Tramp se na sednici UN obrušio na Iran, kritikovao trgovinsku praksu Kine 1EPA-EFE/PETER KLAUNZER

Američki predsednik Donald Tramp u svom drugom govoru na sednici Generalane skupštine Ujedinjenih nacija suprotstavio se „ideologiji globalizma“, obrušio se na Iran, kritikovao trgovinsku praksu Kine i pohvalio se da je njegova administracija postigla više od bilo koje druge u američkoj istoriji, što je izazvalo smeh u dvorani.

On se obrušio na Iran kao „korumpiranu diktatuturu“ koja pljačka iranski narod da bi finansirala agresiju u inostranstvu.

„Lideri Irana seju haos, smrt i uništenje. Oni ne poštuju svoje susede niti suverena prava nacija“, rekao je Tramp. u govoru koji su mnogi svjetski lideri oekivali sa strepnjom.

On je branio odluku o izlasku SAD iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Teheranom i rekao da su tu odluku pozdravile druge bliskoistočne države, prenose agencije.

Uporedio je vrlo loše odnose SAD i Irana s odnosima između njegove zemlje i Severne Koreje, koje je opisao kao poboljšane.

Dok je prošle godine na istom mestu pretio severnokorejskom režimu i ismejavao njegovog vođu Kim Jong-una, nazvao ga „malim čovekom-raketom“, ove godine ga je pohvalio zbog zaustavljanja nuklearnih i testiranja i povratka dela posmrtnih ostataka američkih vojnika iz Korejskog rata.

Njegov susret sa severnokorejskim vođom Kimom Jong-unom u Singapuru u julu doveo je do razvoja događaja kakav se nekoliko meseci ranije nije mogao ni zamisliti, rekao je Tramp.

„Uz podršku brojnih ovde prisutnih zemalja, počeli smo sarađivati sa Severnom Korejom kako bi spiralu sukoba zamenili smelom i novom potragom za mirom“, naglasio je Tramp.

On je dodao da uskoro očekuje drugi sastanak na vrhu s Kimom.

Tramp je pozvao međunarodnu zajednicu na reforme međunarodnu trgovinu i još jednom kritikovao trgovinsku praksu Kine.

Pozvao je udruženje zemalja izvoznica nafte OPEC da prestane povećavati cene nafte.

„OPEC i nacije OPEC, kao i obično, iskorištavaju ostatak sveta i meni se to ne sviđa, nikom se to ne bi trebalo da se sviđa. Mi branimo mnoge od tih nacija za ništa, a oni nas zauzvrat iskorištavaju naplaćujući nam skupo naftu. To nije dobro!“, bio je oštar Tramp.

On je naveo je da je naložio svom generalnom sekretaru Majku Pompeu da revidira inostranu pomoć koju Vašington daje drugim zemljama.

Požalio se da SAD daje previše novaca drugim zemljama koje ne uzvraćaju uslugu i da će odsada davati pomoć „samo zemljama koje nas poštuju i koje su, iskreno, naši prijatelji“.

Sve je ovo bilo u skladu s možda i najdoslednijim svojim političkim stajalištem koje je zadržao od predizborne kampanje do danas – da druge zemlje tretiraju SAD nepošteno i da će on to ispraviti. „SAD se više neće iskorištavati“, poručio je dramatično.

Tramp je najavio nove sankcije Venecueli, zvaničnicima iz socijalističkog režima Nikolasa Madura.

Dao je do znanja i da SAD neće sudjelovati u novom globalnom sporazumu o migracijama, već će umjesto toga poticati druge nacije da napreduju unutar vlastitih granica.

Tramp se pohvalio da je njegova administracija postigla „više od bilo koje druge“ u američkoj istoriji.

To je izazvalo smeh u dvorani, na šta je Tramp uzvratio: „Nisam očekivao takvu reakciju, ali to je u redu“.

Jedna od ključnih tačaka njegovog govora bilo je pravo Amerike da ide svojim putem.

„Poštujem pravo svake nacije u ovoj dvorani da živi po vlastitim običajima, verovanjima i tradicijom“, rekao je Tramp.

„SAD vam neće govoriti kako da živite i što da radite. Jedino što tražimo zauzvrat je da poštujete naš suverenitet“, dodao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari