Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 1

Na štandu Danasa na Media Marketu održan je Danas Fest gde su prijatelji i saradnici našeg lista govorili o medijima, društvu i politici.

Predsednik NUNS i urednik Kikindskih novina Željko Bodrožić rekao je toprilikom da su ljudi nekada tražili informaciju, a sada se brane od lažnih vesti. „Mi ne znamo kako da se odbranimo od svih uslovno rečeno novinara“, kazao je Bodrožić.

On je u razgovoru sa novinarom Danasa Radetom Radovanovićem i direktorom nedeljnika Vreme Stevanom Ristićem istakao da je građanima koji traže informaciju teško razlučiti različite glasove, da je od ogromnog broja medija zavladala buka, komentarišući Radovanovićevu konstataciju da uprkos velikom broju medija u Srbiji nikada nije bilo teže doći do informacije.

Radovanović je Ristića upitao kako redakcija Vreme, i pored finansijskih poteškoća, uspeva da opstane, na šta je Ristić odgovorio da su novinari ovog nedeljnika navikli da rade u teškim uslovima.

„Vreme je u prvu krizu ušlo još u februaru, martu 1991. Živimo jedno te isto jako dugo“, kazao je Ristić.

Njega, dodao je, ne brine da li će biti profesionalnih novinara koji će želeti da se posvete ovom poslu.

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 2

„Novinari koji se profesionalno bave ovim poslom već plaćaju previsoku cenu za to, ali oni će nastaviti to da rade. Meni je žao što Vreme nema mogućnost da zadrži mlade ljude, ne može da im pruži adekvatnu zaradu“, rekao je Ristić.

Na komentar Radovanovića da aktuelna vlast to uspeva da ostane upravo pretvaranjem medija u njihovu suprotnost, Bodrožić je uzvratio da je „predsednik Srbije posledica svih vlasti koje su nas zadesile tokom ratnih godina“.

„Mi i dalje osećamo njegove posledice, još uvek nismo raskrtili sa najtamnijom stranom našeg društva“, poručio je predsednik NUNS-a.

Njega, kako je rekao, posle 30 godina izuzetno teških uslova za novinare i medije, čudi kako uopšte ima ljudi koji žele da se bave ovim poslom. Ipak, veruje da će doći trenutak kada će veliki broj novinara koji bi se bavili profesionalno ovim poslom ali nemaju gde, dočekati svoj trenutak.

https://www.facebook.com/PokretNoviOptimizam/videos/947965812269288/

 

Dragoljub Bakić: Ovo je ukinuto pravo na istinu

Na Danas Festu govorio je i arhitekta Draguljub Bakić koji je na pitanje naše novinarke Jelene Diković zbog čega voli da čita Danas rekao da uz Danas lakše diše.  „Ja imam problem što mi je žao da bacam Danas pa ih onda skupljam i isecam članke ako ima nešto posebno zanimljivo“.

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 3Na pitanje šta će, posle svega, biti sa najavljenom gradnjom gondole na Kalemegdanu, Bakić je odgovorio da smatra da je ona stavljena ad acta i da beogradska vlast neće usuditi da sa ovim nastave, uprkos svim drugim greškama koje prave.

„Oni su dobili oštre kritike od Evropa Nostre, mislim da su shvatili da je greška bila što su uopšte počinjali sa tim“, rekao je Bakić.

Upitan da prokomentariše projekat Beograd na vodi, on je ocenio da je u Srbiji „istina ukinuta odavno i to je naša najveća nesreća“.

„Ja misilm da će Beograd na vodi jednom da stane, to je tamni vilajet. Očigledno je da taj Arapin više ne gradi, najvrednije zemljište u Beogradu se gradi bez ikakvog plana. Plan se pravi nakon što se izgradi. Bilo bi dobro poći tragom novca, tu se od naroda sve krije od prvog dana“, smatra ovaj arhitekta.

Na pitanje zašto ovakva dešavanja ne komentarišu drugi arhitekti i ustanove poput Arhitektonskog fakulteta, Bakić je rekao da je to njihova sramota, ali da je njihova odluka to što su odlučili da ćute.

Ono što bi on uradio kada bi u Beogradu imao neku moć jeste uređivanje saobraćaja, gradnja tunela koji su Beogradu neophodni jer ima sedam brda i sređivanje trulih kanalizacionih i vodovodnih cevi.

„Još veći problem će nastati nakon useljavanja 20.000 ljudi u Beograd na vodi. Mi smo postali jedan ubogi grad“, poručio je Bakić, dodavši da je on postao infrastrukturno toliko zapušten da očekuje da će saobraćaj uskoro potpuno stati.

https://www.facebook.com/PokretNoviOptimizam/videos/2518929271548644/

 

Minja Bogavac: Promena vlasti predstavlja početak posla za sve nas

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 4Rediteljka Minja Bogavac, upitana šta njoj lično daje nadu da postoji mogućnost da nešto promenimo u našem društvu, odgovorila je da godinu dana živi u Šapcu te da bi volela da život koji tamo imaju normalni građani bude neka vrsta avangarde tome što se događa u ostatku Srbije.

– Verujem da pažljivim i vešto donesenim odlukama društvo može da se popravi i promeni na bolje. Izluđeni mehanizmom tehnologije vlasti ovog režima, mislimo da će se nešto promeniti ako se promeni vlast. Čini mi se da promena vlasti tek predstavlja za sve nas početak posla – navela je Bogavac.

Ona je dodala da postoje teorije o tome da sva autokratska društva počinju da liče na lidera, te da joj se čini da smo trenutno u fazi neartikulisanih ljudi koji izgovaraju neke teze bez jasnog plana gde bi to trebalo da ide.

https://www.facebook.com/PokretNoviOptimizam/videos/1207442792797239/

 

Latinka Perović: U Borkinoj pojavi su se sinkretizovali veliki talenti i vrednosti

Istoričarka Latinka Perović osvrnula se na značaj i specifičan način Borkine borbe za napredak društva.

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 5
Foto: Bojan Cvejic

„Borka je liberalna osoba. Osoba koja veruje u stalno istraživanje u umetnosti i koja u dodiru sa svetom vidi jedan nov način emancipacije Srbije. U njenoj pojavi su se sinkretizovali veliki talenti, vrednosti i opšta predanost. A uz sve te darove, bila je veoma dobra osoba“, rekla je Perović.

Upitana da prokomentariše zašto još uvek nismo uspeli da izgraimo društvo kom je Borka stremila, istoričarka Perović je rekla da zapravo takvog društva kod nas nikada nije ni bilo.

„Još uvek nismo izgardili takvo društvo kom je Borka težila zato što ga nikad nismo ni imali. I nakon te iluzije da će stvari nakon rata krenuti u drugom pravcu, još uvek se probijamo kroz jednu konfuziju i pokušavamo da razumemo pojmove koje su Borka i pojedinci odavno vrlo dobro razumeli“, kazala je Perović.

Ona je takođe najavila objavljivanje Borkine biografije na srpskom i engleskom jeziku, za koju veruje da će nam pomoći da razumemo šta ostaje iza nje i zašto je ona toliko prisutna u našoj sredini.

Jokić: Karikatura najomiljenija u društvima u kojima se ne probija rečenica “car je go”

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 6
Foto: Bojan Cvejic

Novinar i pisac Vladimir Jokić, koji je govorio o delu karikaturiste našeg lista Predraga Koraksića Koraksa, našalio se da ne zna šta bi rekao o Koraksu jer bi “morao da ga nacrta”.

Upitan da prokomentriše uticaj koje karikature imaju na društvo, Jokić je podsetio na čuvenu izreku da “slika govori hiljadu reči”, ukazavši da se “karikatura sprda sa više od milion reči” sa temom koju je stvaralac izabrao.

– Karikatura je najomiljenija u društvima ovakvog tipa, to jest u onima u kojima se veoma teško probija rečenica “car je go”. Zbog toga je Koraks toliko popularan – poručio je Jokić.

Kao najomiljeniju karikaturu Predraga Koraksića, on je izdvojio onu na kojoj predsednik Aleksandar Vučić drži govor ispred “lidlovih” pilića.

Dragan Bjelogrlić: „Danas“ je za mene Srbija koja se nije predala

„Uloga Danasa se menjala tokom vremena. Najpre je to bio prvi građanski list, pa je bio deo širokog spektra demokratske Srbije, da bi danas bio jedini list koji nije režimski i to niko od nas nije mogao ni da sanja da će se desiti“, kazao je glumac Dragan Bjelogrlić.

„Za mene je Danas metaforički Srbija koja se nije predala. Poslednjih godina kao da prisustvujemo jednoj laganoj predaji“, rekao je on.

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 7Na pitanje šta je to što mu u Srbiji daje nadu te još uvek nije odlučio da se, poput nekih kolega, odseli u inostranstvo, Bejlogrlić je naglasio da je on uvek pokušavao da nađe odgovor na to pitanje.

„U svojim delima sam gajio optimizam. Iako su neka bila malo tamnije obojena, uvek sam se trudio da pobedi individua.. Sve počinje od individualne želje za individualnom slobodom“, poručio je Bjelogrlić.

Kako je rekao, Srbiji kao društvu fali želja za građanskom organizacijom.

„Svoj stav i odnos prema vrednostima morali smo morali da izražavamo kroz političke partije“, rekao je, skrenuvši pažnju na činjenicu da u Srbiji kada se pojavi određena jaka individua, iz bilo koje oblasti, i čim počne javno da govori svoj stav, pre ili kasnije završi u nekoj političkoj partiji.

Ono što je velika mana našeg društva, smatra on, jeste to što ne postoji kultura strukovnog udruživanja. „Mi se nikada nismo organizovali strukovno, a sada prisustvujemo jednom preziru prema struci. Čim se uključi politika tu postoji određeno razjedinjenje. Nismo sazreli kao društvo, nismo napravili osećaj građanskog društva“, rekao je Bjelogrlić.

https://www.facebook.com/PokretNoviOptimizam/videos/556464691755704/

S druge strane, dodao je, ljudi bliski vlasti uvek su dobro organizovani i društvo nema načina da se protiv toga bori. Srpska građanska elita, kako je rekao, nije mnogo marila za onu drugu polovinu Srbije.

„Elita se ograđivala od ostatka Srbije i zatvarala u svoje krugove, zbog čega se stvorio ogroman haz u društvu. A kada taj jaz postaje veći nego što bi trebalo da bude, radikali dođu na vlast“, zaključio je Bjelogrlić.

Miša Brkić: Premijerka mi duguje dogovor

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 8„U otvorenom pismu premijerki taksativno sam naveo sve na šta premijerka treba da mi odgovori. Od tada je prošlo dva i po meseca  i idalje strpljivo čekam. Hoću da podsetim premijeku da ima obavezu da mi odgovori“, rekao je ekonomski novinar Miša Brkić, i dodao da ga se vlast konstantno pravi luda i ćuti.

Kišjuhas: Za revoluciju nije dovoljno nezadovoljstvo

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 9Dugogodišnji kolumnista Danasa Aleksej Kišjuhas, koji nije preskočio nijednu nedelju a da ne napiše kolumnu, rekao je na štandu Danasa da ne vidi rezultat svog rada i da inače ne mistifikuje novinarstvo. Dodao je da je to pitanje uvek otvoren, a odgovor uvek negativan.

Razlog zbog koje radi, prema njegovim rečima, je duboko unutrašnji, iako ne vidi neku veliku ulogu svog rada u društvu. Govoreći o društvu danas, kao sociolog, kaže da za društveni bunt, protest i revoluciju potrebno mnoho više od nezadovoljstva građana.

– Građani su oduvek bili nezadovoljni. Međutim, pobune i revolucije su izuzetno retke i retko uspešne. To je privilegija srećnih društava, ne nesrećnih kao što je naše. Da bismo bilo aktivni i odgovorni građani, potrebna nam je država koja je odgovornija – ocenio je kolumnista Danasa.

Petrović: Od sajta se ne može napraviti kesa

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 10
Foto: Bojan Cvejic

Prusutima se na kraju obratio i glavni urednik Danasa Dragoljub Draža Petrović.

„Mi smo na sajmu pokazali da štampano novinarstvo nikada neće umreti jer od štampe možete da napravite kese, a od sajta ne možete“, rekao je Draža i pozvao publiku da poseti štand Dansa i poslednjeg dana sajma koji će biti posvećen deci.

Mini koncert

Tokom panela na Danas Festu na Medija Marketu održan je i mini koncert Milice Miličić na violini.

Bjelogrlić: Nismo napravili osećaj građanskog društva (VIDEO) 11

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.