Da li je tužilaštvo procesuiralo sve napadače na studente FDU i gde je nestao Damir Zobenica? 1Foto FoNet Marko Dragoslavić

Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je juče optužni predlog za troje osumnjičenih da su fizički napali studente FDU 22. novembra prošle godine, kada su odavali petnaestominutnu počast poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, dok su protiv još dvoje odbačene krivične prijave i njihovo učešće u incidentu je okarakterisano kao prekršaj iz oblasti Javnog reda i mira.

Ovaj incident je bio ujedno i početak stupanja u blokade svih državnih univerziteta, a procesuiranje počinilaca je uvršteno u zvaničan zahtev studenata.

Optužnim predlogom Milija K, Milena A. i Ivana S. se terete za nasilničko ponašanje na javnim skupovima i tužilaštvo za njih predlaže godinu i po dana uslovne kazne zatvora kao i novčane kazne od po 100.000 dinara, dok će o odgovornosti preostalo dvoje učesnika i njihovim eventualnim kaznama odlučivati prekršajni sud, jer je VJT utvrdilo da u njihovim radnjama ne postoje elementi krivičnog dela.

Dakle, prošlo je gotovo dva i po meseca od trenutka kada se dogodio incident, pa do podizanja optužnog predloga tužilaštva.

Ovo ne znači da su pomenuti proglašeni krivima, o tome će odlučiti tek Viši sud u Beogradu, kao i prekršajni sud.

Vlast tvrdi da je ovim potezom tužilaštva ispunjen ovaj zahtev studenata, dok studenti kažu da nije, jer tvrde da nisu identifikovani svi napadači koji su učestvovali u incidentu tog dana.

Dekanat FDU je nakon saopštenja VJT da su podignuti optužni predlozi izrazio zabrinutost, najviše zbog toga što je tužilaštvo za sada identifikovalo samo pet napadača, dok je u krivičnoj prijavi navedeno sedmoro, pa prema njihovom viđenju stvari još dva napadača se vode kao NN, iako kažu da postoje brojni svedoci i snimci preko kojih bi se lako mogao utvrditi identitet još dvoje nepoznatih.

Kolike su kazne za delo koje se napadačima stavlja na teret?

Pun naziv krivičnog dela koje se predlogom optužnice stavlja na teret napadačima je nasilničko ponašanje na javnim skupovima i sportskim priredbama. Regulisano je Krivičnim zakonikom u članu 344a i predstavlja krivično delo čije se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.

Propisana kazna za „osnovni oblik“ ovog dela je od šest meseci do pet godina zatvora uz novčanu kaznu.

Međutim, postoji i teži oblik ovog krivičnog dela, a to je ako je ono izvršeno u grupi. Tada je zaprećena zatvorska kazna od jedne do osam godina.

Nije poznato da li je tužilaštvo kvalifikovalo ovo delo kao da je izvršeno u grupi, ali valja napomenuti da se grupom lica u smislu ovog zakona upravo smatra troje i više lica.

Prekršaj za koji je osumnjičeno preostalih dvoje je tuča i prema zakonu o javnom redu i miru za ovaj prekršaj je zaprećena novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara.

Da li je tužilaštvo procesuiralo sve napadače na studente FDU i gde je nestao Damir Zobenica? 2
foto (BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIĆ/DS)

Božo Prelević: Okrivljeni su organizovani od strane SNS-a

Advokat Božo Prelević za Danas kaže da je to što je tužilaštvo uradilo na nivou uobičajene prakse za slična dela.  On smatra da ovo nije bilo uobičajeno delo, jer nije bio u pitanju običan skup niti je fizički obračun na nivou stadiona ili sportskih sukoba.

„Ja mislim da ovde ima sticaja i sa krivičnim delom sprečavanja javnog skupa i povredom ravnopravnosti iz čl 128 Krivičnog zakonika. Takođe, mislim da su okrivljeni svi odreda organizovani i stimulisani od strane Srpske napredne stranke i kao takvi ako se bave kriminalnim radnjama po koordinaciji nadređenih iz te organizacije, onda celu organizaciju čine organizovanom kriminalnom grupom, koja po definiciji iskače iz zakonskih nadležnosti političke stranke, ali iskače i iz ustavnog i zakonskog okvira koji određuje delatnost političkih stranaka i svoje zlo delovanje izvan ustava, predstavlja kao patriotizam“, kaže Božo Prelević.

On dodaje i da Ustavni sud ne radi posao iz svoje nadležnosti.

„Da imamo Ustavni sud i da je neko podneo inicijativu za zabranu takve političke organizacije, sud bi bio prva žrtva takve inicijative, jer bi se pravio mrtav“, smatra Prelević.

Da li je tužilaštvo procesuiralo sve napadače na studente FDU i gde je nestao Damir Zobenica? 3
Printskrin RTI/Jutjub/SNS

Zobenica za sada van istrage, a ne zna se ni gde je

Nakon što se desio napad na studente FDU, ali i serija drugih incidenata u kojima su napadani studenti i građani, koji su se okupljali na raskrsnicama kako bi odali poštu stradalima, 28. novembra procureo je audio snimak Damira Zobenice, tadašnjeg potpredsednika Skupštine AP Vojvodine koji nekome daje instrukcije da je potrebno okupiti ljude kako bi izašli na blokade i vređali i provocirali građane na blokadama.

On je tada napomenuo da su svi koji to budu radili obavezni da sve snimaju i šalju njemu, kako bi on mogao da prosleđuje dalje i napomenuo je da treba naći ljude koji nisu stranački funkcioneri i nisu prepoznatljivi u javnosti.

Ovaj snimak je samo podgrejao sumnje da su „nezadovoljni građani“ koji se sukobljavaju sa demonstrantima ustvari organizovani od strane SNS-a.

Predsednik je u prvoj izjavi o ovom snimku rekao da se radi o veštačkoj inteligenciji.

Ipak, Damir Zobenica je nedugo nakon objavljivanja snimka podneo ostavku na funkciju u skupštini i od tada mu se bukvalno gubi svaki trag, a u medijima se sve više spekuliše da je napustio zemlju.

Marinika Tepić
Printskrin N1/Nova

Tepić: Zobenica mora krivično da odgovara

Marinika Tepić, narodna poslanica Stranke slobode i pravde, koja je prva na mreže okačila audio snimak Zobenice, kaže za Danas da je ona odmah po objavljivanju snimka usmeno od tužilaštva zatražila da reaguje i da ga privede iako je to tužilac morao da uradi sam po službenoj dužnosti.

„To što je Zobenica podneo ostavke na javne funkcije nije dovoljno, jer on mora i krivično da odgovora. Izvršio je najmanje tri krivična dela: organizovanje nasilja, podstrekivanje i pomaganje krivičnog dela i ta moja objava Zobenice koji daje naloge kako da se organizuju i izvrše napadi na ljude je jedini konkretan dokaz da SNS direktno organizuje i izvršava nasilje“, kaže Tepić.

Ona izražava žaljenje što se zahtev za procesuiranje Zobenice nije našao među studentskim zahtevima pa je pritisak bio manji na tužilaštvo, a prijava koju je podnela opozicija tužilaštvu u Novom Sadu je odbačena.

„Sada je jasno i zbog čega je odbačena. Da nije došlo bi se do nalogodavaca. Sigurno niko nije naivan da pomisli da je Zobenica sve to sam mislio, isplanirao i onda davao te naloge SNS članovima“, smatra Marinika Tepić.

I advokat Božo Prelević deli slično mišljenje kao Marinika Tepić.

„Procesuiranje Zobenice je bilo neophodno sa stanovišta istine, etike i tužilačke profesije. Sa stanovišta SNS to bi bilo katastrofalno, jer bi ukazalo upravo na organizovani kriminal na čijem vrhu sedi ovaj što sve druge vređa i omalovažava. Patriota za sve pare“, kaže u svom stilu Prelević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari