Tomislav Medved: Veteran na parastosu 1Foto: BETAPHOTO/ HINA Admir BULJUBASIC

Potpredsedniku hrvatske vlade i ministru veterana Tomislavu Tomi Medvedu nije bilo teško, kako je rekao, da donese odluku da 24. avgusta u Gruborima položi venac za stradale srpske civile gde su „pojedinci iz hrvatskih jedinica počinili ratni zločin“.

To je civilizacijski čin, kazao je Medved, i obaveza je svih da daju doprinos da društvo smogne snage i oda počast svim civilnim žrtvama rata, bez obzira na nacionalnu pripadnost.

U društvu Borisa Miloševića, potpredsednika hrvatske vlade iz redova srpske manjine u Hrvatskoj, Medved će posetiti i srpska sela koja ni do danas nisu dobila struju i u kojima uglavnom žive stariji stanovnici.

Na negativne poruke iz Srbije povodom obeležavanja „Oluje“ Medved je kazao da su na njih navikli i ukazao da bi „Hrvatska trebalo da bude uzor svima“.

Jer, kako je naveo, poruka iz Knina je poruka jedinstva i jedinstvenog pristupa prema svim otvorenim pitanjima. Osvrnuo se naročito na poruke koje su proistekle iz „kvalitetnog i dobrog govora“ Ante Gotovine.

Prava je šteta, ocenjuje se u hrvatskoj štampi, što su uloge Medveda i Miloševića kao članova vlade protokolarne.

Društvene mreže ne bi prštale, piše dalje, da je u Kninu bio građanin Boris Milošević s dvostrukom intimnom dramom – otac mu je bio pripadnik Hrvatske vojske, hrvatski su mu vojnici nakon rata ubili baku – a u Grubore građanin Tomo Medved, kojem su „srpski pobunjenici“, dan pre ulaska Hrvatske vojske u Knin, ubili brata.

Medved je jedan od junaka filma „Banijska ratna praskozorja“ pokojnog snimatelja Gordana Lederera, koji je snimio neke od kadrova koji će obeležiti rat.

Nakon nedavnih julskih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj Medved je uspeo da sačuva svoju dosadašnju poziciju.

Navodno je, pisali su mediji, insistirao kod premijera da se resor veterana „ne dira“.

Član HDZ-a, Medved je do imenovanja na mesto ministra 2016. bio malo poznat.

Predsednik Udruženja veterana Tigrova rođen je u Šiljkovači u opštini Cetingrad.

Završio je Zapovedno-stožernu školu „Blago Zadro“ i Ratnu školu ban Jelačić.

U novembru 1990. iz hrvatskih železnica, gde je do tada radio, dobrovoljno se javio u Jedinicu za posebne namene MUP-a Rakitje.

Od tada je gradio vojnu karijeru.

Tri godine je bio starešina prvog hrvatskog gardijskog zdruga, elitne jedinice hrvatske vojske koja je nastala po nalogu Franje Tuđmana.

Čin brigadnog generala dobio je 2009, primio je niz najviših odlikovanja. Aktivno je pre neku godinu učestvovao u protestu pod šatorima postavljenim u Zagrebu pred Ministarstvom veterana koji je trajao 555 dana.

Penzionisao se 2011. sa 43 godine, zbog tri slučaja ranjavanja pa je u statusu ratnog vojnog invalida. Doškolovao se 2008. na Visokoj poslovnoj školi u Zaprešiću. Oženjen je, ima troje dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari