Požarevačka policija ni ove godine nije podnela nijednu prekršajnu prijavu za paljenje pirotehničkih sredstava, pa su novogodišnji i božićni praznici preseli većini građana. Posebno ugroženi bili su oni koji žive u centru grada, jer su tu petarde eksplodirale preko celog dana, do kasno u noć.

Jedino što je po pitanju pirotehnike urađeno, bila je zaplena od uličnih i pijačnih prodavaca, uz pet podnetih prijava. – Zaplenili smo 5.000 komada pirotehničkih sredstava, među kojima je bilo petardi, raketa, čak i sredstava trećeg reda, koja su najstrožije zabranjena. Podneli smo tri prekršajne prijave i dve krivične za privredni prestup – rekao je Goran Đorđević, načelnik Vatrogasno-spasilačke službe. Međutim, pošto su eksplozije nedeljama danonoćno odzvanjale, znači da se pirotehnika i te kako prodavala i da je policija zaplenila samo neznatne količine. Osim većine uličnih prodavaca, koji su prošli nekažnjeno, lagodno su prošli i svi oni koji su izazivali eksplozije. Prema Zakonu o javnom redu i miru, ko neovlašćenim paljenjem raketa i drugog zapaljivog ili eksplozivnog materijala ili pucanjem iz vatrenog oružija remeti javni red i mir ili ugrožava bezbenost građana, kazniće se novčanom kaznom do 20.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana. Pošto se ovo već godinama ne sprovodi u praksi, neki građani najavili su podnošenje krivičnih prijava protiv nadležnih u policiji, zbog nesavesnog postupanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari