Tereza Mej nova premijerka Velike Britanije 1Foto: Fonet/AP

Britanski premijer Dejvid Kameron je predao dužnost novoj predsednici Vlade Terezi Mej, koja je na tu funkciju izabrana nakon njegove ostavke, koju je podneo pošto je Britanija izglasala na referendumu da napusti EU.

Kameron je poslednji put kao premijer odgovarao na pitanja poslanika u Donjem domu Parlamenta, gde je dobio gromoglasan aplauz, a zatim se uputio u Bakingemsku palatu da kraljici Elizabeti uruči zvaničnu pismenu ostavku. „Dok danas odlazim, nadam se da će narod imati jaču državu. Bila je privilegija služiti zemlji koju volim“, rekao je Kameron za Dejli telegraf.

On je naglasio da je došao u Dauning strit da bi se suočio s problemima zemlje i „predvodio narod u donošenju teških odluka da bismo mogli zajedno da dosegnemo bolja vremena“.

Dosadašnja ministarka unutrašnjih poslova Tereza Mej (59) jedini je preostali kandidat u trci za lidera Konzervativne stranke, a samim tim i britanske vlade, pošto je Andrea Lindsom povukla kandidaturu u ponedeljak.

Bakingemsku palatu je nakon Kamerona posetila Mejeva gde je prihvatila zvaničnu ponudu kraljice da sastavi novu vladu. Po povratku u Dauning strit je postala druga žena u istoriji Velike Britanije, nakon Margaret Tačer, koja je stupila na premijersku funkciju.

Na poslednjoj sednici kabineta ministri su se oprostili od sada već bivšeg premijera. „U kabinetu preovladava osećaj velikog ponosa zbog onoga što je Dejvid Kameron postigao u proteklih šest godina i tuge zato što je taj period završen na neki način mnogo brže nego što su ljudi mislili“, rekao je ministar zdravlja Džeremi Hant.

Mejeva, koja je podržala ostanak u EU, narednih dana će predstaviti kabinet, pri čemu će poseban akcenat staviti na pozicije ministra finansija i šefa diplomatije, kao i lidera pregovora o Bregzitu. Očekuje se da Mejeva u kabinet uvede izvesni broj žena, te će, prema pisanju britanskih medija, neke od glavnih funkcija, između ostalih, preuzeti aktuelna ministarka za međunarodni razvoj Džastin Grining i ministarka energetike Amber Rud.

Cilj imenovanja žena na ključne pozicije jeste unapređenje političkog odlučivanja, piše Gardijan. „Tereza je ta koja je pokrenula kampanju za uvođenje više žena u parlament, a uvek je smatrala da treba da bude više žena na istaknutim pozicijama u Vladi“, rekla je portparolka Mejeve.

U Vestminsteru se spekuliše da će Ministarstvo finansija prvi put preuzeti upravo žena, mada su prema nekim navodima u razmatranje uzeti dosadašnji šef diplomatije Filip Hamond i predsedavajući Donjeg doma Parlamenta Kris Grejling.

Kameron je donekle uspostavio ravnotežu među polovima, te su trećinu njegovog kabineta činile žene, njih sedam. Ali Mejeva planira da ide još dalje. Mejeva je u ponedeljak održala govor o socijalnoj pravdi, što je uključivalo i napad na privrednu strategiju Vlade, što su mnogi predstavili kao zadavanje udarca Džordžu Ozbornu. Čak je bilo predloga da se on s mesta ministra finansija prebaci u Ministarstvo spoljnih poslova. Zvaničnici u Ministarstvu unutrašnjih poslova su ukazivali da bi Grejling mogao da postane novi ministar, mada se Rudova razmatra kao naslednica Mejeve za poslove u vezi sa imigracionom politikom.

Prema pisanju Gardijana, nije poznato da li će Mejeva zadržati Majkla Gava kao ministra pravde, s obzirom na niz sukoba tokom Kameronovog mandata. Međutim, očekuje se da ujedini partiju koja je duboko podeljena zbog kampanje u vezi s referendumom o EU, te da na neke pozicije imenuje glavne aktere kampanje za Bregzit, kao što su Boris Džonson, Lajam Foks, Andrea Lidsom i Priti Patel.

Njena portparolka je izjavila da već uspostavlja ministarstvo koje će se baviti izlaskom Britanije iz EU. Službenici su već dobili zadatak da nađu zgradu u kojoj će biti smešteno Ministarstvo za Bregzit, što je nagoveštaj Terezine posvećenosti da nastavi s realizacijom odluke s referenduma o EU. Bregzit znači Bregzit i mi ćemo od toga napraviti uspeh, rekla je portparolka.

Mejeva je posetila sedište Konzervativne stranke, gde je rekla da je „čast i privilegija biti lider ove velike partije“, nakon čega se zahvalila osoblju na njegovom angažmanu i saopštila svoje prioritete. „Sada, kao nikada ranije je potrebno da radimo zajedno, da realizujemo Bregzit, da izgradimo zemlju koja radi za sve i da zaista ujedinimo našu zemlju i našu partiju“, rekla je Mejeva, napavši Laburističku stranku, koja je, kao je rekla, dovela zemlju do bankrota. Uopšte nije važno ko predvodi laburiste, naglasila je Mejeva, da li je to Toni Bler, Gordon Braun ili Džeremi Korbin, jer „kada laburisti napreduju, zemlja pati“.

Džonson šef diplomatije, Hamond finansija

Špekulacije o novom kabinetu i razmeštanju dosadašnjih ministara već su prekinute bar u dva slučaja. Nova premijerka imenovala je kontroverznog bivšeg gradonačelnika Londona i vatrenog bregzitovca Borisa Džonsona za šefa diplomatije. Dosadašnji šef spoljnih poslova Filip Hamond biće ubuduće ministar finansija. Osim toga, funkciju ministra unutrašnjih poslova, koju je Mej dosad obavljala, poverila je Amber Rad, bivšoj ministarki za energetiku. Pregovore o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije predvodiće veteran konzervativne partije Dejvid Dejvis, koji će biti na novoustanovljenoj funkciji državnog sekretara za izlazak iz EU. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari