Negativne demografske tendencije, koje se ogledaju u smanjenom broju novorođene dece i povećanju procenta starijih lica u ukupnoj populaciji, karakterišu i teritoriju Braničevskog upravnog okruga mada je u gradu Požarevcu, koji je po tome među retkima u Srbiji, zabeležen veoma blagi porast novorođenčadi. Inače, u čitavom Braničevu, prema zvaničnim procenama od 30.06.2012. godine, živi ukupno 181.666 stanovnika, sa prosečnom gustinom naseljenosti od 47 lica po 1 kvadratni kilometar.
Na teritoriji Braničevskog okruga, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, najviše stanovnika ima grad Požarevac sa 75.054 stanovnika. Sledi Petrovac na Mlavi sa 30.853, zatim Veliko Gradište sa 17.395 stanovnika, Kučevo 15. 201, Žagubica 12.525, Malo Crniće 11.269, Žabari 11.159 i Golubac sa 8.210 stanovnika.
Prema Proceni stanovništva iz 2012. godine, udeo stanovnika sa 65 i više godina – 38.872 u ukupnom broju stanovnika za Braničevski okrug 181.666 iznosi 21,40 odsto što pokazuje da populacija koja živi na teritoriji posmatranog okruga pripada staroj populaciji – udeo starih sa 65 i više godina preko 10 procenata. Prosečna starost u Braničevskom okrugu je 44 godine, dok je prosečan životni vek kod muškaraca 71, a kod žena 77 godina. Indeks starenja stanovništva (odnos broja starih sa 60 i više godina i mladog stanovništva od 0 do 19 godina) za teritoriju Braničevskog okruga iznosi 156,01 što je pokazatelj starenja nacije (indeks preko 40).
Godine 2012. rođeno je skoro 3.500 beba manje u odnosu na 2000. godinu, kada su u Srbiji na svet došle 73.764 bebe. Ipak, trend blagog rasta broja novorođenih u odnosu na prethodne godine prisutan je u većem broju gradova u Srbiji, među kojima je i Požarevac. U 2013. godini u knjigu rođenih na teritoriji Braničevskog okruga upisano je 1.352 deteta, dok je u 2012. rođeno 1.266 beba. Sve nas je manje, nacija sve starija
Inače, rema demografskim istraživanjima, u Srbiji će do 2050. godine biti milion i po do dva miliona stanovnika manje. Srbija negativnim prirodnim priraštajem „izgubi“ oko 30.000 ljudi, a da 10.000 do 15.000 godišnje emigrira. Prema podacima Centra za demografska istraživanja, ne očekuje se ni povećanje priraštaja u nekoj etničkoj grupi posebno, jer su sve grupe u Srbiji stare. Srbi su dominantna populacija. Jedino kod Roma postoji značajno viša stopa rađanja, ali njih ima malo. Sve ostale su stare populacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


