Talibani se pripremaju za proglašenje nove Vlade Avganistana 1foto EPA-EFE/STRINGER

Više od dve nedelje nakon što su preuzeli kontrolu nad Avganistanom, talibani se u Kabulu pripremaju za ceremoniju proglašenja nove Vlade.

Stručnjaci, međutim, upozoravaju na skori ekonomski kolaps zemlje, a u dolini Pandžšir, poslednju provinciju koja pruža otpor talibanima još se vode borbe.

Ahmadulah Mutaki, zvaničnik talibana, saopštio je na društvenim mrežama da se ceremonija za proglašenje Vlade priprema u predsedničkoj palati u Kabulu.

Očekuje se da Hajbatula Ahundžada, vrhovni lider talibanskog pokreta, ima vrhovnu moć u novom vladajućem savetu dok će predsednik biti ispod njega, saopštili su talibanski zvaničnici, piše Gardijan.

Islamistički ekstremisti su upravljali Avganistanom preko vladajućeg saveta koji nije oformljen putem izbora, brutalno primenjujući radikalnu formu šerijatskog zakona, od 1996. do 2001. kada su ih s vlasti smenile snage pod rukovodstvom SAD. Od svog povratka obećavaju mekši oblik vlasti.

Međutim, SAD, EU i drugi sumnjaju u njihova obećanja, te su poručili da će zvanično priznanje nove vlade, kao i ekonomska pomoć koja bi u tom slučaju usledila, zavisiti od poteza talibana na vlasti.

„Nećemo im verovati na reč, tražićemo da se pokažu na delima“, rekla je zamenica državnog sekretara SAD Viktorija Nuland. EU je saopštila da nova garnitura vlasti neće biti priznata dok ne bude formirana svobuhvatna vlada, dok se ne budu poštovala ljudska prava i ne obezbedi nesmetan pristup humanitarnim radnicima.

Očekuje se da Hajbatula, verski učenjak iz Kandahara čiji je sin bio bombaš samoubica, dobije teokratsku ulogu sličnoj onoj koju ima vrhovni lider Irana. Predsednik Vlade će najverovatnije biti Mulah Abdul Gani Bradar, jedan od osnivača i zamenik lidera pokreta, koji je bio u zatvoru u Pakistanu.

Pred novom vladom su veliki izazovi. UN su supozorile da je na pomolu humanitarna katastrofa širom zemlje sa 40 miliona stanovnika usred žestoke suše, sve veće neizvesnosti kada je reč o raspoloživosti hrane i previranja koja su rezultat dvadesetogodišnjeg rata, a zbog kojeg je više hiljada porodica bilo prisiljeno da napusti svoje domove.

U međuvremenu, u dolini Pandžšir su se sukobile talibanske snage i snage odane lokalnom lideru Ahmadu Masudu. Dolina Pandžšir je poslednja provincija koja nije pala u ruke talibana koji su preuzeli kontrolu nad zemljom nakon što su se američke snage i strane trupe posle dvadeset godina povukle iz zemlje.

Obe strane u sukobu tvrde da je suprotnoj nanela velike gubitke i da je osvojila deo teritorija. „Operacije smo započeli nakon što su propali pregovori s lokalnom naoružanom grupom“, rekao je portparol talibana Zabihula Mudžahid. „Talibanski borci su ušli u Pandžšir i uspostavili kontrolu nad delom teritorije. Oni (neprijatelji) su pretrpeli velike gubitke.“

Portparol Nacionalnog fronta otpora u Avganistanu (NRGA) rekao je da su uspostavili potpunu kontrolu nad svim prolazima i ulazima u provinciju i da su ponovo preusmerili napore na preuzimanje okruga Šotul. „Neprijatelj je više puta pokušao da uđe u Šotul iz Džabul Saraja i nije uspeo“, rekao je, aludirajući na grad u susednoj provinciji Parvan.

Dolina Pandžšir, koja se nalazi severno od Kabula u Hindu Kušu, je decenijama uporište za pružanje otpora, prvo Sovjetima 1980-ih, a onda talibanima 1990-ih. U njoj još uvek ima zarđalih tenkova iz vremena borbe tokom tih decenija, piše Gardijan.

Kina obećala pomoć
Portparol talibana Suhail Šaheen saopštio je da je Kina obećala da će zadržati svoju ambasadu u Avganistanu i povećati pomoć zemlji razorenoj desenijama sukoba. “Zamenik kineskog ministra Vu Jiang uverio nas je da će zadržati svoju ambasadu u Kabulu, dodajući da će naši odnosi rasti… Kina će takođe nastaviti i da povećava humanitarnu pomoć, posebno za lečenje Covid-19“, dodao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari