Osuđen na 130 dana zatvora zbog kršenja policijskog časa 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Đorđe Bajović (22) nalazi se u Okružnom zatvoru u Kraljevu gde izdržava kaznu od 130 dana, zbog toga što je prekršio zabranu kretanja tokom policijskog časa u aprilu prošle godine, a nije imao novca da plati kaznu.

Đorđe je miran i povučen mladić, bez prethodnog dosijea, na kome su se “zalomila koplja” jer dok on leži u zatvoru, mnogi drugi sa istim prekršajem prošli su nekažnjeno.

Naime, u isto vreme kada je on uhapšen van kuće, u Beogradu i drugim gradovima širom Srbije, pristalice SNS su organizovale bakljade i pravile žurke na ulicama i krovovima zgrada.

Oni koji su kršili policijski čas više noći zaredom, pevajući pogrdno o predstavnicima opozicije, prošli su nekažnjeno, dok su pojedinci poput Đorđa privođeni na najgrublji način i po hitnom postupku dobijali kaznu.

Olgica Moravčić Bajović, majka Đorđa Bajovića, kaže za Danas da njen sin jeste napravio prekršaj, ali da je najviše boli nepravda, odnosno dvostruki aršini.

– Upravo kada je policija privodila mog sina, širom Srbije su organizovane bakljade zbog kojih niko nije odgovarao. Đorđe je dva puta prkršio zakon. Prvo su ga uhapsili 4. aprila oko 18 časova jer nije na vreme stigao kući, a potom i 7. aprila oko 23 časa, kada se vraćao od druga. Tada ga je policijskoj patroli prijavio komšija koji ga je video sa prozora svoje zgrade – priča naša sagovornica.

Ona dodaje da je njen sin uhapšen „kao okoreli kriminalac“.

– Bacili su ga na zemlju, a potom odveli u stanicu u Kraljevu gde su ga dodatno maltretirali. Jedan od policajaca je rekao da ako se nekom bude žalio „biće tvoja reč protiv moje“. U zatvoru su sada korektni, ne mogu da kažem, i jedina mi je uteha što ne leži sa teškim kriminalcima već sa običnim ljudima, sirotinjom koja je prekršajno gonjena uglavnom zbog saobraćajnih kazni, a nije imala novac da plati – ukazuje Bajović.

Ona je samohrana majka koja zarađuje 40.000 dinara mesečno. Kaže da je Đorđe nije ni obavestio o hapšenjima da je ne bi uznemiravao, i da je za to saznala tek kada je stiglo rešenje od 130.000 dinara koje mora da plati. Dodaje da oni te pare nemaju, i da poput većine stanovnika Srbije jedva sastavljaju kraj s krajem. Nada se da boravak u zatvoru neće ostaviti posledice po njenog sina.

– Potpuno sam svesna da je napravio prekršaj i bilo bi mi razumljivo da su ga dok je tamo radno angažovali, tako bi kazna imala smisla, međutim on provodi vreme u zatvoru besposlen a to nepovoljno utiče na njega. Pri tom, nije samo on kažnjen već je kažnjena i moja mlađa ćerka koja boluje od epilepsije, i ja, jer nam Đorđe nije tu da pomogne oko svakodnevnih aktivnosti, da otprati sestru do škole da bih ja mogla mirno da odem na posao. Kompletan život nam se poremetio zbog odluke jednog čoveka. I neka tako bude, Đole će izaći iz zatvora u decembru, ja ću do tada da balansiram između otkaza u firmi i brige o porodici. Nakon toga ću sve učiniti da ode odavde i da jednoga dana odvede i sestru – priča naša sagovornica, na ivici suza.

Advokat Jovica Todorović ukazuje za Danas da ovde imamo dva problema – prvi je da sankcija nije pravilno odmerena, tačnije, individualizovana tako da ispuni zakonom propisanu svrhu.

– A to znači da bude odgovarajuća težini prekršaja za koji je osuđen, ni manje ni više. Izgleda da sud nije imao u vidu sve važne činjenice za izbor i odmeravanje sankcije. Izrečena novčana kazna je u toj meri previsoka za osuđeno lice u konkretnom slučaju, s obzirim na njegovo imovinsko stanje i nepovoljne opšte lične i porodične okolnosti u kojima živi, da uopšte nije mogla biti izvršena, nego je morala biti zamenjena strožom vrstom sankcije, zatvorom. To je u konkretnom slučaju dovelo do toga da je kazna koja je izvršena prestroga, pa zato i nepravična s obzirom na težinu i društvenu opasnost prekršaja ili dela za koje je osuđen – ističe Todorović.

Prema njegovim rečima, pitanje je da li je mladić imao adekvatnu pravnu pomoć, ali sve i da nije, to ne oslobađa odgovornosti za nastalu posledicu sud koji je postupao u ovom slučaju, jer je morao predvideti da okrivljeni s obzirom na svoje i mogućnosti njegove poridice, neće moći da plati izrečenu novčanu kaznu.

– Drugi je problem opšte prirode. S obzirim da su druga lica iste prekršaje činila pred očima čitave javnosti, a da nisu procesuirana niti sankcionisana, uprkos tome što je njihov identitet bio lako utvrdiv, jer su njihove radnje i ponašanja audio i video snimana – naglašava Todorović.

Naš sagovornik podvlači da je jednakost svih građana pred zakonom uslov bez koga nema vladavine prava.

– Očigledna nejednakost građana u postupanju državnih organa, a posebno sudova, u slučajevima koji predstavljaju istovetna kršenja zakona, jeste dokaz da nema vladavine prava, i da umesto zakona u društvu vlada jedna otuđena volja, po vlastitim kriterijumima i naklonostima – zaključuje Todorović.

Todorović: Uništava se i ono malo vere u pravdu

– Ovakvi slučajevi kod građana uništavaju i ono malo vere u pravdu i državu. Sve to može da dovede do nesagledivih posledica po sve građane. Pa i one koji su sada, naizgled, zaštićeni, jer im je dopušteno nešto zbog čega drugi moraju u zatvor – ukazuje Jovica Todorović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari