Zveckanje oružjem na američkim ulicama 1Foto: Wikipedia/ Anthony Crider

Džordž Flojd, Afroamerikanac koji je stradao tokom brutalnog postupanja policije, sahranjen je danas pored svoje majke na groblju u Perlandu, u Teksasu.

Prethodno su građani imali priliku da odaju poštu Flojdu u crkvi u Hjustonu, gde je odrastao.

Komemoracije su održane i u Mineapolisu i Redfordu, u Severnoj Karolini gde je rođen.

Guverner Teksasa Greg Abot bio je među onima koji su odali poštu Flojdu u Hjustonu kada je kazao da će njegovu porodicu uključiti u razgovore o reformi policije.

Demokratski predsednički kandidat Džozef Bajden u ponedeljak je više od sat pričao s Flojdovim rođacima u Hjustonu, što je potvrdio i njihov advokat Bendžamin Kramp.

„To je puno značilo za porodicu Flojd“, rekao je Kramp.

Mirne proteste protiv policijske brutalnosti viđene poslednjih dana na ulicama američkih gradova izbacili su iz koloseka pripadnici ekstremističkog pokreta „Boogaloo“, koji su se nedavno, kako su potvrdili, priključili „protestima za Džordža Flojda“, piše Gardijan.

Dodaje se da je više incidenata zabeleženo proteklih dana za šta su glavni krivci „Boogaloo momci naoružani vatrenim oružjem“.

U Sijetlu je u nedelju muškarac vozilom nasrnuo na grupu demonstranata koji su pokušavali da uspore i zaustave vozilo u brzini.

Tom prilikom demonstrant koji je proturio ruku kroz prozor sa vozačeve strane dobio je metak u ruku.

Vozač koji se kasnije predao policiji uleteo je u masu, što nije bio jedini incident toga dana.

U Lejksajdu u Virdžiniji naoružani čovek koji je identifikovan kao Hari „Skip“ Rodžers uhapšen je pod optužbom da je kamionom uleteo u masu kada je povređen biciklista.

Rodžers, kako piše Gardijan, navodno je organizator „Nacionalne asocijacije za buđenje konfederacijskih patriota“, a sam je protestovao 2016. odeven u odoru Kju Kluks klana (KKK).

Takođe, navodi se da je on učesnik demonstracija „Ujedinimo desnicu“ u Šarlotsvilu 2017, gde je stradala Heder Hejer kada ju je pregazio automobil koji je uleteo u masu.

Dva dana nakon mitinga „Ujedinimo desnicu“, prema fotografijama i izveštajima aktivista, Rodžers je ranjen u krvavom obračunu kada je pokušao da poremeti memorijalni skup u čast Hejer, noseći majicu za obeležjima KKK i zastavama Konfederacije.

Napadi pripadnika desnih pokreta zabeleženi su i 29. maja u Bejkersfildu, Kalifornija i dan ranije u Denveru.

Naoružani muškarac izvukao je pištolj 30. maja na Floridi pre nego što je prošao kroz masu.

Prošlog petka u Mekalenu u Teksasu, jedan čovek je motornom testerom pretio demonstrantima koji su mahali natpisom „Black lives matter“.

U Aplandu u Kaliforniji prvog dana juna muškarac je iz svog kamiona izvadio pušku AR-15 preteći demonstrantima. Kasnije je uhapšen.

U Čikagu takođe incident – muškarac naoružan poluautomatskom puškom odveden je sa protesta.

Prema izjavama svedoka celo vreme je ciljao preteći puškom demonstrantima.

U Ajdahu, dvojica naoružanih muškaraca sa maskama lobanje slične onima koje favorizuju neke neonacističke grupe protestovali su protiv marša lokalnih pristalica pokreta „Black lives matters“. Tada je uhapšen devetnaestogodišnji Majkl Valas.

U Solt Lejk Sitiju muškarac je uhapšen pošto je pretio masi lukom i strelom.

Ovakvi incidenti naoružanih pojedinaca koji su prisustvovali protestima, a koji su identifikovani kao pripadnici pokreta „Boogaloo“ potpuno su zbunili demonstrante, prenosi američka štampa.

Takozvani „Boogaloo boys“, odeveni u havajske košulje i naoružani do zuba, koji se predstavljaju kao antivladin pokret, pripremljeni za navodni „drugi građanski rat u SAD koji nazivaju boogaloo“.

Iako smatraju da bi policiji i vladinim agencijama trebalo da se ograniči pristup vatrenom oružju, oni su međusobno podeljeni po nekoliko pitanja, uključujući i rasnu politiku, navodi britanski list.

S jedne strane su vatreni beli suprematisti koji koriste vokabular i slike pokreta, uključujući i nošenje havajskih košulja, i oni drugi, koji izražavaju saosećanje sa crnim žrtvama policijskog nasilja.

Na protestima širom zemlje, neki članovi pokreta pojavili su se naoružani, kako bi, kako sami tvrde, zaštitili prodavnice od demonstranata, dok su drugi implicitno neprijateljski raspoloženi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari