Foto: Miloš MajstorovićUdruženje Psiholozi i pedagozi u školama Srbije predalo je Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti odredbi Pravilnika o ocenjivanju učenika u osnovnom obrazovanju, koje omogućuju da se roditelji više od polovine učenika iz istog odeljenja žale na rad stručnih saradnika (školskih psihologa i pedagoga).
Inicijativa udruženja psihologa i pedagoga dolazi nakon više od dve godine otkako je izmenama pomenutog pravilnika uneta sporna odredba.
Istim članom Pravilnika je, podsetimo, roditeljima data mogućnost da se žale na rad i ocenjivanje nastavnika.
Izmena Pravilnika o ocenjivanju u osnovnim školama doneta je 2024, u vreme dok je ministarka prosvete bila Slavica Đukić Dejanović.
Nakon negodovanja prosvetnih radnika, ali i šire javnosti, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je od nadležnih zatražio da „razmisle o odluci da roditelji ocenjuju nastavnike“, ali je Ministarstvo prosvete ostalo pri svom.
Psiholozi i pedagozi u školama Srbije sada ponovo ukazuju da stavovi 11 i 12 u spornom članu pet Pravilnika nisu u skladu sa Ustavom Srbije i Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV).
Osporeni stav Pravilnika o ocenjivanju propisuje da „u slučaju da roditelji više od polovine učenika iz istog odeljenja smatraju da stručni saradnik ne ostvaruje zadatke propisane Zakonom, škola sprovodi proceduru definisanu u stavu 12, po kojoj se roditelji dopisom najpre obraćaju razrednom starešini, a on dalje obaveštava stručnog saradnika i direktora škole.
Direktor vrši uvid u dopis roditelja, pribavlja izjašnjenje stručnog saradnika na čiji rad je uložena primedba i ispituje navode, a potom sa sekretarom, odnosno drugim stručnim saradnikom donosi odluku o prihvatanju, odnosno odbijanju primedbi roditelja.
„Ukoliko je primedba bila osnovana direktor i sekretar, odnosno drugi stručni saradnik, izrađuju plan pojačanog instruktivno-pedagoškog uvida u rad stručnog saradnika, tako što planiraju praćenje ostvarivanja zadataka i predlažu mere za otklanjanje nepravilnosti i unapređivanje rada stručnog saradnika na čiji rad su roditelji uložili primedbu, imajući u vidu najbolji interes učenika. Ukoliko podnosilac nije zadovoljan odlukom direktora, može da se obrati nadležnoj školskoj upravi, u roku od sedam radnih dana od dobijanja odluke, radi preduzimanja aktivnosti iz nadležnosti školske uprave”, piše u Pravilniku o ocenjivanju u osnovnom obrazovanju.
U obrazloženju inicijative koju su predali Ustavnom sudu članovi Udruženja Psiholozi i pedagozi u školama Srbije podseća da zakon daje nadležnost ministru prosvete da propiše način, postupak i kriterijume ocenjivanja uspeha iz pojedinačnih predmeta i vladanja i druga pitanja od značaja za ocenjivanje, ali ne i eventualnu odgovornost stručnih saradnika u školama.
„Ubacivanjem osporene odredbe ministar prosvete je prekoračio granice svojih ovlašćenja iz ZOSOV-a, jer je u podzakonski akt kojim se uređuje ocenjivanje učenika uvrstio potpuno novu vrstu postupka za odgovornost stručnih saradnika u školi, što predstavlja uvođenje nezakonitog, kvazi disciplinski postupka i potpuno novo i van zakonskih okvira predviđeno preispitivanje odgovornosti stručnih saradnika, a koja materija se može urediti samo zakonom a ne i podzakonskim aktom“, piše u inicijativi za ocenu ustavnosti i zakonitosti.
Iz Udruženja Psiholozi i pedagozi u školama Srbije naglašavaju da ZOSOV u svojim odredbama ni na jednom mestu ne delegira ovlašćenje ministru prosvete da pravilnikom koji uređuje ocenjivanje učenika uspostavlja mehanizme kolektivne i to laičke kontrole (od strane roditelja), nad radom stručnih saradnika.
„Ponavljamo, da uvrštavanjem odredbi o kontroli rada stručnih saradnika od strane roditelja unutar Pravilnika kojima se utvrđuju pravila ocenjivanja učenika predstavlja materijalno pravni apsurd, jer ovaj pravilnik ne sme da služi kao instrument za sankcionisanje i procesuiranje stručnih saradnika koji u procesu ocenjivanja učenika uopšte ni ne učestvuju“, ukazuju školski psiholozi i pedagozi.
Podsećaju da zakon kao stručne saradnike u obrazovnim ustanovama prepoznaje psihologa, pedagoga i bibliotekara i da oni ne obavljaju vaspitno-obrazovni rad, već stručne poslove.
„Zadaci stručnog saradnika regulisani su članom 138 ZOSOV-a, i iz ove zakonske odredbe jasno proizilazi da stručni saradnici (psiholozi i pedagozi) obavljaju poslove kojima se prevashodno unapređuje obrazovno-vaspitni rad, te se njihovi poslovi odnose na praćenje, jačanje, razvijanje, saradnju, koordinaciju saradnje i sa aspekta svoje profesije pružaju stručnu podršku učenicima, nastavnicima i roditeljima. Stručni saradnici ni na koji način ne učestvuju u procesu ocenjivanja učenika. Dakle, ovo pokazuje da je osporena odredba Pravilnika suprotna odredbi člana 138 ZOSOV-a, jer među poslovima tj. zadacima stručnih saradnika nema zadataka i poslova koji se tiču ocenjivanja učenika, pa shodno tome za posao koji ne obavljaju, stručni saradnici ne mogu biti ni odgovorni“, navode iz Udruženja Psiholozi i pedagozi u školama Srbije.
Smatraju i da je osporenom odredbom Pravilnika došlo do kršenja principa pravne sigurnosti i jedinstva pravnog poretka.
„Suprotno zakonu i Ustavu, osporenim odredbama uvodi se paralelni, neuređeni postupak ocene rada stručnih saradnika, koji derogira odredbe ZOSOV-a kojima se reguliše odgovornost zaposlenih u školama. Stručni rad pedagoga i psihologa je poveren na ocenu licima bez znanja i kompetencija i nije jasno na koji to način roditelji utiču na proces, koji su to kriterijumi njihove procene i kakve pravne posledice proističu iz postupanja roditelja, a što sve široko otvara vrata proizvoljnom postupanju i zloupotrebama“, piše u inicijativi podnetoj Ustavnom sudu.
Udruženje smatra da uvrštavanje odredbi o kontroli rada stručnih saradnika u postupak ocenjivanja učenika „predstavlja pravno nasilje nad stručnim radom psihologa i pedagoga u školama, a istovremeno je učinjena i povreda prava na dostojanstvo na radu i profesionalni integritet“.
Navode i da su stručni saradnici izloženi arbitrernom, kolektivnom, nestručnom i veoma subjektivnom pritisku roditelja, a koji ni na koji način nisu kompetentni za ocenu njihovog rada, čime se ugrožava pre svega profesionalna nezavisnost u radu psihologa i pedagoga, a koja im je garantovana i Ustavom i zakonom.
„Roditelji učenika imaju pravo na informisanje, zaštitu prava deteta i učešće u zakonom propisanim postupcima koji se tiču njihove dece u školi, ali Zakon ne predviđa roditelje kao subjekte procene i vrednovanja rada stručnih saradnika. Osporenim odredbama Pravilnika uvodi se faktički oblik evaluacije rada stručnih saradnika od strane roditelja, što ZOSOV ne poznaje“, navode iz udruženja psihologa i pedagoga.
Na kraju ukazuju i da se u praksi na pleća psihologa i pedagoga nezakonito stavlja dodatna odgovornost za uspeh učenika u školi, bez zakonskog osnova. Takođe, osporenim odredbama se stručni saradnici bez jasno normiranih mehanizama pravne zaštite izlažu dodatnom obliku (potpuno nezakonite) kontrole, što je apsolutno pravno neprihvatljivo, poručuju iz Udruženja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


