljama donatorima koje su finansirale povučeno istraživanje.

Povlačenje izveštaja moglo bi da izazove „skandal ogromnih razmera i to u delikatnom trenutku za zdravstvenu agenciju UN zbog predstojeće istrage izbijanja KOVID-19”, napisao je Frančesko Zambon, glavni terenski koordinator SZO za Italiju i njene regione tokom pandemije.

SZO nije još odgovorila na zahtev AP za komentar o tome.

Izveštaj kojeg su napisali Zambon i tim stručnjaka i konsultanata za javno zdravstvo SZO, objavljen je 13. maja pošto je dobio potrebna odobrenja u okviru sistema Ujedinjenih nacija, piše u internim dokumentima SZO koja je AP video. SZO je kasnije rekla da je izveštaj povučen zbog „činjeničnih netačnosti“ koje nije navela i negirala da je bilo pritiska Vlade Italije da ga ukloni.

Suočivši se s kritikom, SZO je rekla da je ponudila drugi „mehanizam” za procenu odgovora na pandemiju, ali je to bilo objavljeno tek dva meseca posle povlačenja izveštaja o Italiji.

Zabrinutost zbog povlečenja izveštaja je poslednjih nedelja porasla, podstičući kritike na račun rukovodstva SZO u globalnom odgovoru na pandemiju, te je ono pristalo na nezavisnu istragu svog rada.

Ta agencija Ujedinjenih nacija se usteže od javne kritike zemalja koje su njeni glavni donatori, čak i kada bi njihove politike mogle potkopati javno zdravlje.

Na početku masovnog oboljevanja u januaru, na primer, zvaničnici SZO su privatno govorili da su frustrirani nedostatkom informacija iz Kine, ali su je javno pohvalili zbog transparentnosti. Kako se pandemija ubrzavala u Evropi, naučnici SZO interno su osporavali britansku politiku – na primer kada je sugerisala da će slediti „imunitet stada”, ali su javno isticali svoju podršku Londonu.

Povučeni izveštaj osvetlio je nespremnost Italije, gde se odigrala najsmrtonosnija epizoda pandemije u Evropi. U teško pogođenoj provinciji Bergamo, tužioci su taj izveštaj prihvatili u okviru svoje istrage o tome šta je krenulo naopako.

Paradoksalno, taj izveštaj čak nije naročito kritičan prema italijanskoj Vladi i zvaničnicima zaslužnim za napore zdravstva, hvaleći ih na jednom mestu zbog toga kako su se uspešno suprotstavili „senzacionalnim prikazima neslaganja među njima tokom nastpa na televiziji” što je izazvalo uznemirenje javnosti.

U tekstu se primećuje da Ministarstvo zdravstva Italije nije ažuriralo svoj plan pripravnosti za pandemiju još od 2006. godine i konstatuje se da je taj plan „više teoretski nego praktičan”.

„Nespremne za pravu poplavu teško bolesnih pacijenata, početna reakcija bolnica bila je improvizovana, haotična, ali i kreativna”, navodi se u izveštaju gde se kaže i da je „trebalo vremena dok nisu postale dostupne formalne smernice” za postupanje bolnica.

Istraživački program italijanske državne televizije RAI „Report” objavio je e-poštu koja pokazuje da je visoki zvaničnik SZO, Raniero Guera koji je tokom pandemije bio veza sa Vladom Italije, tražio od Zambona da „ispravi” da Italija nije ažurirala plan odgovora na pandemiju još od 2006. godine.

Guera je bio zadužen za prevenciju u Ministarstvu zdravstva Italije od 2014. do 2017. godine, kada je plan trebalo prepraviti. I sam je tadašnjem ministru napisao da plan treba ažurirati, piše u njegovom dopisu iz 2017. koji je AP video.

SZO je rekla da Vlada Italije „ni u jednom trenutku” nije tražila da se ukloni izveštaj, za koji sada kaže da ga ne odobrava. „Odluku o uklanjanju dokumenta sa veb stranice donela je Regionalna kancelarija SZO za Evropu zbog činjeničnih netačnosti“, rekla je SZO.

Guera je rekao za „Fajnenšel tajms” da se on u to nije mešao. Trvdio je da plan pripravnosti iz 2006. godine zapravo nije trebalo ažurirati, jer od tada nisu identifikovani značajni sojevi virusa gripa i da plan pripravnosti ionako nije relevantan za sadašnju pandemiju, jer je trebalo da pokrije samo grip.

Zamenik ministra zdravstva Pjerpaolo Sileri se međutim s tim ne slaže: „Taj plan iz 2006. trebalo je ažurirati”, rekao je Sileri za list „Koriere dela sera”.

Elektronska pošta koju je videla agencija AP, ukazuje da su zvaničnici SZO bili zabrinuti zbog toga što je njen izveštaj uznemirio Italijane.

U e-poruci Zambonu od 13. maja, Guera je primetio da je Italija upravo dala donaciju od 10 miliona evra SZO i da počinju pregovori o finansiranju kancelarije SZO u Veneciji.

„Već postoje znaci institucionalnih previranja sa italijanske strane i nepotrebnog nezadovoljstva prema SZO”, napisao je Guera Zambonu 14. maja, na dan kada je izveštaj povučen.

Dan kasnije, šef SZO za Evropu, Hans Kluge, napisao je Zambonu da je „ključno pitanje” u polemici njegov odnos sa italijanskim ministrom zdravstva Robertom Sperancom, za koga je rekao da je „bio veoma razočaran” izveštajem Zambona.

Italijanska vlada, rekao je on, oseća da je „štampa neprestano napada i svaka reč može biti pogrešno protumačena. Smatraju da ih je prijatelj zgazio”.

Kluge je rekao da će predložiti Speranci uključivanje italijanskih zdravstvenih zvaničnika u reviziju izveštaja. „Ministarstvo zdravstva (Italije) moralo je biti zadovoljno da bismo završili posao za Veneciju”, oobjasno je zbog finansiranja kancelarije SZO.

Ali, Ministarstvo je reklo za RAI da izveštaj SZO i ne smatra službenim.

U međuvremenu, Zambon je upozorio Tedrosa i Klugea da su životi ugroženi širom sveta uskraćivanjem „lekcija” o postupanju Italije.

„Veliki tim stručnjaka radio je bukvalno danonoćno s jednim motivom: osigurati da se ono što se dogodilo u Italiji ne ponovi u drugim zemljama”, napisao je Zambon Klugeu 27. maja i naveo da njegov „izveštaj sadrži važne poruke, izvučene iz činjenica o tome šta je funkcionisalo (a to su mnoge stvari) a šta su bili ćorsokaci sistema”.

Dan kasnije, u poruci šefu SZO, Zambon je upozorio na „rizik od katastrofalne štete po nezavisnost i transparentnost ako se dalje modifikuje već ‘cenzurisana’ verzija izveštaja”, a skrenuo je pažnju i na „ugrožavanje” odnosa sa Vladom Kuvajta, koja je jedan od najvećih donatora SZO, a koja je finansirala njegovvo istraživanje grantom od 80 miliona dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari