
CINS i BIRN otkrivaju da je doskorašnja predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije Olivera Zekić kupila stan i garažu od urednice Tanjuga Jovane Joksimović. Agenciji za sprečavanje korupcije nije prijavila ovu i drugu imovinu, kao i potencijalni sukob interesa pre odlučivanja o dodeli dozvole za emitovanje ovoj televiziji.
Savet REM-a je na vanrednoj telefonskoj sednici, 28. maja 2021. godine, doneo jednoglasnu odluku da se televiziji Tanjug da dozvola za emitovanje kablovskog programa. U tom trenutku, televizija je bila u vlasništvu firmi iza kojih su stajali Željko Joksimović, srpski pop pevač, Manja Grčić, novinarka i dugogodišnja direktorka više televizija u Srbiji, i Radojica Milosavljević, biznismen blizak SNS-u koji je u privatizaciji kupio više lokalnih medija.
Oni su, kako podsećaju CINS i BIRN, oko godinu dana pre ovoga kupili pravo na ime, logo i imovinu nekadašnje novinske agencije Tanjug i potom osnovali televiziju. Za urednicu su postavili Joksimovićevu suprugu, novinarku Jovanu Joksimović.
Međutim, predsednica Saveta REM-a Olivera Zekić je od javnosti ali i Agencije za sprečavanje korupcije sakrila potencijalni sukob interesa.
Naime, istraživanje Centra za CINS-a i BIRN-a otkriva da je tadašnja predsednica Saveta REM-a, istog meseca kada je Tanjugu dodeljena dozvola, od Jovane Joksimović kupila stan i garažu u blizini Vukovog spomenika.
Podaci iz Registra cena nepokretnosti Rebuličkog geodetskog zavoda pokazuju da je stan platila najmanje 160 hiljada evra, a za to je, prema podacima iz katastra, uzela kredit od 120 hiljada evra.
Olivera Zekić je za CINS prvo rekla da se ne seća da li je stan i garažu kupila od Jovane Joksimović, da bi zatim u nastavku razgovora rekla da ih je kupila na kredit. Upitala nas je i šta je tu sporno.
„Gospođo, je l’ ste vi finansijski islednik“, odgovorila je Zekić kada je novinarka CINS-a pitala o vrednosti stana. Nakon toga više nije želela da priča i prekinula je vezu.
Jovana Joksimović nije odgovarala na pozive novinarke CINS-a.
Prema izveštaju o imovini i prihodima, koje je kao javna funkcionerka dužna da podnosi Agenciji za sprečavanje korupcije, njena primanja iz budžeta iznose 80 hiljada dinara. Pored toga, drugu imovinu nije prijavila.
Tako recimo u tom izveštaju, iz aprila 2021. godine, stana i garaže koje je kupila od Jovane Joksimović, kao i dela stana u rodnom Kraljevu, nema.
Da je Zekić morala da se obrati Agenciji, ali i da obavesti kolege iz Saveta o potencijalnom sukobu interesa slažu se advokat Vladimir Tupanjac, Nemanja Nenadić iz Transparentosti Srbija, kao i Zoran Gavrilović iz BIRODi-ja.
Više pročitajte na LINKU.
Napomena: Ovaj tekst je izmenjen 2. aprila, kako bi se odmah ispravila interno uočena nenamerna greška. U prethodnoj verziji teksta je pogrešno navedeno da Olivera Zekić Agenciji za borbu protiv korupcije nije prijavila ušteđevinu, dok je na njenoj imovinskoj karti navedeno da jeste.
Rečenica iz prethodnog teksta „Pored toga, drugu imovinu ni ušteđevinu nije prijavila“ ispravljena je tako da sada glasi „Pored toga, drugu imovinu nije prijavila“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.