Vlast Srbije promenila odluku o merama na granici sa BiH 1Foto: FoNet/ Božidar Petrović

Politička odluka vlade Srbije, kako je juče ujutru ocenjeno u bosanskohercegovačkim medijima, koja je stupila na snagu danas, a po kojoj državljanima BiH iz entiteta Republika Srpska ne trebaju PCR test prilikom ulaska u Srbiju, dok državljanima Federacije BiH treba, tokom dana je, pošto su usledile oštre reakcije iz BiH, vrlo brzo izmenjena.

Kako je Danasu rečeno u kabinetu člana predsedništva BiH Željka Komšića od kojih smo tražili komentar na odluku Srbije o merama na granici, „nakon razgovora Komšića i Aleksandra Vučića oko tretmana koji važi za ulazak građana BiH u Srbiju – srpski predsednik je rekao da će mera biti ukinuta. Za sve građane BiH važi isti tretman“.

Naš list je tokom prepodneva poslao upit i na adresu MUP-a Srbije sa zahtevom da nam potvrde tačnost informacije o merama na granici – da li za građane Republike Srpske važi jedno, a za ostale građane BiH drugo, ali odgovor nismo dobili do zaključenja ovog lista. Nikakav odgovor nismo dobili ni od MUP-a Federacije BiH od kojih smo takođe tražili potvrdu informacije.

Dan ranije je, po pisanju bosansko-hercegovačkih medija, „Uprava Granične policije Srbije obavestila je Graničnu policiju BiH da državljani BiH sa mestom prebivališta u entitetu Republika Srpska mogu ući u Srbiju bez PCR testa, ali uz obaveznu izolaciju od 10 dana, dok svi ostali državljani BiH moraju pokazati negativan PCR test na granici“.

Vest je potvrđena i iz bosankohercegovačke granične policije. Kako je u nedelju kazala portparolka granične policije BiH Franka Vican „prema izmenjenoj odluci Vlade Srbije, građani Republike Srpske bez PCR testa prilikom ulaska moraju ići u izolaciju 10 dana i moraju navesti tačnu adresu na kojoj će boraviti u za vreme izolacije“.

Vučićeva reakcija, ocenjuju mediji u BiH, usledila je pošto su „shvatili da je prvobitna odluka diskriminatorska“ imajući u vidu da, navodi se, različito tretira državljane BiH zavisno od toga u kojem entitetu žive.

Vlast Srbije promenila odluku o merama na granici sa BiH 2

Pre „Vučićeve intervencije“, pojedini političari u BiH osudili su odluku vlade Srbije. Za poslanika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Nihada Čolpu odluka je „skandalozna“. Srbija, naveo je, „stavlja bele trake na ruku građanima koji ne žive u entitetu RS i ruši teritorijalni suverenitet BiH“, odnosno ovom odlukom, kaže Čolpa, priznaje suverenitet entiteta RS.

U nadležnosti Srbije nije da se bavi prebivalištem građana BiH ako imaju validan pasoš, dodao je, osim ako Srbija ne smatra da je „anektirala entitet RS, kao što je to uradila Rusija sa Krimom i Donbasom. Pasoš je dokument koji jednako važi za sve njegove nosioce ili ni za koga“, naveo je Čolpa. Zapitao se kako bi bilo da u BiH mogu ući „državljani Nemačke koji imaju prebivalište u Bavarskoj, a oni iz Baden-Virtemberga ne mogu“.

„Zabrinjavajuće je i sramotno ćutanje najviših državnih zvaničnika koji nisu reagovali na nediplomatsku i necivilizacijsku odluku vlasti u Srbiji“, zaključio je on. Bilo je poziva Socijaldemokratske partije da Veće ministara BiH da bez odlaganja uvede recipročne mere Srbiji, prilikom ulaska njenih građana u BiH.

„Odluka Srbije da uvede diskriminatornu odluku po kojoj građani BiH iz jednog dela države ne moraju raditi PCR testiranje, za razliku od građana naše države iz druge administrativne jedinice, diplomatski je skandal bez presedana. BiH mora reagovati brzo i odlučno i uvesti obavezu PCR testiranja za sve građane Srbije prilikom ulaska u našu zemlju“, kazali su u SDP.

Bivši šef diplomatije BiH Zlatko Lagumdžija ocenio je da su „bele trake“ koje je Srbija uvela građanima BiH iz Federacije besprizoran i direktan napad na našu državnost. „Članovi Predsedništva, Veće ministara, ministri, vladajuće stranke i njihovi lideri su direktno odgovorni. Neka nas bar poštede jeftinog patriotizma i počnu raditi svoj posao“, rekao je Lagumdžija.

Zaključak je da sada svi državljani BiH koji žele da uđu u Srbiju treba da imaju PCR test ili mogu da uđu bez PCR testa, ali moraju provesti 10 dana u izolaciji. U tom slučaju pri ulasku u Srbiju državljani BiH moraju navesti i tačnu adresu u Srbiji gde će boraviti tokom izolacije.

Kako je ranije pojašnjeno, „državljanima Republike Srbije i stranim državljanima koji imaju odobren privremeni boravak ili stalno nastanjenje u Srbiji, kao i članovima diplomatsko-konzularnog osoblja i članovima njihovih porodica, a koji ne poseduju negativan PCR test koji je izdala referentna laboratorija u zemlji iz koje dolaze, ne stariji od 48 sati od datuma izdavanja rezultata, pri ulasku u Srbiju određuje se karantin u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana“.

Pri tom u obavezi su da se javljaju nadležnoj kovid ambulanti ili Zavodu za javno zdravlje u roku od 24 sata od sata prelaska državne granice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari