Tramp odstupio od predizbornih obećanja 1Foto: Fonet/AP

Kakvu razliku mogu da učine samo dva dana. Posle zakasnelog telefonskog poziva, predsednik SAD Donald Tramp je u četvrtak uveče iz Vašingtona tokom „veoma dobrog razgovora“ uverio kineskog državnika Si Đinpinga da će podržati politiku „Jedna Kina“.

Sutradan ujutro je izuzetno srdačno dočekao japanskog premijera Šinzo Abea, sa kojim je proveo čitav vikend, uz četiri obeda i dve golf partije na Floridi do koje su zajedno leteli predsedničkim avionom.

Olakšanje se oseća u glavnim gradovima tri velike države, vrhovne ekonomske sile, u Aziji i drugde. Strateške posledice Trampovog poziva predsedniku Siju i crveni tepih za premijera Abea su smanjivanje neposredne opasnosti od američko-kineskog sukoba u Južnom kineskom moru i trgovinskog rata u Pacifiku. Naročito je veliki zaokret u Trampovom odnosu prema Narodnoj Republici Kini. U predizbornoj kampanji je Tramp optužio Peking da „otima“ od industrijske baze Sjedinjenih Američkih Država i zarekao se da će već prvog dana predsednikovanja drugu najmoćniju privredu sveta označiti kao valutnog manipulatora. To još nije učinio.

Potom je Tramp potpao pod snažne kritike medija iz Pekinga pošto je kao prvi američki predsednik prihvatio telefonski poziv od nekog lidera Tajvana. Najzad, izjavio je za Volstrit džornal da će koristiti status Tajvana, koji je za NR Kinu njena otcepljena pokrajina, kao temu za pregovore sa Pekingom. U stvari je Tramp telefonom već razgovarao sa Sijem posle novembarske izborne pobede. Takođe, od početka njegove administracije zvaničnici američkog Saveta za nacionalnu odbranu su iza scene radili na poboljšanju kontakata sa Pekingom.

Prošle srede je Tramp poslao čestitku Siju povodom Lunarne nove godine. Istovremeno, video-materijal o recitaciji njegove unuke na mandarin jeziku je postao veoma popularan u NR Kini, svojevrstan ledolomac u zahladnelim odnosima. I sve to usred glasina u Vašingtonu da Si nije voljan da se odazove na telefonski poziv ukoliko Tramp ne pruži garancije o poštovanju paradigme „Jedna Kina“. U četvrtak je Tramp bio spreman da to učini. „Predsednik Tramp se složio, na traženje predsednika Sija, da poštuje našu ‘Jedna Kina’ politiku“, navedeno je u informaciji iz Bele kuće.

Preobražaj Trampove pozicije prema NR Kini je gotovo istovetan njegovom zaokretu u vezi Japana. Posle posete sekretara za odbranu DŽejmsa Matisa Tokiju nedelju dana ranije, Tramp je obnovio garancije najbližem savezniku u Aziji. One se odnose i na lanac ostrva kojima upravlja Japan pod nazivom Senkakus, a na koje pravo polaže i NR Kina nazivajući ih Diaoju.

Kineska državna novinska agencija Šinua je povodom razgovora Sija i Trampa komentarisala da su od zvaničnog uspostavljanja diplomatskih odnosa pre 38 godina, dve vodeće sile sveta kroz političku, bezbednosnu, privrednu i trgovinsku saradnju, posete njihovih državljana i razmenu u kulturi, postale međuzavisne. Takva saradnja i odnosi su bili obostrano korisni pa one imaju sve razloge da nastave da razvijaju i jačaju veze, ocenila je Šinua. Agencija smatra da su bilateralni odnosi NR Kina i SAD verovatno najvažniji u svetu. Takođe, dve zemlje su jedna drugoj potrebne u ključnim svetskim pitanjima poput suzbijanja klimatskih promena, denuklearizacije Korejskog poluostrva, borbe protiv globalnog terorizma, te očuvanja sigurnosti u azijsko-pacifičkom regionu i širom čovečanstva.

Zapadni i kineski mediji se slažu da između dve države postoje razlike i da evolucija Trampove politike prema Aziji, najmnogoljudnijem kontinentu i pokretaču svetske privrede, neće otkloniti buduće poteškoće. Biće tenzija zbog svetskog rasta uticaja NR Kine i njenog modela razvoja. Izbijaće trgovinski sporovi SAD sa NR Kinom i Japanom jer je Tramp učinio ekonomske prakse severoistočnih azijskih sila značajnim delom svoje retorike. „Kako bi bolje upravljali razlikama, Kina i SAD treba da sačuvaju hladne glave i budu uzajamno iskrene. Za to je dijalog najpodesniji“, zaključila je Šinua. Uopšte, posle Trampovog resetovanja odnosa sa azijskim silama, kao da sledi period uobičajenih odnosa, za saveznike SAD, i rivale poput NR Kine.

„Provokativni akt Pjongjanga“

Severna Koreja je juče ispalila, veruje se, balističku raketu, koja je pala u njene istočne teritorijalne vode, saopštio je Generalštab južnokorejskih oružanih snaga. To je prva severnokorejska raketna proba u 2017. i otkako je predsednik Tramp preuzeo dužnost. Južnokorejski generalštab je ocenio probu kao provokativni akt i kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN kojima je Severnoj Koreji zabranjeno da proba bilo kakvu balističku tehnologiju. U Seulu veruju da je proba sračunata da privuče pažnju na severnokorejske nuklearne I raketne mogućnosti, kao i da je deo protesta Pjongjanga zbog oštrog stava Trampove administracije prema Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji. Zapadni mediji pak nagađaju da severnokorejski postupak dolazi u vreme samita predsednika Trampa i premijera Abea. Sledstveno, na improvizovanoj konferenciji za novinare u Palm biču na Floridi, Abe je severnokorejsku probu ocenio „apsolutno neprihvatljivom“, a Tramp poručio da SAD stoje „sto odsto“ iza Japana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari