"Mi iz Bogatića smo trn u oku ovoj vlasti": Poljoprivrednici poručuju da represija režima samo povećava bes kod naroda 1Foto: N1

Proizvođači mleka u Srbiji već više od 20 dana blokiraju regionalne i lokalne puteve, nezadovoljni otkupnom cenom mleka. Vlast je do pre nekoliko dana tolerisala blokade, ali je na kraju izvela jake policijske snage na poljoprivrednike iz Mačve koji su želeli da radikalizuju protest i blokiraju granični prelaz kod Loznice.

Prilikom te intervencije pohapšeno je nekoliko poljoprivrednika, među kojima i Zlatko Kokanović.

On je posle privođenja kod tužioca pušten da se brani sa slobode, ali je sud uvažio žalbu tužilaštva i odredio mu pritvor do 30 dana zbog navodnog uznemirenja javnosti.

Da li je ovaj događaj najava da će vlast početi da primenjuje represiju nad poljoprivrednicima u blokadama i u drugim delovima Srbije, pitali smo naše sagovornike.

Njihovo mišljenje je da je sve moguće, ali da oni neće ustuknuti ni u tom slučaju dokle god se njihovi zahtevi ne ispune.

"Mi iz Bogatića smo trn u oku ovoj vlasti": Poljoprivrednici poručuju da represija režima samo povećava bes kod naroda 2
Privatna arhiva

Đukanović: Što je represija veća, narod je sve besniji

Jovica Đukanović, poljoprivrednik iz Bogatića, kaže za Danas da očekuje da represija režima neće prestati.

„Naročito što smo mi iz Bogatića trn u oku ovoj vlasti. Pritiskaće nas sve više i više da bi nas ugušili, da bi slomili Mačvu i Bogatić zato što smo simbol većeg otpora u ovoj državi“, kaže Đukanović.

On dodaje da represija u ovom kraju može izazvati samo kontraefekat.

„Narod je sve besniji i besniji. Oni misle da ćemo se povući, da su nas slomili onom intervencijom policije. Ali narod je takav ovde u Bogatiću da su nas samo razbesneli još više i nećemo se povući“, navodi poljoprivrednik sa blokada.

Smatra da Vlada neće ispuniti njihove zahteve.

„Teško će se ovo brzo razrešiti zato što mi tražimo uređenje tržišta, a oni to neće da daju. To njima ne ide u prilog, jer tu ima raznih uvozničkih lobija koji njih stežu i tu se veliki novci obrću da bi oni to sredili“, kaže Đukanović.

On u narednim danima očekuje sve veće pritiske, ali ne samo od strane policije.

„Slaće nam poljoprivredne inspektore ili nas zastrašivati na druge načine. Nama stočarima mogu uvek nešto da nađu, da nam stave pasivan status, mogu da nam nađu šta god hoće, ali uprkos tome mi ćemo i dalje nastaviti sa ovim što smo započeli i ne planiramo da odustanemo od toga“, kategoričan je Đukanović.

"Mi iz Bogatića smo trn u oku ovoj vlasti": Poljoprivrednici poručuju da represija režima samo povećava bes kod naroda 3
Foto FoNet Ognjen Stevanović

Jovanovi Ćuta: Ono što smo gledali u Mačvi je ništa šta nas tek čeka

Predsednik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta očekuje još veću represiju režima, uključujući i onu prema poljoprivrednicima.

„Ovo što smo gledali do sad, ovu represiju za ovih godinu dana, ništa je u odnosu na ono šta nas čeka kako se budu bližili izbori, naročito ako budu procenili da gube, a jasno je kao dan da on više ovako ne može da vlada. Dakle, ne da će biti represije, nego ovo što smo gledali u Mačvi biće dečje pozorište u odnosu na ono šta nas tek čeka. Kome to nije jasno, taj ne razume ništa. Znači, moramo biti spremni na sve“, kaže Jovanović za Danas.

Napominje da je srpsku državu stvorio seljak i da je nastala na selu, a ne u krugu dvojke.

„Taj isti seljak će i da je obnovi jer trenutno ne postoji, jer ju je uništio i razorio ovaj režim. Zlatko Kokanović, koji proizvede 100.000 litara mleka i koji hrani našu decu, trenutno leži po ko zna koji put u zatvoru. I on ispada najveći neprijatelj ove države i ovog režima zapravo. Prvo su planirali da dovedu nekakav Rio Tinto i da ih proteraju sa sopstvene njive i to nikom ko god je vladao, a mnogi su vladali Srbijom, nije palo na pamet. Dakle, dok god je seljak u zatvoru“, ukazuje on.

Jovanović navodi da dokle god seljaka batinaju, proteruju, tretiraju ga kao neprijatelja i dokle god on grca u dugovima jer ne može da prehrani ni sebe, a kamoli druge, tu države nema.

„Ono što je meni zapalo za oko i što je najveći problem po meni – gde su građani? Svima su puna usta pravne države, borbe za seljaka, a građana nema. To je pitanje za one koji sede kod kuće i hrabri su na Tviteru, a nisu mrdnuli bar da dođu u Bogatić ili da obiđu Gornje Nedeljice. Ponekad mislim da nama Vučić nije potreban, nego smo dovoljni sami sebi. Sramota je da nema građana, da nema ljudi da podrže one koji nas hrane“, oštar je Jovanović.

Veljković: Očekujemo još veće pritiske

Poljoprivrednik iz Kraljeva Predrag Veljković kaže za Danas da oni pre svega osuđuju represiju koja je prema njihovim kolegama izvršena u Bogatiću, Mačvi, Jadru i Loznici.

„Posebno osuđujemo hapšenje Zlatka Kokanovića i pet poljoprivrednika iz Bogatića. Verovatno bi i nas, da smo krenuli u neku dalju radikalizaciju protesta, da smo krenuli na autoput ili put Beograda, negde sačekala žandarmerija, kao i njih, za razbijanje demonstracija. Bukvalno bi pokušali da izguraju traktore kao što su to hteli da učine u Bogatiću“, kaže Veljković.

Prema njegovom mišljenju, intervencija policije u Mačvi je slika ove vlasti.

„Umesto da pomaže srpske seljake, da brine o njima, o njihovim porodicama, uopšte o Srbiji, ona batina, lomi, preti i na kraju hapsi nevine ljude koji danas čame u tim Vučićevim kazamatima“, navodi on.

Veljković smatra da su i poljoprivrednici u njegovom kraju u sličnoj opasnosti.

„Mi ovde imamo neke provokatore koji stalno dolaze, verovatno su ubačeni od strane vlasti na samim blokadama. Stalno smo izloženi nekoj vrsti pritiska. Posebno nam je bila kritična ta tačka koju smo držali 48 sati u mestu Jankovo Konarevo. To je put kojim se ulazi u ovaj deo Srbije iz pravca Raške, Novog Pazara i Kosova i Metohije. Tu je zaista bilo napeto, dosta vozača je bilo u koloni, ogroman broj kamiona, nema alternativnih putnih pravaca za same kamione i to je negde bilo baš na ivici same eskalacije. U jednom trenutku smo očekivali da dođe do reakcije policije, žandarmerije, da fizički uklone tu blokadu“, kaže poljoprivrednik.

Veljković ne isključuje mogućnost da i prema njima policija počne da interveniše.

„Nismo poplašeni, ali srpski seljaci nisu navikli da ulaze u neke sukobe, posebno u ovom delu Srbije ovde. Mi nismo ljudi koji hoće da se biju s policijom, da se biju sa žandarmerijom. Zato ceo ovaj protest i traje ovoliko dugo jer mi pokušavamo da izvršimo pritisak na Vladu da nešto reši“, kaže on.

Veljković navodi da su ljudi umorni, ali da ne nameravaju da odustanu.

„Ostajemo još ovde, videćemo. Svaki dan imamo sastanak tu na otvorenom sa svim članovima udruženja i na kraju donosimo plan za svaki naredni dan. Ljudi su zaista iscrpljeni, dosta dugo traje, iscrpljujuće je. Proizvođači mleka imaju jako puno obaveza na svojim farmama i nismo mislili da će ovo trajati ovoliko dugo, ali istrajaćemo uprkos pritiscima“, kategoričan je Veljković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari