Zaposleni u transportnom sektoru Francuske ušli u 29. dan štrajka 1Foto: EPA-EFE/Christophe Petit Tesson

Zaposleni u transportnom sektoru Francuske ušli su u 29. dan štrajka, što je najduža obustava rada od maja 1968. godine, a u ovom trenutku nema naznaka kada bi on mogao da bude prekinut.

Uprkos tome, predsednik Francuske Emanuel Makron je u novogodišnjem obraćanju naciji poručio da neće odustati od reforme penzijskog sistema.

„Ako bih to uradio izdao bih našu decu, i decu njihove dece, koja bi morala da plate cenu mog odustajanja“, rekao je Makron.

On je, po ko zna koji put, rekao da je reforma neophodna kako bi penzijski sistem bio pravdeniji i održiviji, ali to nije pokolebalo sindikate koji tvrde da bi svi, osim države, bili na gubitku.

Za 7. januar su zakazani novi pregovori predstavnika sindikata i vlade, a tog dana će početi četvorodnevna blokada naftne industrije, uključujući rafinerije, terminale i skladišta naftnih derivata.

Pored toga, lideri najvećih sindikata pozvaloi su svoje članove na masovni protest 9. januara, preneo je BBC. Operator francuske nacionalne železnice SNCF saopštio je da je ukinut svaki drugi polazak brzih vozova, otkazano je 75 odsto „intersiti“ vozova, kao i polovina lokalnih vozova.

Uprkos tome što je štrajk u transportnom sektoru prouzrokovao brojne probleme privredi i građanima, ispitivanje javnog mnjenja, urađeno uoči Božića, pokazalo je da većina Francuza podržava taj vid sindikalne borbe protiv najavljene penzijske reforme.

Slična situacija u Francuskoj je već viđena 1995. godine, kada je, takođe zbog najave reforme penzijskog sistema, država bila paralisana tronedeljnim generalnim štrajkom i vlada je bila primorana da povuče predlog.

Makron sada želi da 42 penzijska fonda spoji u jedinstveni fond, ali sindikati kažu da bi to dovelo do značajnog smanjenja prosečne penzije i da bi veliki broj ljudi bio znatno pogođen.

Protekle decenije u Francuskoj je starosna granica za odlazak u penziju pomerena sa 60 na 62 godine, ali je i dalje niža nego u najvećem broju razvijenih zemalja.

U Velikoj Britaniji, na promer, ona je 66 godina, a uskoro će biti pomerena na 67. Premijer Francuske Eduard Filip je izjavio da sadašnji penzijski sistem svakako nije održiv, jer će do 2025. godine penzijski fond biti u deficitu od 17,2 milijarde evra.

Sredstva za penzije u Francuskoj trenutno iznose 14 odsto bruto domaćeg proizvoda, što nije najviše u Evropskoj uniji, jer je to u Italiji 16, a u Grčkoj 18 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari