Foto: Shutterstock/Aritra DebFond za humanitarno pravo osudio je danas izjavu potpredsednika Skupštine Vojvodine Nemanje Zavišića da „svi Hrvati jesu ustaše“, ocenivši da ona predstavlja govor mržnje i kršenje Zakona o zabrani diskriminacije, podstiče neprijateljstvo i stigmatizuje čitavu zajednicu.
U saopštenju Fonda navedeno je da posebno zabrinjava što takva poruka dolazi od visokog pokrajinskog funkcionera, koji bi morao da štiti ravnopravnost građana i doprinosi očuvanju međunacionalnog poverenja.
Fond za humanitarno pravo podseća da je na teritoriji Vojvodine od 1991. do 1995. godine sprovođena kampanja zastrašivanja i pritisaka na hrvatsko stanovništvo, sa ciljem da napuste svoje domove i odu iz Srbije, ocenivši i da je ta kampanja rezultirala proterivanjem nekoliko desetina hiljada Hrvata iz Vojvodine.
„Danas u Vojvodini živi oko 32.500 Hrvata, što čini oko 1,9 odsto stanovništva. Zato je posebno nedopustivo targetiranje i kolektivno označavanje pripadnika te zajednice. Upravo je Skupština kao najviši organ Vojvodine 27. februara 2004. usvojila Deklaraciju kojom je pozvala sve građane koji su bili primorani da napuste Vojvodinu da se vrate, uz garancije bezbednosti, ravnopravnosti i zaštite njihovih prava“, naveo je Fond.
Naglasivši da su izjave koje šire etničku mržnju direktno suprotne toj deklaraciji, kao i osnovnim principima
zaštite ljudskih prava i vladavine prava, Fond za humanitarno pravo pozvao je nadležne institucije da javno osude tu izjavu i preduzmu mere protiv govora mržnje u javnom prostoru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


