Epidemija razvoda u Americi 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na današnji dan pre 110 godina list „Mali žurnal“ objavio je članak o groznici razvoda koja je već duže vreme bila potresala Ameriku.

Statistika koju je pravila Vašingtonska kancelarija za popis stanovništva pokazuje da se u tom periodu u Americi 10 od 100 brakova završavao sudskim razlazom.

Rđavu sliku upotpunjuje podatak da je prosečna dužina „bračne sreće“, ili možda pre „nesreće“, iznosila svega pet godina.

Ova pojava je bila zahvatila sve strukture i slojeve američkog društva: od najsiromašnijih do najbogatijih.

Ipak, na listi onih koji su najkraće mogli da izdrže u „bračnim okovima“ prednjačili su glumci i umetnici, a iza njih su se nalazili trgovački putnici.

Mesta pri vrhu ove liste takođe su zauzeli činovnici i zaposleni u uslužnim delatnostima.

Sa druge strane, ističe se da je sveštenstvo poslednja odbrana institucije braka, mada ni ono nije ostajalo imuno na groznicu koja je vladala.

Uzroke ovako porazne statistike novinar „Malog žurnala“, u maniru svog vremena kad je razvod bio tabu, pronalazi u činjenicama koje iz današnje perspektive mogu izgledati banalno.

On u šaljivom tonu navodi nekoliko primera koji, kako smatra, najbolje ilustruju gluposti zbog kakvih se ljudi odlučuju na razvod, i to sudskim putem.

To su po njegovom sudu uglavnom pohlepne žene koje žele da upravljaju same svojim finansijama, ali i muževi kojima je dosadilo da noću greju ledene noge svojim suprugama.

Novinar krivi i američke sudove koji se ponašaju kao da je brak obični ugovor koji se može prekinuti svakog momenta.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1911. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari