Trijumf "brazilskog Trampa" 1Foto: EPA-EFE/ SEBASTIAO MOREIRA

Ni njegova protivdemokratska retorika, niti stav da ionako nasilna brazilska policija treba da ubije što više kriminalaca, kao ni njegove konzervativne izjave o homoseksualcima i ženama, nisu sprečile da čak 46 odsto brazilskog biračkog tela da svoj glas kandidatu ekstremne desnice, Žairu Bolsonaru (Socijalno-liberalna stranka – PSL) na predsedničkim izborima.

U drugom krugu, 28. oktobra, protivnik u borbi za predsedničku fotelju biće mu Fernando Hadad (Radnička partija – PT), koji je u trku uskočio sa „klupe za rezervne igrače“, pošto se bivši brazilski predsednik, Lula da Silva, našao iza rešetaka, posle najvećeg korupcijskog skandala na svetu.

Bolsonaro je otvoreno autoritaran i uvek je isticao da ne veruje ljudskim pravima ili pravilima demokratije. Odabir takvog kandidata uvek je rizičan, jer većina njih završava vladajući autoritetom. To bi predstavljalo jasnu pretnju demokratiji, smatraju stručnjaci i analitičari, i ističu da bi ako brazilska demokratija ne uspe, to može pokrenuti talas demokratskog urušavanja u Latinskoj Americi. Može li se tada dogoditi, već viđeni, scenario iz Venecuele, pitaju se oni koji porede Bolsonara i Čaveza.

Veliki broj pristalica Bolsonara, gotovo u glas ističu, a prenose ovdašnji mediji, da su se za njega opredelili „kao manje zlo“, a dodaju da nije korumpiran, iskren je, transparentan i ima hrabrosti da se suoči sa pravim problemima u društvu. Pa tako neki idu toliko daleko da će prihvatiti i to da je rasista i homofob, ali da nije u zatvoru, kao bivši predsednik Lula da Silva. Stoga bi na čelu države, kako kažu, više voleli predsednika koji je homofob i rasista, ali nije lopov.

Desničari u Čileu objašnjavaju da je brazilsko gušenje u korupciji na čelu sa tradicionalnim političarima, ekonomska kriza i visok nivo nesigurnosti objašnjenje za trijumf, ovog bivšeg vojnog kapetana.

Iako je na dan izbora rekao „da 28. oktobra idemo na plažu“, dan kasnije opravdanje traži u „problemu“ sa predizbornim anketama koji je sprečio njegov izbor u prvom krugu.

Predsednička kampanja koja je protekla u najvećem haosu do sada u Brazilu i kontroverznim obrtima, najpre hapšenjem Lule, pa ranjavanjem nožem Bolsonara, je nedeljnim izborima dobila epilog. Ko se do 28.10. može udružiti i čiji su izgledi veći u trci za predsedničku fotelju, niko se ne usuđuje da prognozira, ali ostaje otvoreno pitanje: Quo vadis, Brazil?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari