U Hrvatskoj se razmatra skraćivanje samoizolacije zbog velikog broja zaraženih 1Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

U Hrvatskoj je juće bilo više od 15 i po hiljada novozaraženih, od čega je 10 hiljada potvrđeno PCR testom. Preminulo je 65 osoba, a zbog brzog širenja omikrona veliki broj radnika je na bolovanju ili u izolaciji.

To je stvorilo probleme u funkcionisanju javnih službi u većim gradovima, što bi se moglo ublažiti skraćivanjem izolacije, o čemu će se danas odlučivati.

– Realno, oni koji su uveli, a već ima celi niz zemalja koje su skratile smaoizolaciju na pet dana su to pre svega učinili da ne bi ugrozili javne službe i funkcionisanje države, mi nismo u toj opasnosti, ali razmišljamo. Šta treba da se dogodi da se to uradi? Treba se dogoditi dogovor, rekao je Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova za HRT.

Zbog COVID-a je ovaj mesec 11.303 građana otvorilo bolovanje, a u HZZO-u kažu – brojevi su i mnogo veći jer mnogi rade od kuće ili koriste godišnji odmor i slobodne dane.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je dodatna objašnjenja novih preporuka o izolaciji i samoizolaciji. Najnovije izmene odnose se na decu, zdravstvene i socijalne radnike te asimptomatske osobe i osobe s blažom kliničkom slikom.

Teško stanje u splitskom KBC-u

Problem s nedostatkom kadrova ima i KBC Split u kojem nedostaje više od 400 medicinskih sestara. Zbog koronavirusa u toj je bolnici i dalje najteže u Hrvatskoj.

– Ovo su najgori dani otkad je počela epidemija. Nisam mogao zamisliti da može biti ovoliko posla, da može biti ovoliko umiranja. Video sam doduše pre petnaest dana, i to sam izjavio jednom prilikom – da gledam prirodnu selekciju na delu, nevakcinisane, stare, teško hronično bolesne ljude koji dolaze s koronom praktično umreti, kazao je Ivo Ivić, predsednik Klinike za infektivne bolesti KBC-a Split.

Zdravstveni radnici pate od sindroma sagorevanja

Podršku doktoru Iviću i celom splitskom KBC-u u Dnevniku je dao profesor Ante Ćorušić- doktor najveće bolnice u zemlji – KBC-a Zagreb. Poručio im je da mogu računati na njihovu pomoć. Govoreći o stanju u zagrebačkom KBC-u, potvrdio je da epidemija predugo traje, pa i njegovi radnici pate od sindroma sagorevanja.

– Burnout je prisutan svuda pa i u KBC-u Zagreb, ali mi smo na vreme na intervenciju kolega iz Klinike za psihijatriju uspostavili tim koji se bavi ne samo pacijentima, nego i osobljem i na neki način pružaju psihološku pomoć kako bi izdržali napore koji nisu uobičajeni, rekao je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari