Korona virus u zaveri protiv Srbije i srpskog naroda 1Foto: EPA-EFE/ ANDREJ CUKIĆ

Od toga da korona ne postoji, ili je napravljena u laboratoriji kao biološko oružje, širi se preko 5G mreže, do Bil Gejts želi da se svi vakcinišemo kako bi nas čipovao, širok je spektar teorija zavere koje su se pojavile na društvenim mrežama od početka pandemije, a koje su se, u velikoj meri, „primile“ u javnosti.

Nema države u svetu gde ne postoji neka od sličnih teorija u koju određen broj ljudi veruje, ali je poražavajuće da najveći broj sledbenika imaju upravo u zemljama Zapadnog Balkana.

Naime, tri četvrtine stanovnika ovog regiona veruje u bar neku teoriju zavere u vezi sa aktuelnim virusom, dok u ostalim zemljava Evrope teorije zavere imaju četiri puta manje sledbenika.

To su zaključci istraživanja koje sproveo Evropski Fond za Balkan, a rezultati istog su uključeni u analizu koja je urađena od strane Savetodavne grupe za javne politike Balkan u Evropi, u oktobru prošle godine.

Sociološkinja Vesna Pešić kaže za Danas da je kod nas mnogo, namerno i dugotrajno rađeno na tome da se uzdrma racionalan i prosvećen pogled na svet.

– Još su Milja Vujanović, Đuka, Minimaks, Kleopatra itd. počeli da operišu u medijima Srbije s ciljem da se zaštiti ratni plan i vođenje ratova nasuprot širokoj osudi Srbije koja je dolazila najviše sa Zapada. Otuda je strah „i opasnost po nas“ kako nas svi mrze i neopravdano nas sankcionišu već jedna velika teorija zavere u koju veruje skoro 80 odsto ljudi kod nas – navodi Pešić, dodajući kako u narodu vlada uverenje da su se svi zaverili protiv Srba, a naročito Amerika i Zapad.

– Ako pogledate tabloide, zadruge, parove… i Ćirilicu gde se dovode neki najmračniji ljudi koje ne znam gde nalaze, plus Pink, a sve to u svrhu zatucavanja nacije da se svet „zaverio protiv Srba i Srbije“, mi u teoriji zavere živimo već 30 godina. Sve više se svesno i namerno preko medija širi podrška nepoverenja da iza svega „nešto smišljeno stoji“. Od Trampa koga najviše volimo smo očekivali spas, a on je u Americi podstakao teoriju zavere odnosno fejk njuz – ističe Pešić.

Prema njenim rečima, ne čudi što smo vodeći u verovanju u teorije zavere od propagande o dugotrajnoj ugroženosti Srba „koji su najviše stradali“ od svetskih moćnika koji nas mrze, preko aktivnosti vladajućih struktura, naročito Vučića, na proizvodnji lažnih vesti, pa i u vezi sa koronom“.

– Znate kako je počelo sa Nestorovićem koji se ne skida sa televizije čineći nas ludacima svojim izjavama. Nije ni čudo da smo u svetu populizma i fejk njuza vodeći teoretičari zavere. I sama vlast je činila dosta toga da nam zatuca mozak teorijama zavere. Umesto nepoverenja u takvu vlast koja nas 30 godina, sa malim pauzama, uništava, postali smo slabo, zatucano, slepo i neracionalno društvo – zaključuje Pešić.

Za kulturologa Ratka Božovića rezultati ovog istraživanja nisu nimalo iznenađujući jer, kako kaže, godinama živimo u magli, u „lažomaniji“ gde je istini teško da dopre do šire javnosti, te ne čudi što se neproverene i neistinite informacije prihvataju kao činjenice.

– To je posledica opšteg stanja neinformisanosti, odnosno defekta u informisanju. Mislim prvenstveno na Srbiju. Kada nemate jasnu i čistu informaciju nego maglu, koja je svuda oko nas pa i u glavama, onda stvari ne vidite čisto i jasno. To je nasleđe situacije u kojoj nemate pristup istini u stvarnosti niti slobodu otkrivanja te stvarnosti. I pre korone kritičke javnosti nije bilo u većini medija, tako da je ovo tokom pandemije samo posledica – ističe Božović za Danas.

Korona virus u zaveri protiv Srbije i srpskog naroda 2

Prema njegovim rečima, u takvoj informativnoj „baruštini“ neće cvetati cveće, već otrovne biljčice i opasno rastinje.

– Kod nas dominantna dimenzija nije neka ideologija već prevarologija. I to od ljudi željnih vlasti, a kojima istina i sloboda kao kategorije nisu bliske, već neistina i prevara. U našem društvu vlada haos, nasilje i bezakonje. To je slika našeg društva, i odličan poligon za širenje i prihvatanje raznih teorija zavere. Mi živimo lažomaniju, jer se sa lažima lako prolazi, vlada i opstaje, ali sa istinom ne stojimo dobro. Ona je ovde izgleda na godišnjem odmoru a bojim se da se zbog korone neće ni vratiti tako brzo – smatra Božović.

Biljana Stojković, profesorka Biološkog fakulteta i članica Udruženja Slobodna skupština Srbije, kaže za Danas da postoji značajna korelacija između verovanja u teorije zavere i nivoa nepoverenja u institucije.

– Građani Srbije žive u razrušenom sistemu i naučili su da u svakoj izjavi zvaničnika „love“ laži. Ogromno nepoverenje vlada i među onima kojima podržavaju ovaj režim, s tom razlikom da ovi građani smatraju da je laganje sasvim uobičajeno za politiku, a da se za sopstveni život moraju sami pobrinuti, tj. od države malo toga očekuju. Nepoverenje proizašlo iz katastrofalnog vođenja zdravstvene politike u pandemiji utvrdilo je uverenje da iza svega stoji neka zadnja namera. Nesigurnost, strah i strepnja su najlakši medijumi za ukorenjivanje teorija zavere – naglašava Stojković.

Ona dodaje da su ljudi skloni da pribegnu „zavereničkom utočištu“ jer tako dobijaju utisak da sebe štite od loših efekata zakulisnih radnji domaćih ili svetskih moćnika, a mrak u kom obitavaju te zlonamerne radnje se popunjava različitim pričama zavere. Prema njenim rečima, politički narativ o „prijateljskom Istoku“ i „zlom Zapadu“ se uklapa u preferenciju građana prema tipu vakcine – skloniji su da prime ruske i kineske vakcine, „iako su one slabije proverene i podaci o njima su manje transparentni“.

– Ceo problem sa vakcinama dodatno povećavaju i neki lekari koji, kao opasnost po zdravlje, navode argument brzine proizvodnje vakcine, ili razlike u tehnologijama koje su dovele do proizvodnje vakcina. Zaista su neke tehnike približnije tradicionalnim vakcinama, ali ih to ne čini pouzdanijima i efikasnijima. Takođe, moramo imati na umu da je danas nauka mnogo napredovala u odnosu na sisteme proizvodnje i testiranja vakcina u prošlosti, pa se ne može očekivati da će brzina ostati ista – kaže Stojković.

Šampioni

„Nešto više od tri četvrtine odnosno 77,1 odsto ispitanika u državama Zapadnog Balkana veruje donekle ili mnogo u neku od teorija zavere u vezi sa kovidom 19 za koje smo ih pitali, što je mnogo veći postotak od onoga što vidimo u drugim delovima Evrope“, naveo je tokom predstavljanja rezultata istraživanja Florijan Biber, direktor Centra za studije Jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu, ujedno i koordinator Savetodavne grupe za politiku Balkana u Evropi. On je istakao da je taj broj tri puta veći u odnosu na veći deo Evrope, gde teorije zavere u vezi sa korona virusom podržava četvrtina do trećine stanovništva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.