Borba protiv korupcije "na odloženo" 1ilustracija Foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Ljuta se borba protiv korupcije vodi. Otpočela je najavom najnenadležnije institucije za tu oblast – predsednika Republike.

Dobro, nije nikakva novost da onaj koji je nenadležan odlučuje o svemu u ovoj zemlji.

Međutim, ne možemo da se ne čudimo samoj najavi, a kasnije i akcijom, jer je najavljeno nešto što bi trebalo da postoji u kontinuitetu i što bi trebalo da predstavlja prioritet svake države koja kani da bude pravna.

Najava predsednika o borbi protiv korupcije zvuči jednako bizarno, kao i kada bi se, na primer, najavila borba protiv krađa ili razbojništava.

Krenulo se jako i sa zvučnim imenima. Uhapšeni su Milorad Grčić i Aleksandar Papić. Posmatrajući analogiju daljih svakodnevnih hapšenja izgleda da će to i ostati najzvučnija imena, jer su nakon njih „pali“ inspektori koji su dali dozvolu za rad staračkom domu u Barajavu gde je prilikom požara poginulo osmoro ljudi, a zatim i kojekakvi „tajkuni“ za koje nikada niko nije čuo, a stiglo se i do medicinskih sestara.

Grčić i Papić su uhapšeni zbog malverzacija u EPS-u, koje su činili još pre pet godina. Iako se o tome tada naveliko pisalo i pričalo, tužilaštvo nije prstom mrdunlo, jer je za borbu protiv korupcije neophodno da je prvo najavi predsednik države, a u to vreme Grčić je bio Mića.

Borba protiv korupcije "na odloženo" 2
Foto: A. Roknić

Za Papića je inspektor Milenković napisao službenu belešku u kojoj je naveo da su mu on i Vladimir Đukanović (koji je, gle čuda, sada njegov advokat nakon hapšenja) nudili 100.000 evra da zataška „Jovanjicu“, a poznata je i prepiska gospodina Papića sa predsednikom Vučićem oko poslova za put Ruma-Šabac-Loznica u kome se spominju milioni evra koji treba da završe u SNS-u i privatnim džepovima.

Ali to nije ta korupcija na koju je predsednik mislio, pa samim tim nije ni predmet hapšenja.

Simptomatično je da su skoro sva dela koja se stavljaju pohapšenima na teret izvršena pre nekoliko godina pa sada ispada da je Više javno tužilaštvo u Beogradu sprovelo obimne istrage za mesec dana za dela koja su se dogodila još 2019. godine.

Kao kada pazarite čekovima na odloženo, pa vas zalije hladan tuš kada vam prođe ček nakon 120 dana od kupovine.

Odgovor možda leži u tome što je predsednik prilikom najave beskompromisne borbe protiv korupcije rekao da će tužiocima sada biti odvezane ruke. Ko im je držao ruke vezanim poslednjih nekoliko godina nismo i verovatno nikada nećemo saznati.

Neki zlonamerni ljudi su stava da je sve to već bilo u tužilačkim fiokama, da se hapse „sitne ribe“, pa da se sad predmeti vade iz istih po principu „ovaj nam više ne treba“.

Da sam ja sitna SNS ribica ne bi mi bilo svejedno, jer izgleda da su svi u fiokama.

Pitanje je samo ko će podneti žrtvu kako bi se narod umirio.

Mada…ja vidim da se narod više smeje ovom igrokazu, a studenti pumpaju li pumpaju.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari